Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdřív jsem na Obamu nesázel, říká muž, jenž mu vyhrál kampaň

  11:40aktualizováno  11:40
Jeho rodina je republikánská, přesto díky Thomasi Gensemerovi stanul v Bílém domě demokratický prezident Barack Obama. Vyhrál volby, a tak je prý "budoucností politiky". Thomas Gensemer, který ve Zlíně předsedal porotě přehlídky reklam Duhová kulička, však jakoukoli chválu odmítá.

„Na zvířata nemá nikdo a nic,“ říká o největší zbrani reklamních agentur Thomas Gensemer, který stojí za úspěchem internetové kampaně Baracka Obamy. | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Hezky se to poslouchá, ale uvádí mě to do rozpaků. Kampaň pro Obamu jsem nedělal jen já, ale agentura. A úspěch přišel, protože nám prostě jednoho dne zavolal ten správný člověk," říká.

Thomas Gensemer

Vyrostl v západní Pensylvánii. Poté se přestěhoval do New Yorku, kde na místní univerzitě vystudoval obor politologie. Působil jako vedoucí internetové kampaně America Coming Together či jako šéf on-line komunikace k prezidentské kampani generála Wesleyho Clarka v roce 2004. O rok později se připojil ke společnosti Blue State Digital. Tato firma mu pomohla spojit jeho tři hlavní zájmy: politiku, technologie a podnikání. Nyní tento podnik vede. Žije střídavě ve Washingtonu a New Yorku.

Oním správným člověkem myslíte Baracka Obamu? Jak to vypadá, když vám zavolá prezident?
Představa, že Obama zvedl sluchátko a zavolal nám, ať mu pomůžeme, je samozřejmě naivní. Demokratům jsme s kampaní pomáhali dlouho předtím, takže spíš rozhodlo, že jsme byli ve správný čas připravení.

Byla pro vás kampaň hodně stresující?
Jistě, dostali jsme šanci, kterou jsme chtěli zhodnotit. Ale úplně největší nervy jsem měl na začátku: v momentě, kdy jsme se museli rozhodnout, zda to riskneme a vložíme budoucnost firmy do rukou mladého senátora z Illinois. Upřímně, před primárkami bych si na Obamu nevsadil.

Politické kampaně jste dělal v USA i v Británii. Lišily se?
V Británii máte na to, abyste přesvědčili lidi, jen šest týdnů. V Americe dva a půl roku – to je spousta času a taky spousta peněz. Navíc americká politika staví na osobnostech, které nemají daleko k celebritám, zatímco v Anglii jsou to spíše etablované strany. Americké volby jsou dobré pro byznys, britské pro demokracii.

Co říkáte na českou kampaň?
V médiích to žilo, ale nikoli díky aktivitě stran či kandidátů - zařídili si to sami lidé. Mně se například moc líbilo házení vajec - trochu destruktivní, ale chytré. A pak to politické video (Přemluv bábu) inspirované floridským spotem. Na tak malý trh mělo obří sledovanost, navíc bylo dobře udělané. Evidentně máte nadšení a vůli zapojit se do veřejného dění, to jen ta druhá strana - politici - spí.

Thomas Gensemer

Co děláte kromě politiky?
Politika tvoří už jen dvacet procent naší práce, věnujeme se různým věcem – od výrobků přes charitu až třeba po festivaly. Jako malá společnost si můžeme vybírat jen to, v co věříme. Máme však podmínku: klienti musí mít odvahu být jiní.

Co byste nepropagoval nikdy?
Republikánskou politiku.

Přitom jste z republikánské rodiny. Zlobí se na vás?
Neřekl bych, že se zlobí, jen byla lehce zklamaná. (smích) A někteří příbuzní už dokonce Obamu volili, tak třeba se to nakonec otočí.

nechá se chytit

I na mě reklama působí. Jdu, vidím a koupím. Ano, i věci, které nepotřebuju.

Thomas Gensemer

Co je pro vás slogan století?
Asi Just do it, heslo Nike. V jednoduchosti je síla.

Jste vůči reklamě rezistentní?
Jsem stejně ovlivnitelný, jako kdokoli jiný: jdu, vidím a koupím. Ano, i věci, které nepotřebuju. Teď jsem si třeba koupil auto a vím, že jsem si ho vybral díky dobré kampani. Vlastním kreditní kartu populární značky – ani nevím, jestli využívám všechny ty benefity, které nabízí, ale prostě ji mám.

Jste s Obamou kamarádi?
(smích) Lidé si často představují, že jsme kámoši, co si občas jen tak zavolají, ale to ne. Měli jsme k němu přístup během kampaně, ocenil, co jsme udělali, ale to je vše. V Bílém domě nebydlím, ani s ním nemám kontakty. Pokračujeme v politické práci, ale jinde.

Naučila vaše kampaň prezidenta, že musí být stále online?
Je pravda, že si jako první prezident pořídil Blackberry, ale plně ho nevyužívá. Ani nesmí.

Barack Obama se svým BlackBerry

Barack Obama se svým BlackBerry

Jak si nejlíp odpočinete? Tipnula bych si, že u počítače to nebude.
Samozřejmě, že jako člověk, který svou práci založil na internetové komunikaci, relaxuju, jen když jsem offline. I proto miluju letadla: dřív jsem na palubě pracoval, ale postupně jsem pochopil, že nebe je jediné místo na světě, kde můžu mít klid, a využívám toho. Většinou koukám na filmy, ty miluju.

Uděláte si občas nějakou reklamu jen tak, pro zábavu?
Více méně vše, co děláme, je zábava. Ale chápu, na co se ptáte. Bavíme se u věcí, které děláme neziskově, čistě ze zájmu. Například já mám doma dva psy, z nichž je jeden záchranář, a tak jsem si "střihl" kampaň pro výcvik záchranářských psů. Je skvělé dělat práci, kterou můžete oslovit tolika lidí.

Thomas GensemerPsi s vámi bydlí v New Yorku?
Jsou to kokršpanělové a spí se mnou v posteli! Počkejte, musím vám je ukázat, jsou nádherní (hledá v mobilu fotku). Beru si je každý den do kanceláře. Mimochodem, to je na mé práci možná to nejlepší –můžu ji dělat v New Yorku se svými psy pod stolem.

Tak mě napadá: co reklama a zvířátka, pořád to funguje?
No jéje, a jak. Na zvířata nemá nikdo a nic.
Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Další z rubriky

RECENZE: Více než dobrý Karel Dobrý je ozdobou Havelkova Hastrmana

Karel Dobrý ve filmu Hastrman (2018)

Pro svůj režijní debut Hastrman si Ondřej Havelka sáhl hodně vysoko, kniha Miloše Urbana se těžko převádí do filmové...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

RECENZE: Animovaná pohádka V husí kůži imituje erekci, ale děti neraní

Z animovaného filmu V husí kůži

Podle receptu je na kachnu po pekingsku zapotřebí patero koření, tři přísady na polevu a další na nádivku, zatímco...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz