Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší fotografie světa pochází z Texasu

  20:59aktualizováno  20:59
Americká nezávislá fotografka Lara Jo Reganová získala za svoji fotografii imigrantů, zachycených v jejich zbídačeném texaském domově, hlavní cenu a titul Fotografie roku v novinářské soutěži World Press Photo 2001. Na rozdíl od vítězů několika posledních ročníků nezachycují snímky Reganové žádný světový konflikt, ale civilní situaci tzv. klidné části světa.

Záběr mexické matky s jejími dětmi byl pořízen při reportáži pro březnové vydání časopisu Life a je částí série o Američanech, kteří vlastně oficiálně pro úřady Spojených států neexistují. Tatáž fotografie dále obdržela první cenu v kategorii Každodenní život. Snímek byl vybrán z 42 321 záběrů pořízených 3 938 fotografy ze 121 zemí. V dubnu za něj v Amsterdamu holandský předseda vlády Wim Kok předá Reganové šek na patnáct tisíc guldenů.

V kategorii Aktualita - jednotlivosti byl nejvýše oceněn ruský fotograf Jurij Štukin za snímek bombového útoku v moskevském metru v loňském srpnu. Druhá cena této prestižní kategorie byla přidělena snímku Alana Diaze zobrazujícímu kubánského uprchlíka Eliána Gonzalese poté, co jeho rodinu na Miami přepadli federální agenti. Kategorii Aktualita - série vyhrál fotoreportér agentury Magnum Thomas Dworzak z Německa za záběry čečenských bojovníků opouštějících metropoli Groznyj.

Ital Angelo Turetta získal první cenu v kategorii Umění za fotografii aktérů populárního televizního seriálu o mafii s názvem La Piovra. Kategorie Sport se stala kořistí Američanů: nejvýše dosáhli Bill Frakes a David Callow za záběr sprinterky Marion Jonesové, na němž v olympijském Sydney dobíhá první v závodě na sto metrů. Čeští fotografové tentokrát vyšli naprázdno.

Amit Shabi, nezávislý fotograf z Izraele, který pracuje pro agenturu a žije ve Švédsku, získal druhou cenu v kategorii General news. Oceněn byl jeho snímek izraelského policisty, který, který hovoří k palestinskému muži (13. října 2000, Jeruzalém).

Ruský fotograf Yuri Shtukin získal první cenu v kategorii Spot News Singles v soutěži World Press Photo za snímek, který ukazuje následky pumového útoku v moskevském metru (8. srpna 2000).

Fotografie roku 2001, její autorkou je americká nezávislá fotografka Lara Jo Reganová. Na obrázku je imigrantská rodina ve zbídačeném texaském domově.

Bill Frakes a David Callow získali první místo v kategorii Sports Singles v soutěži World Press Photo za obrázek finišující Marion Jonesové v olympijském závodě na 100 metrů.

Oliver Meckes a Nicole Ottawová získali třetí místo v kategorii Věda a technikav soutěži World Press Photo za snímek vědce Juergena Bachla s geneticky upravenou myší.

Španělský fotograf Matias Costa získal první cenu v kategorii People in the News v soutěži World Press Photo za snímek afrických imigrantů při vstupu do Španělska.

Angelo Turetta z Itálie získal první cenu v kategorii Arts Singles v soutěži World Press Photo za snímek odpočívajících herců ze seriálu La Piovra, který uvádí italská televize.

Fotograf agentury Reuters Suhaib Salem získal třetí cenu v kategorii Spot News v soutěži World Press Photo. Fotografie byla pořízena 28. června 2000 v pásmu Gazy.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz