Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší ročník Respectu spojil Íránce s Izraelci

  15:59aktualizováno  15:59
Záleží sice na vkusu každého posluchače, ale když v sobotu 28. června po desáté hodině večerní opouštěli pražskou Štvanici, shodli se mnozí, že právě skončený letošní ročník festivalu Respekt byl zatím nejlepší v jeho jedenáctileté historii.

Chhom Nimol z kapely Dengue Fever na Respectu 2008 | foto: Yvetta Stránská

V programu dvoudenní přehlídky, vyhrazené výhradně world music, nebyla jediná výraznější slabina, interpreti pokryli neuvěřitelnou škálu zvuků i výrazu, organizačně šlo všechno jako na drátkách, zvukaři se příkladně činili a i ideální počasí drželo nad festivalem ochrannou ruku.

V minulých letech sice na Respektu účinkovaly i hvězdy, které žánr world music daleko přesahují a patří k takzvaně "obecně známým", jako byl například Manu Chao (2002) či Shane MacGowan (2004), absence takovéhoto typu hvězdy ale vůbec nebyla letos na závadu. Ostatně publikum bylo s účinkujícími zjevně předem obeznámeno a berličku mediální proslulosti nepotřebovalo (profily jednotlivých účinkujících s videoukázkami najdete zde).

Balkánský mejdan i polyfonie
Ačkoli stavbu pátečního programu narušila dvě zrušená vystoupení, nigerijské zpěvačky Asy a konžského souboru Kasai Allstars (o důvodech jejich absence čtěte více zde), dramaturgii se operativně podařilo nalézt velmi solidní náhradníky.

V hudbě souboru Ersatzmusika si podala ruku "široká ruská duše" zpěvačky Iriny Dubrovské s odkazy k židovskému cítění, ale i s alternativistickým záběrem kytaristy Leonida Soybelmana. Také maďarští Besh O droM pracují s židovskými odkazy, ovšem na bázi populárního balkánského hudebního jazyka, čímž vytvářejí třaskavý výrazně taneční mix.

Kanadská představitelka alikvotního zpěvu Kiva představila zcela odlišný přístup k tomuto fenoménu, než známe například od známých sibiřských zpěváků typu Huun Huur Tu, její čarování s hlasem a elektronikou připomínalo spíš cestu, po které se ubírá naše Ridina Ahmedová.

Lo Cor De La Plana na Respectu 2008Vokální sbor Lo Cor De La Plana z Marseille překvapil tím, že silnější dojem než ze zpěvu v duchu korsické polyfonie a v mrtvém okcitánském jazyce si posluchač odnesl z jeho práce s rytmem – nejrůznější perkuse v rukou zpěváků se spojily v jeden mohutný "stroj na groove", který nechal jen málokterou nohu v klidu.

Virtuózové i velké ženské hlasy
Avshalom Farjun z Toy Vivo Tria na Respectu 2008Sobotní odpoledně-večerní program zahájilo izraelské Toy Vivo Trio v čele s virtuózním hráčem na citeru qanun Avshalomem Farjunem, vizáží připomínajícím "Ježíše Krista v letech". Možné obavy z příliš komorní sestavy a hrozícího akademismu vzaly za své, hned když se jeho nástroj propojil s velmi invenční a hybnou hrou dvou perkusistů. Jemné předivo tónů orientální citery (zvukově značně odlišné od v alpských zemích zdomácnělého nástroje evropského) i Farjunovo mistrovství si lze ještě vychutnat v pondělí 30. června v pražské Španělské synagoze, kde stále ještě pod hlavičkou Respectu umělec vystoupí pouze ve dvojici s jedním ze svých perkusistů jako Toy Vivo Duo.

Saeid Shanbezadeh na Respectu 2008Jihoíránský Shanbehzadeh Ensemble vystoupil v ještě užší sestavě, jako pouhé duo, kdy leadra, hráče na orientální dudy a různé dechové nástroje Saeida Shanbehzadeha doprovázel jeho mladičký syn, vskutku fenomenální perkusista. Dvojice odehrála průřez lidovou, k extatičnosti inklinující hudbou své země, a frontman se v propojujícím mluveném slově ukázal i jako nadhleduplný "pedagog", vysvětlující původní účel a zaměření té které skladby.

