Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší fotografie světa pochází z Texasu

  20:59aktualizováno  20:59
Americká nezávislá fotografka Lara Jo Reganová získala za svoji fotografii imigrantů, zachycených v jejich zbídačeném texaském domově, hlavní cenu a titul Fotografie roku v novinářské soutěži World Press Photo 2001. Na rozdíl od vítězů několika posledních ročníků nezachycují snímky Reganové žádný světový konflikt, ale civilní situaci tzv. klidné části světa.

Záběr mexické matky s jejími dětmi byl pořízen při reportáži pro březnové vydání časopisu Life a je částí série o Američanech, kteří vlastně oficiálně pro úřady Spojených států neexistují. Tatáž fotografie dále obdržela první cenu v kategorii Každodenní život. Snímek byl vybrán z 42 321 záběrů pořízených 3 938 fotografy ze 121 zemí. V dubnu za něj v Amsterdamu holandský předseda vlády Wim Kok předá Reganové šek na patnáct tisíc guldenů.

V kategorii Aktualita - jednotlivosti byl nejvýše oceněn ruský fotograf Jurij Štukin za snímek bombového útoku v moskevském metru v loňském srpnu. Druhá cena této prestižní kategorie byla přidělena snímku Alana Diaze zobrazujícímu kubánského uprchlíka Eliána Gonzalese poté, co jeho rodinu na Miami přepadli federální agenti. Kategorii Aktualita - série vyhrál fotoreportér agentury Magnum Thomas Dworzak z Německa za záběry čečenských bojovníků opouštějících metropoli Groznyj.

Ital Angelo Turetta získal první cenu v kategorii Umění za fotografii aktérů populárního televizního seriálu o mafii s názvem La Piovra. Kategorie Sport se stala kořistí Američanů: nejvýše dosáhli Bill Frakes a David Callow za záběr sprinterky Marion Jonesové, na němž v olympijském Sydney dobíhá první v závodě na sto metrů. Čeští fotografové tentokrát vyšli naprázdno.

Amit Shabi, nezávislý fotograf z Izraele, který pracuje pro agenturu a žije ve Švédsku, získal druhou cenu v kategorii General news. Oceněn byl jeho snímek izraelského policisty, který, který hovoří k palestinskému muži (13. října 2000, Jeruzalém).

Ruský fotograf Yuri Shtukin získal první cenu v kategorii Spot News Singles v soutěži World Press Photo za snímek, který ukazuje následky pumového útoku v moskevském metru (8. srpna 2000).

Fotografie roku 2001, její autorkou je americká nezávislá fotografka Lara Jo Reganová. Na obrázku je imigrantská rodina ve zbídačeném texaském domově.

Bill Frakes a David Callow získali první místo v kategorii Sports Singles v soutěži World Press Photo za obrázek finišující Marion Jonesové v olympijském závodě na 100 metrů.

Oliver Meckes a Nicole Ottawová získali třetí místo v kategorii Věda a technikav soutěži World Press Photo za snímek vědce Juergena Bachla s geneticky upravenou myší.

Španělský fotograf Matias Costa získal první cenu v kategorii People in the News v soutěži World Press Photo za snímek afrických imigrantů při vstupu do Španělska.

Angelo Turetta z Itálie získal první cenu v kategorii Arts Singles v soutěži World Press Photo za snímek odpočívajících herců ze seriálu La Piovra, který uvádí italská televize.

Fotograf agentury Reuters Suhaib Salem získal třetí cenu v kategorii Spot News v soutěži World Press Photo. Fotografie byla pořízena 28. června 2000 v pásmu Gazy.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz