Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Nejkrásnější kniha světa“ o Michelangelovi stojí 2,5 milionu

  10:40aktualizováno  10:40
V deskách s mramorovým basreliéfem a psaná na pergamenu inkoustem vyrobeným podle starých receptů vychází publikace, která si ihned vysloužila titul "nejkrásnější kniha světa". Je věnovaná italskému renesančnímu géniovi Michelangelu Buonarrotimu.

Flaminio Gualdoni a Antonio Pistilli z nakladatelství FMR představují knihu o Michelangelovi Buonarrotim - Paříž (9. října 2008) | foto: Profimedia.cz

Kniha o slavném umělci, který žil v letech 1475 až 1564, je opravdu jen pro náročné - každý z 99 exemplářů stojí 100 tisíc eur, tedy asi 2,5 milionu korun.

Superluxusní publikaci s názvem "Michelangelo. La dotta mano" (Michelangelo. Vědoucí ruka) vydává italské nakladatelství FMR, které se na přepychové knihy o umění specializuje. Kniha vychází v roce pětistého výročí zahájení Michelangelových prací na výzdobě stropu Sixtinské kaple ve Vatikánu.

. Kdo byl Michelangelo Buonarroti

6. března 1475, Caprese – 18. února 1564, Řím

Sochař, architekt, malíř a básník Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni patří k nejznámějších představitelům vrcholné italské renesance a manýrismu. Umělec, posedlý hledáním dokonalosti, disponoval bohatou představivostí a fantazií. Podobu svých děl měl promyšlenou dříve, než na nich začal pracovat. Nejednou se proto stalo, že dílo, s nímž nebyl spokojen, poškodil, neboť je nedokázal zhotovit přesně podle svých představ. Z jeho děl jsou nejznámější socha Davida ve Florencii či fresky Stvoření světa a Poslední soud v Sixtinské kapli ve Vatikánu.

Křištálová lupa Vědecký ředitel skupiny FMR Flaminio Gualdoni řekl, že byla pojata jako umělecké dílo a že je určena bibliofilům, kteří pojmou její nákup jako svého druhu mecenášský počin.

"Cena se může zdát vysoká, mluvíme-li o knize, ale ne, mluvíme-li o uměleckém díle. Náš cíl není mluvit o penězích nebo dosáhnout toho, aby peníze mluvily. Chtěli jsme vyjít z ideje italské renesance, podle níž je kniha umělecké dílo, a respektovat její nároky na to, aby dílo bylo dokonalé," řekl Gualdoni.

Kniha má rozměry 68 krát 42 centimetry. Její obálku tvoří jemná mramorová deska, zapuštěná v rámu potaženém červeným aksamitem. Na desce je ručně vytesaná reprodukce basreliéfu Madona na schodech - prvního díla, které Michelangelo vytvořil.

Flaminio Gualdoni z nakladatelství FMR představuje knihu o Michelangelovi Buonarrotim

Bylo mu tehdy patnáct let a basreliéf byl jeho vlastnictvím po celý život. Mramor pro desky pochází z lomu v Carraře, odkud čerpal materiál i sám Michelangelo a který byl pro tuto příležitost znovu otevřen.

Kniha má 264 stran. Text v italštině je Michelangelův životopis od jeho současníka Giorgia Vasariho (1511-1574), inkoust, kterým je psán, má vydržet "500 i více let". V knize je 83 celostránkových nebo dvoustránkových fotografií, kopie rytin jsou na papíru napodobujícím originál. Předsádka je ze zlaceného papíru.

Kniha váží 24 kilogramů, nepočítaje v to schránku z lakovaného dřeva, ve které je dodávána. Výroba jednoho každého exempláře knihy trvá tři až šest měsíců. Zatím jich bylo vyrobeno dvacet, z nichž deset už je prodáno. Jednu si koupilo madridské muzeum Prado, dvě blíže neurčené rockové hvězdy.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz