Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdražším obrazem světa je Pollock za 3 miliardy

  10:40aktualizováno  10:40
Obraz výstředního amerického malíře Jacksona Pollocka nazvaný No. 5, 1948 byl prodán za více než tři miliardy korun.

Jackson Pollock - No. 5 (1948) - výřez - nejdražší obraz na světě, prodaný na počátku listopadu 2006 za 140 milionů dolarů | foto: © Pollack-Krasner House And Study Center

Světový rekord je opět překonán - letos už podruhé. V minulých dnech prodal podle listu New York Times filmový a hudební producent David Geffen v dražbě svůj obraz malíře Jacksona Pollocka (1912-1956) za rekordních 140 milionů dolarů (přes tři miliardy korun).

To je o pět milionů dolarů více, než bylo zaplaceno za dosavadní vůdkyni žebříčku nejdražších obrazů světa - Zlatou Adele Gustava Klimta.

Tajný milovník moderního umění
Anonymním sběratelem, který získal Pollockův obraz nazvaný No. 5, 1948, by podle světových uměleckých expertů mohl být mexický finančník David Martinez.

Ač koupi obrazu nepotvrdil, nedávno vyšlo přes veškerou jeho snahu o utajení najevo, že se stal velikým sběratelem moderního a současného umění, za které je ochoten platit mnohamilionové částky.

Anonymně prostřednictvím aukcí například získal díla osobností abstraktního expresionismu, jako jsou Willem de Kooning nebo Mark Rothko. A hlavním představitelem tohoto uměleckého směru je právě Jackson Pollock.

Původní vlastník Pollockova obrazu David Geffen už před měsícem úspěšně prodal dvě jiná díla umělců 20. století za celkovou sumu 143,5 milionu dolarů (zhruba 3,15 miliardy korun). Jedním z autorů obrazů byl právě Willem de Kooning, druhým současný americký umělec Jasper Johns.

Za obrazy se platí
Trh s uměním letos opravu zažívá neuvěřitelný boom. Poslední dva roky vedlo žebříček nejdražších obrazů světa dílo Pabla Picassa Chlapec s dýmkou, vydražené za 104,2 milionu dolarů (asi 2,3 miliardy korun).

Picassovu pozici mezi nejžádanějšími světovými malíři pak letos v květnu upevnil prodej obrazu jeho milenky Dory Maarové s kočkou za 95,2 milionu dolarů (asi 2,2 miliardy korun).

Ale už o měsíc později byl Picasso překonán Gustavem Klimtem a jeho portrétem Adely Blochové-Bauerové. Ani Klimtova milenka, jejíž podobiznu v červnu koupil americký miliardář a kosmetický magnát Ronald Lauder přímo od neteře portrétované, devadesátileté Marie Altmannové, se na příčce nejvyšší neudržela příliš dlouho.

Za posledních šestnáct let je možné sledovat stoupající narůst cen vrcholných výtvarných děl. A vliv světového trhu s uměním lze zaznamenat i na české scéně. Zde vlnu letošních rekordů odstartoval v březnu obraz Před zrcadlem ruského malíře Ivana Ivanoviče Šiškina (7,5 milionu korun). Záhy jej překonal Štyrského Cirkus Simonette (8,6 milionu korun), ale vítězství nakonec patří Čapkově kubistické Koupeli nohou, prodané počátkem října za 9,3 milionu korun.

Něco na tom Pollockovi je
Pollockova díla lákají svou vášnivostí a intenzitou. Obraz No. 5, 1948 je namalován typickou Pollockovou technikou, při níž barvy nejsou nanášeny štětcem, ale umělec je na plochu nechává stékat nebo kapat. Jde o velmi spletitou kompozici převážně žluté a hnědé na velkém plátně o rozměru 240 krát 120 centimetrů.

Mezi dřívější majitele obrazu patřil malíř Alfonso A. Ossorio, hlavní sběratel Pollockových děl, a mediální magnát S. I. Newhouse, který obraz prodal právě Geffenovi. Mohli tušit, že se cena za dílo schizofrenního sukničkáře a agresivního surovce, který se mimo jiné zabil opilý v autě, v němž seděl se svou milenkou, vyšplhá do takových výšin?

Divoký Pollockův život se odráží i v jeho tvorbě. Když maloval, snažil se dostat do transu jako šaman a projevit zvíře v sobě. Inspirován byl možná už v dětství původní indiánskou kulturou a jejími mýty.
Nejčtenější

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

Další z rubriky

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Najdete na iDNES.cz