Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FILMY ROKU: Nejhorší jsou Podvodníci a Vánoční Kameňák, vyhrál Birdman

  6:59aktualizováno  6:59
Podle naší filmové kritičky Mirky Spáčilové byla nejlépe hodnoceným filmovým či televizním počinem, který měl letos u nás premiéru, americká hořká komedie Birdman. Na opačném pólu pak stojí český televizní seriál Podvodníci a reality show Tchyně.

Snímek Birdman si podle Spáčilové vysloužil vysokou známku 85 procent. „Nejlépe by mu slušelo žánrové označení poetická tragikomedie, jenže žádná nálepka plně nevystihne opravdu dobrý film. Což je případ Birdmana,“ napsala o něm v recenzi (čtěte zde).

Nejlepší

85 %

Birdman - film

80 %

Olive Kitteridgeová- seriál
Whiplash - film
Rudá mašina - dokument
Steve Jobs - film
Mládí - film

75 %

Škoda lásky II. - seriál
Píseň moře - animovaný
Jurský svět - film
Muž na laně - film
V hlavě - animovaný

Dovolená ve dvou - dokument

Vzhledem k tomu, že byl film mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iňárritua natočen již v roce 2014, má za sebou už oscarové klání. A to také vyhrál. Dostal celkem čtyři Oscary, za nejlepší film, režii, kameru a původní scénář. „Birdman je zkrátka mistrovsky napsaný, s inteligencí, vtipem, melancholií i láskou, zejména však s porozuměním pro pošetilé lidské tanečky mezi marnivostí a marností. Ale stejně chytře je natočený, o nadlidském nasazení herců i hereček nemluvě,“ pokračuje Spáčilová.

Vysokých osmdesát procent pak dala filmová kritička pěti snímkům. Konkrétně Birdmanovu oscarovému soku, filmu z bubenického prostředí Whiplash. „Damien Chazelle vypráví tak nakažlivě, že každý úder paličky je napínavější než detektivka - kdo by to od hudebního dramatu čekal?“ ptá se kritička v recenzi (najdete ji zde).

Stejnou známku si vysloužil nedávno uvedený životopisný Steve Jobs. „Michael Fassbender má ke vnější podobě hrdiny díla Steve Jobs možná dál než jeho kolega Ashton Kutcher v předloňském snímku Jobs. Ale podstatné je, že Fassbender hraje líp a v lepším filmu,“ srovnala Spáčilová povedený film Dannyho Boylea (čtěte zde) se starším snímkem věnovaným taktéž Jobsovi.

Osmdesát procent připadlo i snímku Paola Sorentina Mládí, který si odnesl diváckou cenu z letošního festivalu v Karlových Varech. Režisér v něm podle kritičky navazuje na svůj předchozí oscarový počin Velká nádhera: „Tak krátce po sobě Paolo Sorrentino druhou sošku Oscara nedostane, ale to neznamená, že by mezi jeho předloňskou Velkou nádherou a letošním Mládím ležela propast. Naopak režisér navazuje, kde minule skončil; hrdinům přidal na věku, ale znovu vyhledává, vyznává a šíří krásu. S humorem, něhou, melancholií,“ uvedla v recenzi Spáčilová (najdete zde).

Úplně jiného žánru je taktéž osmdesátiprocentní snímek Rudá mašina. Celovečerní dokument o významu hokeje v SSSR natočil režisér Gabe Polsky. „Napínavý i vtipný, nestranný i výmluvný, nabitý fakty i obrazy. O Rusku toho řekne víc než historik s politologem dohromady, navíc rehabilituje právo výjimečných nehraných filmů na velké plátno,“ míní kritička (čtěte zde).

A stejnou známku dostala i čtyřdílná televizní minisérie Olive Kitteridgeová z produkce HBO. „Běžný středostavovský život v kostce,“ komentovala seriál kritička (čtěte zde). „Jenže způsob, jak Elizabeth Stroutová napsala stejnojmenný román, Jane Andersonová scénář a Lisa Cholodenko pak kroniku natočila, takřka nemá chybu,“ uvedla na adresu série, kde zazářila herečka Frances McDormandová.

O pět stupňů horší hodnocení (75 %) si pak vysloužily snímky Píseň moře, Jurský svět, Muž na laně a animované V hlavě. Stejného hodnocení dosáhl i první český počin v žebříčku, úvodní díly seriálu ČTe Škoda lásky II., které pod názvy Idyla a Polibek pro vítěze natočil režisér Jan Pachl. „Dokonalé dávkování vtipu, něhy a stesku se halí do měkce zářících barev, do pastelových nálad babího léta s ranními mlhami, ve kterých i známí herci dovedou znovu překvapit,“ nešetřila chválou na úvod nové série kritička (čtěte zde). Sedmdesát pět procent dostal i hodinový dokument ČT Dovolená ve dvou - dítě v ceně (více zde).

Fotogalerie

Z české produkce ji zaujaly ještě filmy Sedmero krkavců, Schmitke, Ztraceni v Mnichově a dokument Mallory. Všechny dostaly po sedmdesáti procentech.

Nejhorší Podvodníci a Tchyně

Na opačném konci skončil s ojedinělými deseti procenty seriál TV Barrandov Podvodníci. „Kdyby se udílely ceny za největší bizarnost roku, TV Barrandov by letos do finále nikoho jiného nepustila. Ani závan profese, ani stopa soudnosti, o tvůrčí sebeúctě nemluvě,“ nebrala si Spáčilová v recenzi servítky (čtěte zde).

A právě TV Barrandov má desetiprocentní zářez i podruhé, tentokrát za reality show Tchyně s Monikou Štikovou, která radí rozháraným rodinám. „Jestli otec potřebuje od amatérské léčitelky lidských duší veřejné rady typu ‚Cejtíš ze mě tu energii? To spolu dáme!‘, pak je to jeho vizitka, ale zatahovat do takového výprodeje soukromí děti je víc než nevkusné,“ hodnotí kritička (více zde).

O mnoho lépe nedopadl nedávno uvedený Vánoční Kameňák. Film v překvapivé režii F. A. Brabce dostal dvacet procent. „Pointy vyčichlých anekdot vždy zdůrazní řehot herců i hudební předěl, aby divák poznal, kdy se má smát. Vulgarit snad lehce ubylo, po nich však zbylo jen duté vzduchoprázdno, jež obrazová lyrika nenašlehá,“ napsala kritička k nedávné premiéře (čtěte zde).

Nejhorší

10 %

Podvodníci - seriál
Tchyně - reality show

20 %

Vánoční Kameňák - film

25 %

Babovřesky - film

30 %

Bláznivá dovolená - film
Hitman: Agent 47 - film

Hned v závěsu za Kameňákem se stylově umístil Zdeněk Troška a jeho třetí Babovřesky. Dostaly 25 procent, a to i za okatý product placement. „Způsob, jakým se sponzorské vzkazy množí v osadě Babovřesky, dává ve třetím dílu ke zvážení otázku, jestli jde ještě vůbec o film. Nebo už jenom o sérii reklam, tu a tam proložených veselým skřekem,“ hodnotila vedoucí kulturní rubriky iDNES.cz (recenze zde).

Teprve poté přišly na řadu zahraniční snímky. Bláznivá dovolená a Hitman: Agent 47 si shodně vysloužily pouhých 30 procent. O prvním zmíněném počinu, který resuscituje klasiku 80. let, Spáčilová napsala: „Z legendy zbyl televizní sitcom na čtyřech kolech, únosný leda pro deštivý večer, kdy vyhoří knihovna a ostatní kanály mají výluku (více zde).“ Druhý pak převádí na plátno počítačovou hru. „Bezduchost příběhu ještě umocňuje strnulá vážnost beze stopy odstupu, nadhledu nebo spikleneckého úsměvu. Slovy tvůrci naštěstí šetří a vědí proč, více zachmuřených hlášek typu ‚Opatrně, holčičko, tohle je nebezpečnej svět‘ by už hrozilo nechtěnou parodií,“ napsala o filmu Hitman: Agent 47 (čtěte zde).

Mirka Spáčilová letos ohodnotila celkem 190 filmových a televizních počinů. Její průměrná známka pak byla 56,4 procenta.

Pozn.

Vedle Mirky Spáčilové hodnotili filmy i další redaktoři kulturní rubriky, konkrétně hudební publicisté. Mezi nimi dal nejvyšší známku Ondřej Bezr dokumentu o Filipu Topolovi Takovej barevnej vocas letící komety, který si vysloužil úctyhodných 90 procent (čtěte zde). Honza Vedral pak ocenil dokument o Amy Winehouse 85 procenty (najdete zde). Věra Drápelová ohodnotila šestidílný TV cyklus Můj pokus o mistrovský opus 80 procenty (recenze zde). Vedle zmíněných snímků z hudební branže si pak Honza Vedral napsal recenzi i na rodinnou komedii Paddington (75 procent).

Autor:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Do Prahy tajně přivezl Nico

Hudební publicista Vojtěch Lindaur na snímku z roku 2011

Ve věku šedesáti let po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. V říjnu 1985 do Československa tajně...

RECENZE: Rapl, Pustina a teď Vzteklina. Tohle opět není idylická série

Johana Matoušková a Kryštof Hádek v seriálu Vzteklina

Takřka hororovým masakrem při noční pitce v lovecké chatě začne na ČT 1 šestidílná Vzteklina. Krimi ze Šumavy má...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...

VIDEO: Noční můra smetánky má tvář evropských hvězd a jméno Happy End

Trailer k filmu Happy End

Satirická noční můra evropské smetánky, napsal The Guardian o snímku Happy End, který do našich kin přijde 1. února. A...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz