Michael Appleton: Hurricane Katrina aftermath, New Orleans

Michael Appleton: Hurricane Katrina aftermath, New Orleans | foto: Michael Appleton, New York Daily News

Nejlepší loňské fotografie: dramata a utrpení

  • 4
Už pošestnácté se v Česku představuje prestižní přehlídka světové novinářské fotografie – prací, které fotoreportéři ze všech koutů planety pořídili během roku 2005.

Ode dneška do 1. října si tak lidé mohou na výstavě, tradičně umístěné v pražském Karolinu, připomenout obrazovou kroniku loňských událostí. Převážně zdrcujících.

Syrový pohled
Vystavené fotografie velmi výstižně a syrově zachycují problémy současnosti, ať už jsou to následky válek, povstání nebo nevyléčitelných nemocí.

"Na snímcích se odrážejí děje, které v minulém roce hýbaly světem – přírodní katastrofy, jako byly hurikán Katrina, zemětřesení v Kašmíru, dozvuky tsunami, teroristické útoky a samozřejmě válka v Iráku," vysvětluje jeden z pořadatelů výstavy, Nizozemec Bart Shoonus.

Život na Zemi z jiného úhlu pohledu se pak snaží ukázat portréty, záběry z každodenního života, sportu, umění, zábavy i z přírody. Přesto i ty působí na city svým dramatickým kontextem.

Takové jsou například podobizny veteránů připomínajících si šedesáté výročí konce druhé světové války od Nizozemce Martina Roemerse nebo tváře lidí shromážděných na náměstí Sv. Petra v Římě po oficiálním oznámení Vatikánu o smrti papeže Jana Pavla II., zachycené italským fotografem Paolem Pellegrinim. 

Příliš mnoho neštěstí
Ani vítězný snímek v kategorii sportu Američana Johna G. Mabangloa nelze přejít bez emocí. Zachycuje americkou závodnici Chelsea Davisovou, jak narazila obličejem na skokanské prkno při pokusu skočit dvojité salto.

I za něžným obrazem majitele odvádějícího si za chobot svého tříletého slona, pořízeným Australanem Palanim Mohanem, se ukrývá bezprostřední informace o zmenšení počtu divokých slonů v thajské přírodě za poslední století ze sta tisíc na méně než patnáct set zvířat. 

A pokud jde o kategorii umění a zábavy, i tam se na prvním místě umístila zdánlivě nevinná série záběrů studentek baletu od Švéda Asy Sjöströma. Zdánlivě nevinná proto, že jde o dívky z Divadelní školy opery a baletu v Kišiněvu, hlavním městě jedné z nejchudších evropských zemí Moldavska.

Ty dívky v tanci, tedy každodenní osmihodinové dřině, vidí jedinou možnost, jak si mohou vydělat peníze a vycestovat.   

Jímavá je i vítězná fotografie roku 2005 kanadského fotoreportéra Finbarra O’Reillyho, který zachytil tvář matky v hladovějícím Nigeru, jejíž ústa překrývá drobná ruka jejího ročního dítěte.

Mezi umístěnými soutěžními fotografiemi jsou letos i snímky českého autora Michala Novotného z Lidových novin, který obsadil třetí místo v kategorii každodenní život. V konkurenci 83 044 zaslaných snímků (převážně digitálních) od 4448 fotoreportérů ze 122 zemí světa zaujala Novotného série záběrů z liberijské slepecké školy. 

Cena Prahy pro Brita
Od roku 1990, kdy se World Press Photo v Praze poprvé objevilo, se udílí i zvláštní Cena Prahy. Letos ji získal Brit Edmond Terakopian za snímek muže zraněného po teroristických útocích v Londýně. 

"Byla to skoro surrealistická scéna, když jsem ho v záplavě cestujících uviděl s novinami v podpaždí. Byl klidný, hrdý, jako by šlo o běžný den. Přitom jeho zranění byla celkem vážná," popisuje fotograf. Patří mu doplňující výstava World Press Phota zachycující dění nad stanicí metra Edware Road loni a letos v červenci.