Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší hráč získá mistrovský nástroj

  13:53aktualizováno  13:53
Luhačovice - První malé jubileum zaznamenává letošní ročník Letních houslových kurzů v Luhačovicích. Už popáté předávají mladým nadějným houslistům své hudební zkušenosti houslový virtuos Václav Hudeček a zakladatel kurzů, profesor Bohumil Kotmel. "Moc bych si přál, aby aspoň tři z absolventů našich kurzů dosáhli světového věhlasu," přeje svým žákům Václav Hudeček.

Jak už bývá zvykem, i letos se na zahajovacím koncertu představil Václav Hudeček, tentokrát s vítězkou předcházejícího ročníku. Po jeho boku stanula ve vyprodaném sále Lázeňského divadla osmnáctiletá Hana Hložková. Podle profesora Kotmela je loňská vítězka velice nadějná, ale zda dojde k vrcholu, to už prý záleží jen na ní. "Na naše kurzy jezdí mimořádně talentované děti, které musejí být schopné zahrát na závěrečném koncertu světový repertoár. V průběhu dvanácti dnů pro to udělají nesmírně mnoho práce," říká nadšeně Václav Hudeček.

"Byl to můj sen pomáhat talentovaným dětem. Všichni, kteří dnes dělají takzvanou vážnou muziku, to nikde nemají lehké, neboť svět je zahlcen povrchním showbyznysem a opravdové umění živoří na okraji zájmu," posteskl si Václav Hudeček. "Naštěstí jsme našli v této zemi dobré lidi, kteří jsou ochotni přispět na to, abychom už třetím rokem mohli nejlepšímu účastníku kurzu darovat mistrovský nástroj - housle. Letos navíc dostane také smyčec, což je velmi drahá záležitost." Tuto pomoc studenti hudby jistě ocení, neboť pořizování hudebních nástrojů je dnes stotisícovou záležitostí.

Podle mistra Hudečka si, pokud jde o úroveň našich umělců, nestojíme vůbec špatně. "Vystupujeme na pódiích, kde se představuje světová špička, a to se nedá říci o muzikantech našeho showbyznysu. Česká vážná muzika je minimálně na evropské úrovni," hodnotí stav naší vážné hudby vzhledem ku světové konkurenci Hudeček.

Podle vyjádření zakladatele kurzů Bohumila Kotmela je u nás značný zájem o vážnou hudbu. Kurzy jsou přístupné každému a každoročně se hlásí hodně zájemců. "Vybíráme mladé budoucí umělce, které z jejich rozličných vystoupení už znám. Rádi vidíme skalní uchazeče, kteří přicházejí rok co rok. Jejich usilovná vůle vzdělávat se mě vede k tomu, že jsem k jejich výběru více tolerantní a dávám jim přednost, " říká Kotmel.

Také lázeňské prostředí Luhačovic přispívá ke správné atmosféře kurzů. Bohumil Kotmel si je nemůže vynachválit. "Je jako stvořené pro koncertní večery mladých talentů," dodává s nadšením.

Také publikum oceňuje prezentaci budoucích houslových sólistů. O tom svědčí fakt, že při jejich vystoupeních je místní divadlo téměř vždy vyprodáno. Slavnostní zakončení houslových kurzů je plánováno na sobotu 11. srpna v hale Vincentka.

Houslový virtuos Václav Hudeček jezdí do Luhačovic již pět let, aby předal své zkušenosti mladým, talentovaným umělcům

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz