Nejkrásnější české knihy tvoří Slovák

Soutěž o nejkrásnější české knihy, organizovaná Památníkem písemnictví a ministerstvem kultury, zná od čtvrtka své vítěze. Hlavní ceny v sedmi kategoriích jsou spojeny s finanční odměnou třiceti tisíc korun, kterou získává nakladatel.

Do letošního ročníku soutěže přihlásilo osmdesát vydavatelů 157 knih. Do kolekce nejkrásnějších českých knih, která je nyní k vidění ve strahovském památníku a poté bude cestovat po světových knižních veletrzích, postoupilo 29 titulů.

Vyhlašování přálo výtvarníkovi Juraji Horváthovi. O rodákovi z Bratislavy, který v Praze vede nakladatelství Baobab, je na české knižní scéně stále více slyšet.

Výtvarná porota, jíž předsedal Jiří Šalamoun, ocenila Horváthovu ilustrátorskou a grafickou práci prvním místem hned třikrát. V krásné literatuře uspělo jeho pojetí prózy Jaroslava Rudiše Nebe pod Berlínem (nakladatelství Labyrint).

Horváth zaujal také u titulu z oblasti výtvarného umění "Josef Čapek, Nejskromnější umění", vydaného Obecním domem. A do třetice jím upravená knížka získala první místo v oblasti dětské literatury. Půvabný příběh Renaty Bellingerové O zlaté mrkvi (Baobab), která nepřináší lidem štěstí a nakonec skončí na Slunci talíři, ilustroval Chrudoš Valoušek.

Poctu pro nejkrásnější odbornou knihu obdržel titul Židovského muzea Textiles from Bohemian and Moravian Synagogues, upravený Clarou Istlerovou. Vyšel u příležitosti loňské výstavy synagogálního textilu v Císařské konírně Pražského hradu.

Z katalogů se nejvýše umístila monografie Ladislav Sutnar - Design in Action (Argo), z bibliofilských tisků Povaha prostoru a času (Aulos). Tradičně nejvíce potíží provází rozhodování v kategorii učebnic a didaktických pomůcek, kde počet přihlášených titulů stále klesá.

Zde zvítězila Edice pracovních listů pro návštěvníky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.