Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejprve smůla, pak perfektní záznam z Mišíkova „festivalu“

  0:14aktualizováno  0:14
Vznik vůbec prvního DVD nestora českého rockového písničkářství Vladimíra Mišíka sice provázela po dva roky neuvěřitelná smůla, ovšem veškeré klacky pod nohama, ať byly zdravotního, technického či finančního charakteru, nyní získávají na nicotnosti; komplet dvou DVD (a paralelně vycházejícího 2CD) je na světě. Pokřtěn bude 11. září v Paláci Akropolis.

Natáčení DVD Vladimíra Mišíka - Divadlo Archa Praha (6. června 2007) | foto: iDNES.cz: Petr Topič

Každý, kdo byl přítomen koncertu k Mišíkovým šedesátinám loni 6. června v pražském divadle Archa, musel tušit, že nahrávka nemůže dopadnout špatně. Na pódiu defilovaly osobnosti české populární hudby, aby složily poklonu svému kolegovi, který – jak při svém vstupu připomněl harmonikář a publicista Ondřej Konrád – "naučil český rokenrol zpívat česky" a kromě nevídané vyrovnanosti své hudební produkce si také zachoval občansky čistý štít.

Až na písničkáře Vladimíra Mertu a Vlastimila Třešňáka, kteří za doprovodu Mišíkovy kapely ETC... zazpívali vlastní songy, si všichni zúčastnění vybrali z oslavencova repertoáru. Vlastně to celé připomíná slavný koncert ke třicátému výročí nahrávací kariéry Boba Dylana v roce 1992 v Madison Square Garden, pro který se vžilo označení "Bobfest".

Vladimír Mišík a hostě v Arše - Proč ta růže uvadá

Na pražském "Vláďafestu" se sešli bývalí členové kapel, kterými prošel, jeho spolupracovníci z jiných projektů, a dokonce i několik muzikantů, jejichž účast byla překvapením, ať už z žánrových či generačních důvodů.

Natáčení DVD Vladimíra MišíkaPřestože si tento koncert hostů, který zabírá první disk kompletu, udržuje vysokou úroveň, některé okamžiky je třeba vypíchnout. Mezi nejlepší coververze bezesporu patří Ty II. v podání Radka Pastrňáka a But a Cesta do dětství, kterou zpívá František Segrado, obojí díky své naprosté přirozenosti a nestylizovanosti.

Výborné jsou oba vstupy Dana Bárty, tedy Doteky a Tma stéká do kaluží, píseň v kontextu Mišíkovy tvorby dost ojedinělá, jakoby už před bezmála čtvrtstoletím napsaná spíš pro Bártu. Velmi příjemný, až countryrockový sound dali písničce I Like The World (Sun Is so Bright), pocházející z doby Mišíkova angažmá v Blue Effectu, hranicko-pražští November 2nd, jejichž členem je mimochodem Mišíkův dlouholetý souputník, baskytarista Vladimír Guma Kulhánek.

Natáčení DVD Vladimíra MišíkaCelý koncert pak uzavírají populární Jednohubky v podání Michala Prokopa. Jeho vystoupení bylo dalším stvrzením, že jisté napětí mezi ním a Mišíkem z 80. let (kdy Mišík nesměl koncertovat ani nahrávat a část jeho kapely přešla do Prokopova Framusu 5) už dávno patří minulosti, bylo-li vůbec jaké.

Na druhém disku najdeme popřestávkový blok, kdy na pódium vkráčel sám Vladimír Mišík a odehrál výběr toho nejlepšího, respektive nejznámějšího ze své čtyřicetileté kariéry. Vsedě, často s akustickou kytarou, zpíval v obrovské formě a na tvářích všech, kteří se i nadále střídali za jeho zády jako stálí i hostující muzikanti a zpěváci (kromě stabilního jádra ETC... například Marek a David Ebenové, Petr Skoumal, Radim Hladík, Olin Nejezchleba, Karel Holas a mnozí další), je vidět opravdová radost z hraní těch skvělých písní.

Natáčení DVD Vladimíra MišíkaS nepsanou povinností bonusového dokumentu ke koncertnímu záznamu se producenti Šimon Kotek, Ivan Prokop a Zdeněk Suchý postavili tím nejrozumnějším způsobem: do necelých čtyřiadvaceti minut shrnuli bez jediného slova komentáře (konkrétní informace zájemce dohledá, když si dokument pustí se skrytými titulky) prostřednictvím koláže amatérských i televizních záznamů celou Mišíkovu kariéru.

Množství fragmentů uvedených snímků však "zavěšuje do vzduchu" otázku vydání dalšího obrazového nosiče, kde by tyto mnohdy velmi kuriózní záznamy byly uvedeny v nezkrácené podobě.

Komplet v tradičně vynikajícím grafickém provedení Karla Halouna, Luďka Kubíka a Maťa Mišíka je zdaleka nejen splátkou velkého dluhu a připomínkou jednoho výborného koncertu, ale zároveň hodnotou jaksi samou o sobě. Původní téma kvalitou přesahuje stejně jako právě onen výše zmíněný "Bobfest".

VLADIMÍR MIŠÍK & ETC... & HOSTÉ - Archa 6. 6. 2007
2 DVD, délka 1:09 a 59:07 + 23:50 (bonus), vydává Sony BMG a 100Promotion, doporučená cena 349 korun.
Hodnocení: 90 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Hudbu k 50 odstínům šedi jsem nemohla odmítnout, říká Jessie Ware

Britská zpěvačka Jessie Ware

Zpěvačka Jessie Ware se přátelí s Adele, spolupracuje s Edem Sheeranem ale hlavně britský pop obohatila o další silný a...

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Najdete na iDNES.cz