Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejkrásnější české knihy jsou k vidění na Strahově

aktualizováno 
Praha - Přestože porota letos už pětatřicátého ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy neobsadila například první místo v kategorii krásné literatury a ve skupině učebnic nenašla nic, co by se alespoň blížilo kvalitám souboru čítanek pro nejvyšší ročníky základních škol z vydavatelství Moby Dick, vládla při včerejším vyhlašování vítězů za rok 1998 obecná spokojenost. Technická stránka a polygrafické zpracování titulů přihlášených do soutěže se podle odborníků výrazně zvedly.
Na otázku, zda se mezi přihlášené knihy dostanou opravdu všechny graficky hodnotné publikace, nicméně znovu odpovídají pořadatelé spíše pokrčením ramen - obeslat soutěž třemi výtisky a zaplatit za každý přihlášený titul pět set korun možná přijde mnohým nakladatelům zatěžko. Ředitelka Památníku národního písemnictví Eva Wolfová slibuje, že toto téma, jež znovu otevřela porota zasedající letos pod vedením malíře Michaela Rittsteina, se brzy dostane na pořad jednání direktoria soutěže.
Vedle tradičních kategorií, k nimž před časem přibyl také "šuplík" pro katalogy výstav, se letos poprvé objevila cena za nejhodnotnější ilustrační doprovod, udělovaná grafickým spolkem Hollar. Dostal ji Jan Hísek za doprovod biblického Janova zjevení pro bibliofilské vydání graficky upravené Zdeňkem Zieglerem; tisk vydalo nakladatelství Aulos. Hollar se tak stal vedle Svazu polygrafických podnikatelů a TypoDesignClubu dalším pořadatelem soutěže.
Pod oceněnými tituly, jež jsou k vidění v Památníku národního písemnictví na Strahově, je podepsána řada známých osobností z oblasti grafického designu - vedle Zdeňka Zieglera například Robert V. Novák, Vladimír Nárožník, Aleš Najbrt, z mladších tvůrců pak Petr Babák a Markéta Othová. Tradičnější podoby krásné knihy zastupuje mezi oceněnými tituly například Deník rudolfínského dvořana Adama mladšího z Valdštejna 1602 - 1633 z nakladatelství Argo, kniha Vladimira Nabokova Promluv paměti z nakladatelství H&H či monografie Mojmíra Horyny Jan Blažej Santini - Aichel z produkce vydavatelství Karolinum, která obdržela také cenu ministerstva kultury. V kategorii literatury pro děti a mládež tentokrát porota vyzdvihla tři netradiční publikace-objekty, jež mají přiblížit dětem svět současného výtvarného umění.
Nafukovací, skládací a comicsové autorské knížky Petra Nikla, Františka Skály a Kateřiny Vincourové, laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, vydalo nakladatelství Divus.
Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Najdete na iDNES.cz