K pomyslnému "ideovému" vyvrcholení – a vlastně i naplnění názvu festivalu Respect - došlo ve chvíli, kdy Saeid Shanbehzadeh pozval na pódium oba perkusisty z předchozí kapely. Jejich improvizovaný a ve festivalovém zákulisí domluvený jam session dokázal, že ačkoliv íránští hudebníci nesmějí z politicko-náboženských důvodů do Izraele a naopak, na poli hudby není mezi nimi žádného sporu a obě kultury si skvěle rozumějí. Což publikum neopomnělo patřičně ocenit.

Tanya Tagaq na Respectu 2008Kanadská Inuitka Tanya Tagaq předvedla učebnicovou ukázku hrdelního zpěvu (rozdíl mezi jejím tenkým vysokým hláskem při mluvených vstupech a skoro infernálními zvuky, které z jejího hrdla vycházely při zpěvu, vyvolal na mnoha tvářích úsměv), svůj projev ale zasadila do neobvyklých souřadnic doprovodu elektroniky a violoncella. Mimořádně rytmický tah jejího vystoupení (které zopakuje ještě za čtrnáct dní na festivalu Colours Of Ostrava) pozdvihl ze země poslední posedávající a předznamenal tak obě finálová vystoupení, kdy se štvanická louka proměnila v jednu velkou etno-tančírnu, na kterou závistivě zírali a mávali pasažéři okoloprojíždějících vltavských parníků.

Oumou Sangare na Respectu 2008Název afrického státu Mali je už léta ve světě world music bezmála zaklínadlem a skoro se zdá, že každý, kdo odtud pochází, má úspěch předem zaručen. Tamní hudební "královna" Oumou Sangare je ale úspěšná plným právem. V čele desetičlenného okostýmovaného ansámblu (včetně dvou vokalistek a tanečnic) s ní přišla na pódium velká show, jež měla šanci oslovit každého bez ohledu na hudební vyznání. Její písně jsou rytmicky jednoznačnější a tanečnější než typické pouštní blues, jakkoli kytarista její kapely by právě tento druh hudby mohl od minuty vyučovat.

Chhom Nimol z kapely Dengue Fever na Respectu 2008Nevídaný crossover kalifornského rocku 60. let a kambodžského zpěvu přišel na závěr festivalu ve velmi působivém, ale také zábavném vystoupení skupiny Dengue Fever. Neexhibující, přesto však výteční američtí muzikanti a skvělé nejen hudební, ale i pódiové aranžmá, chytlavé melodie i ústrojný rytmický tah, to vše vytvořilo dokonalý základ pro pěvecké eskapády drobounké amerikanizované Kambodžanky Chhom Nimol. Velké očekávání, dané nejen dosavadní tvorbou kapely, ale i silným příběhem, který svou existencí představuje (více zde), došlo naplnění. Ostatně stejně jako očekávaná kvalita celého festivalu.

Festival Respect 2008
27. – 29. června 2008, Praha, ostrov Štvanice
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Na rekordní fotce z trutnovského festivalu je 3 995 lidí

Trutnov 2008 - Václav Havel a přátelé při překonání rekordu v pořízení největší...

Na největší skupinové fotografii v historii Česka, kterou pořídil na víkendovém Open Air Music Festivalu v Trutnově...

Hudební léto zakončí Eurotrialog, Tatrafest a Semtex Culture

Kabát- Josef Vojtek

I poslední prázdninový víkend nabízí tuzemským hudebním fanouškům několik festivalů. V Mikulově začíná již ve čtvrtek...

Návštěvníci Trutnova s náčelníkem Havlem zlomili český rekord

Trutnov 2008 - Václav Havel a přátelé při překonání rekordu v pořízení největší...

Třetí den Open Air Music Festivalu v Trutnově především potvrdil jistoty: že podobná dramaturgie je možná jedině zde a...

Najdete na iDNES.cz