Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejprve smůla, pak perfektní záznam z Mišíkova „festivalu“

  0:14aktualizováno  0:14
Vznik vůbec prvního DVD nestora českého rockového písničkářství Vladimíra Mišíka sice provázela po dva roky neuvěřitelná smůla, ovšem veškeré klacky pod nohama, ať byly zdravotního, technického či finančního charakteru, nyní získávají na nicotnosti; komplet dvou DVD (a paralelně vycházejícího 2CD) je na světě. Pokřtěn bude 11. září v Paláci Akropolis.

Natáčení DVD Vladimíra Mišíka - Divadlo Archa Praha (6. června 2007) | foto: iDNES.cz: Petr Topič

Každý, kdo byl přítomen koncertu k Mišíkovým šedesátinám loni 6. června v pražském divadle Archa, musel tušit, že nahrávka nemůže dopadnout špatně. Na pódiu defilovaly osobnosti české populární hudby, aby složily poklonu svému kolegovi, který – jak při svém vstupu připomněl harmonikář a publicista Ondřej Konrád – "naučil český rokenrol zpívat česky" a kromě nevídané vyrovnanosti své hudební produkce si také zachoval občansky čistý štít.

Až na písničkáře Vladimíra Mertu a Vlastimila Třešňáka, kteří za doprovodu Mišíkovy kapely ETC... zazpívali vlastní songy, si všichni zúčastnění vybrali z oslavencova repertoáru. Vlastně to celé připomíná slavný koncert ke třicátému výročí nahrávací kariéry Boba Dylana v roce 1992 v Madison Square Garden, pro který se vžilo označení "Bobfest".

Vladimír Mišík a hostě v Arše - Proč ta růže uvadá

Na pražském "Vláďafestu" se sešli bývalí členové kapel, kterými prošel, jeho spolupracovníci z jiných projektů, a dokonce i několik muzikantů, jejichž účast byla překvapením, ať už z žánrových či generačních důvodů.

Natáčení DVD Vladimíra MišíkaPřestože si tento koncert hostů, který zabírá první disk kompletu, udržuje vysokou úroveň, některé okamžiky je třeba vypíchnout. Mezi nejlepší coververze bezesporu patří Ty II. v podání Radka Pastrňáka a But a Cesta do dětství, kterou zpívá František Segrado, obojí díky své naprosté přirozenosti a nestylizovanosti.

Výborné jsou oba vstupy Dana Bárty, tedy Doteky a Tma stéká do kaluží, píseň v kontextu Mišíkovy tvorby dost ojedinělá, jakoby už před bezmála čtvrtstoletím napsaná spíš pro Bártu. Velmi příjemný, až countryrockový sound dali písničce I Like The World (Sun Is so Bright), pocházející z doby Mišíkova angažmá v Blue Effectu, hranicko-pražští November 2nd, jejichž členem je mimochodem Mišíkův dlouholetý souputník, baskytarista Vladimír Guma Kulhánek.

Natáčení DVD Vladimíra MišíkaCelý koncert pak uzavírají populární Jednohubky v podání Michala Prokopa. Jeho vystoupení bylo dalším stvrzením, že jisté napětí mezi ním a Mišíkem z 80. let (kdy Mišík nesměl koncertovat ani nahrávat a část jeho kapely přešla do Prokopova Framusu 5) už dávno patří minulosti, bylo-li vůbec jaké.

Na druhém disku najdeme popřestávkový blok, kdy na pódium vkráčel sám Vladimír Mišík a odehrál výběr toho nejlepšího, respektive nejznámějšího ze své čtyřicetileté kariéry. Vsedě, často s akustickou kytarou, zpíval v obrovské formě a na tvářích všech, kteří se i nadále střídali za jeho zády jako stálí i hostující muzikanti a zpěváci (kromě stabilního jádra ETC... například Marek a David Ebenové, Petr Skoumal, Radim Hladík, Olin Nejezchleba, Karel Holas a mnozí další), je vidět opravdová radost z hraní těch skvělých písní.

Natáčení DVD Vladimíra MišíkaS nepsanou povinností bonusového dokumentu ke koncertnímu záznamu se producenti Šimon Kotek, Ivan Prokop a Zdeněk Suchý postavili tím nejrozumnějším způsobem: do necelých čtyřiadvaceti minut shrnuli bez jediného slova komentáře (konkrétní informace zájemce dohledá, když si dokument pustí se skrytými titulky) prostřednictvím koláže amatérských i televizních záznamů celou Mišíkovu kariéru.

Množství fragmentů uvedených snímků však "zavěšuje do vzduchu" otázku vydání dalšího obrazového nosiče, kde by tyto mnohdy velmi kuriózní záznamy byly uvedeny v nezkrácené podobě.

Komplet v tradičně vynikajícím grafickém provedení Karla Halouna, Luďka Kubíka a Maťa Mišíka je zdaleka nejen splátkou velkého dluhu a připomínkou jednoho výborného koncertu, ale zároveň hodnotou jaksi samou o sobě. Původní téma kvalitou přesahuje stejně jako právě onen výše zmíněný "Bobfest".

VLADIMÍR MIŠÍK & ETC... & HOSTÉ - Archa 6. 6. 2007
2 DVD, délka 1:09 a 59:07 + 23:50 (bonus), vydává Sony BMG a 100Promotion, doporučená cena 349 korun.
Hodnocení: 90 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Sziget znamená maďarsky ostrov. A také týdenní festival plný zábavy

Dua Lipa na festivalu Sziget 2018

Tisíc koncertů a jiných představení v sedmi dnech, hvězdy od Kendricka Lamara po Arctic Monkeys a 565 tisíc návštěvníků...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz