Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejpilnější a nejbohatší Brouk

  16:10aktualizováno  16:10
Paul McCartney, člen skupiny Beatles a královnou pasovaný rytíř, je nejpracovitějším skladatelem populární hudby. McCartney má nos na hity, které mu vynesly takřka miliardový majetek. Asi je muzikou úplně "postižený", jinak by na podzim neplánoval vydání dalšího sólového alba.
Paul McCartney přišel na svět 18. června 1942, asi půl roku po skončení německého bombardování Liverpoolu. Matka byla zdravotní sestrou na porodnickém oddělení a vzpomínky na ni Paul vložil do balady Let It Be (Nech to být). Matka však podcenila malou bulku, kterou objevila v prsu, a ignorovala bolest. Rakovinu začala léčit až v pokročilém stadiu. Zemřela, když bylo Paulovi čtrnáct.

Chlapce se ujala rozvětvená rodina, aby rozptýlila jeho žal. Mladík se o to více upnul k nové hudbě. Byl to rock´n´roll, pionýrsky pronikající na britskou půdu z Ameriky.

Paul McCartney

* podle Guinnessovy knihy rekordů je nejúspěšnějším skladatelem všech dob
* vydal přes dvacet sólových alb
* v letech 1962 až 1978 složil 43 písní, které přesáhly milionový prodej
* jeho singly byly devětkrát číslem jedna v americké nebo britské hitparádě - sedm sólových alb dosáhlo stejné pozice
* za desku Band On The Run, již nahrál takřka celou sám, McCartney dostal dvě ceny Grammy
* je otcem Mary, Stelly a Jamese
* 11. března 1997 zemřela jeho žena Linda McCartneyová na rakovinu
* nedávno se Paul McCartney zasnoubil s třiatřicetiletou Heather Millsovou
Od muzikálního otce Paul dostal ke čtrnáctým narozeninám trumpetu, ale přesvědčil ho, aby ji vyměnil za kytaru. Nástroj pak zvládl sám, podle sluchu, aniž znal noty. Kytaru nosil všude s sebou a občas na ni zahrál vlastní píseň When I´m Sixty Four (Až mi bude čtyřiašedesát), kterou napsal v šestnácti letech. Beatles ji pak vydali na desce Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band.

McCartney byl polovinou ústřední autorské dvojice Beatles, již vytvořili s jízlivým chuligánem Johnem Lennonem, který rovněž ztratil matku. Ta zkušenost utužila jejich přátelství. Doplňovali se: McCartney byl jemnější, mazlivější a vychytralejší, zatímco Lennon působil jako jadrnější, rebelštější a nepřístupnější polovina dvojice. Znali se tak dokonale, že si četli nápady z očí. Třeba McCartney přinesl refrén a Lennon k němu ihned připsal sloku. Inspiraci brali všude: do textu písně třeba opsali cirkusový plakát visící na zdi nebo jim stačil titulek, který zahlédli v novinách, a domysleli k němu další slova a hudbu.

Skládali také každý sám, avšak podle dohody podepisovali beatlesovské písně společně. Penny Lane, hit o liverpoolské přestupní zastávce, složil Paul McCartney stejně jako Yesterday, nejčastěji přebíranou skladbu Beatles. Festivalovku Hey Jude, již u nás zpívala Marta Kubišová, McCartney napsal pro malého Juliana Lennona, aby ho povzbudil v době, kdy se rozpadlo Lennonovo první manželství s Cynthií Powellovou.

Opatrný McCartney, jemuž pošťáci denně nosili pytle milostných dopisů, se do ženění nehnal, avšak jeho vztahy byly trvalejší. Pět let chodil s herečkou Jane Asherovou. Rozešli se, když Jane našla Paula doma s jinou slečnou. Životní partnerku McCartney získal v rozvedené fotografce Lindě Eastmanové, která si do manželství přivedla dceru Heather. Když se jim narodila první dcera Mary, dal rozevlátý Paul přednost životu na skotské farmě nedaleko mysu Mull Of Kyntyre. Jeho stejnojmenná baladická píseň se pak stala nejprodávanější skladbou všech dob v Británii.

Od roku 1970, kdy se rozhádali a posléze rozpadli Beatles, pracoval McCartney na vlastní pěst. Dal dohromady kapelu Wings a začal s ní objíždět běžné koncertní štace. Zároveň chrlil sólová alba, z nichž výtečný titul Band On The Run (1974) se blížil mistrovství beatlesovských desek. McCartneyho Wings neboli Křídla dolétla až na americké stadiony, ze kterých se Beatles znechuceně stáhli poté, co pro výskot fanynek neslyšeli ani sami sebe.

Nejlepší McCartneyho písně byly vždycky silné v melodiích a emotivním, vroucném zpěvu. "Děláš už jenom vatu," kritizoval ho Lennon usídlený v Americe, jehož sólová tvorba je právem považována za kvalitnější. Jenže tvrdohlavý a prý i panovačný Paul dokázal vykročit ze stínu Beatles. V dubnu 1990 přišlo na stadion Maracaná v Rio de Janeiru 184 tisíc Brazilců. Chtěli vidět a slyšet Paula McCartneyho, který tvrdě pracoval i v devadesátých letech, ačkoli jeho Liverpoolské oratorium nepatří ke skvostům vážné hudby. Když si však vzpomněl na liverpoolské začátky Beatles a vystřihl svěží desku rock´n´rollových či beatových písní (Run Devil Run), bylo jasné, že Paul McCartney ještě zdaleka neřekl své poslední slovo.

Paul a Linda McCartney

Paul McCartney.

Paul McCartney (*18.6. 1942).

Člen legendární skupiny The Beatles Paul McCartney.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Najdete na iDNES.cz