Pavel Smetáček (Traditional Jazz Studio)

Pavel Smetáček (Traditional Jazz Studio) | foto: KC Vltavská

Nejstarší česká jazzová kapela slaví půlstoletí koncertem, albem a výstavou

  • 2
Pravděpodobně nejstarší český jazzový soubor Traditional Jazz Studio kapelníka Pavla Smetáčka slaví letos padesátiny. ve čtvrtek 26. listopadu odehraje narozeninový koncert v pražském Kulturním centru Vltavská.

Galavečer bude vyvrcholením série jubilejních koncertů této jazzové legendy. Na programu koncertu bude průřez celým repertoárem kapely (Spencer Williams, William Christopher Handy, Duke Ellington, Louis a Lil Armstrong, Antonín Bílý, Pavel Smetáček), doplněný promítáním sestřihu filmů zachycujících historii kapely.

Traditional Jazz Studio zahraje ve složení: Pavel Smetáček – klarinet, Petr Karen – saxofony, Petr Hasman – cornet, Jaroslav Zelený – trombon, Antonín Bílý – klavír, Ondřej Černil – kontrabas a Václav Král – bicí nástroje. Jako hosté se představí tenorsaxofonista František Havlíček a trumpetista Pavel Husička.

Traditional Jazz Studio

Významné jubileum si ale kapela připomíná nejen živým hraním. Součástí oslav je i vydání reprezentativní kompilace nahrávek v produkci vydavatelství Supraphon a v neposlední řadě výstava v Českém muzeu hudby, nazvaná Traditional Jazz Studio - 50 let živé tradice.

Traditional Jazz Studio 1959-2009

Album obsahuje výběr 23 nahrávek, pokrývajících celou historii souboru. Traditional Jazz Studio vydalo dvě desítky alb a k jeho spolupracovníkům patřili, jak kompilace dokládá, např. americký klarinetista Albert Nicholas, jeho krajané, tenorsaxofonisté Benny Waters a Tony Scott či britská zpěvačka Beryl Brydenová. Nejstarší nahrávkou je amatérský snímek Willie the Weeper z roku 1960, na opačném konci pomyslné časové přímky stojí Some Of These Days z roku 2007. Čtyři ze zde uveřejněných nahrávek vycházejí na CD vůbec poprvé.

Výstava nabízí přehled historie souboru a jeho jednotlivých členů i zahraničních spolupracovníků. Jádrem výstavy jsou originální, v tomto celku dosud neprezentované dokumenty (hudebniny, programy, fotografie, karikatury, hudební nástroje apod.), většinou z archivu Traditional Jazz Studia a jeho členů, především Pavla Smetáčka.

Traditional Jazz Studio

Integrální součástí pak budou audiovizuální dokumenty, které by měly být přístupné jako základní přímá součást výstavy i pro další aktivní účast návštěvníků. Výstava je v české a anglické verzi.

Součástí výstavy jsou i jazzové koncerty a hudební setkání. V rámci výstavy je promítán průvodní audiovizuální program k výstavě, režijně zpracovaný Václavem Filipem, který se souborem několik let spolupracuje a je autorem mj. dokumentárního pořadu k 45. výročí souboru, který je na výstavě také k vidění.