Nejen z Pottera bude živ knižní trh

Letošní knižní trh jistě zachvátí překlad bestselleru Harry Potter a Fénixův řád, doufejme však, že ne úplně. Pozoruhodných novinek jak z původní, tak překladové literatury totiž čeká na vášnivého čtenáře opravdu hodně.

Svérázní hrdinové české prózy

Na první polovinu roku chystá brněnský Petrov román nejprodávanějšího tuzemského autora Michala Viewegha.

Po trojici posledních próz laděných detektivně - politicky - pro ženy Viewegh vykročil bilančním směrem. Do knihy o stárnutí, dětství, přátelství i manželství, jejíž hrdinkou je alkoholička, se k humoru vkrade i smutek.

Na sklonku roku se na pulty dostane román dalšího populárního autora Petra Šabacha. V knížce Psáno pro New York Times se inspiroval přítelem indiánem Ramónem, který se počátkem 90. let v Praze uvedl jako učitel angličtiny, dvojnásobný doktor, boží posel a velký mystifikátor.

Emilu Haklovi v dubnu vydá Argo sbírku povídek O létajících objektech, které prý tentokrát budou vyvolávat nejen úsměv, ale i mrazení.

Spisovatel Jiří Kratochvil představí svou Lady Carneval, román o tom, proč socialistická kráska Katarina Wittová, údajná Honeckerova milenka, na rozdíl od Češky Olgy Abelové, která nikdy nebyla Husákovou milenkou, pokračovala i po změně režimu v kariéře.

Román na půdorysu detektivní zápletky chystá v Petrovu Michal Ajvaz, ke stejnému žánru, byť jinak a v kombinaci s prvky sci-fi směřuje i Jan Jandourek románem Vražda je krásná. Ke druhé próze se po úspěchu první odhodlal divadelní kritik Richard Erml, v autobiografickém příběhu Bez lítosti půjde nejen o vztahy mezi otcem dcerou.

Nádražák i slovenský Bond

Přísliby čekají v komiksové tvorbě. Podruhé se vynoří úspěšný nádražák Alois Nébl z komiksu Jaroslava Rudiše a Jaromíra Švejdíka, kteří svého hrdinu tentokrát zavedou na hlavní nádraží.

Petrov chystá kultovní slovenský komiks Jozefa Danglára a Dušana Taragela o bratru Jamese Bonda, mazaném středoevropském špionu Rogeru Krowiakovi.

Na překladu se podílela řada známých českých spisovatelů. BB art připravuje palčivý komiksový román o vztahu otce a syna Jimmy Corrigan: Nejchytřejší kluk na světě od amerického kreslíře Chrise Warea. Pak je tu komiksová klasika, dobrodružství reportéra Tintina a jeho psa Filuty, které přinese Albatros.

Ten také po soupeření s dalšími českými nakladateli získal práva na bestseller čtrnáctileté Francouzky Flavie Blujorové Kameny osudu o třech dívkách, které se vydají do Říše pohádek.

Poprvé v češtině se zásluhou Odeonu objeví román Zpověď trosečníka Gabriela Garcíi Márqueze nebo kniha oceněná Pulitzerovou cenou Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye od Michaela Chabona, v níž jeden z hrdinů prchá před Hitlerem z Prahy.

Chybět nebude ani poezie exbeatla Paula McCartneyho Píseň kosa a romány známých Britů v překladech Volvox Globator: „psychothriller“ Johna Fowlese Sběratel, prvotina Iana McEwana či sága o tajemné rodině, Vraní ulice Iana Bankse.

Ve vydávání děl peruánského romanopisce Maria Vargase Llosy pokračuje Mladá Fronta, vedle toho plánuje i román z konce španělské občanské války Vojáci od Salaminy od Javiera Cercase a opus Glamorama od jednoho z nejlepších amerických autorů konce století Breta Estona Ellise.

Originální pohled na to, co předcházelo Shakespearovu dramatu Hamlet, skýtá román Američana Johna Updika, který Paseka vydá už tento měsíc.

Ani v naučné literatuře nebude slabý rok. Z Arga přijde životopis Hitlera, který britský historik Ian Kershaw dotáhl v prvním díle do roku 1936.

Euromedia Group naváže na úspěšnou encyklopedii Zvíře průvodcem naší planetou Země. Příznivce švédského vypravěče Petera Englunda potěší Nakladatelství Lidové noviny s příběhem Nepřemožitelný, v němž se protínají osudy krále Karla X. a polního velitele Erika Dahlbergha.

Chystá novou knihu. Nejprodávanější český spisovatel Michal Viewegh vydá svoji novinku v květnu.