Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdražším obrazem světa je Pollock za 3 miliardy

  10:40aktualizováno  10:40
Obraz výstředního amerického malíře Jacksona Pollocka nazvaný No. 5, 1948 byl prodán za více než tři miliardy korun.

Jackson Pollock - No. 5 (1948) - výřez - nejdražší obraz na světě, prodaný na počátku listopadu 2006 za 140 milionů dolarů | foto: © Pollack-Krasner House And Study Center

Světový rekord je opět překonán - letos už podruhé. V minulých dnech prodal podle listu New York Times filmový a hudební producent David Geffen v dražbě svůj obraz malíře Jacksona Pollocka (1912-1956) za rekordních 140 milionů dolarů (přes tři miliardy korun).

To je o pět milionů dolarů více, než bylo zaplaceno za dosavadní vůdkyni žebříčku nejdražších obrazů světa - Zlatou Adele Gustava Klimta.

Tajný milovník moderního umění
Anonymním sběratelem, který získal Pollockův obraz nazvaný No. 5, 1948, by podle světových uměleckých expertů mohl být mexický finančník David Martinez.

Ač koupi obrazu nepotvrdil, nedávno vyšlo přes veškerou jeho snahu o utajení najevo, že se stal velikým sběratelem moderního a současného umění, za které je ochoten platit mnohamilionové částky.

Anonymně prostřednictvím aukcí například získal díla osobností abstraktního expresionismu, jako jsou Willem de Kooning nebo Mark Rothko. A hlavním představitelem tohoto uměleckého směru je právě Jackson Pollock.

Původní vlastník Pollockova obrazu David Geffen už před měsícem úspěšně prodal dvě jiná díla umělců 20. století za celkovou sumu 143,5 milionu dolarů (zhruba 3,15 miliardy korun). Jedním z autorů obrazů byl právě Willem de Kooning, druhým současný americký umělec Jasper Johns.

Za obrazy se platí
Trh s uměním letos opravu zažívá neuvěřitelný boom. Poslední dva roky vedlo žebříček nejdražších obrazů světa dílo Pabla Picassa Chlapec s dýmkou, vydražené za 104,2 milionu dolarů (asi 2,3 miliardy korun).

Picassovu pozici mezi nejžádanějšími světovými malíři pak letos v květnu upevnil prodej obrazu jeho milenky Dory Maarové s kočkou za 95,2 milionu dolarů (asi 2,2 miliardy korun).

Ale už o měsíc později byl Picasso překonán Gustavem Klimtem a jeho portrétem Adely Blochové-Bauerové. Ani Klimtova milenka, jejíž podobiznu v červnu koupil americký miliardář a kosmetický magnát Ronald Lauder přímo od neteře portrétované, devadesátileté Marie Altmannové, se na příčce nejvyšší neudržela příliš dlouho.

Za posledních šestnáct let je možné sledovat stoupající narůst cen vrcholných výtvarných děl. A vliv světového trhu s uměním lze zaznamenat i na české scéně. Zde vlnu letošních rekordů odstartoval v březnu obraz Před zrcadlem ruského malíře Ivana Ivanoviče Šiškina (7,5 milionu korun). Záhy jej překonal Štyrského Cirkus Simonette (8,6 milionu korun), ale vítězství nakonec patří Čapkově kubistické Koupeli nohou, prodané počátkem října za 9,3 milionu korun.

Něco na tom Pollockovi je
Pollockova díla lákají svou vášnivostí a intenzitou. Obraz No. 5, 1948 je namalován typickou Pollockovou technikou, při níž barvy nejsou nanášeny štětcem, ale umělec je na plochu nechává stékat nebo kapat. Jde o velmi spletitou kompozici převážně žluté a hnědé na velkém plátně o rozměru 240 krát 120 centimetrů.

Mezi dřívější majitele obrazu patřil malíř Alfonso A. Ossorio, hlavní sběratel Pollockových děl, a mediální magnát S. I. Newhouse, který obraz prodal právě Geffenovi. Mohli tušit, že se cena za dílo schizofrenního sukničkáře a agresivního surovce, který se mimo jiné zabil opilý v autě, v němž seděl se svou milenkou, vyšplhá do takových výšin?

Divoký Pollockův život se odráží i v jeho tvorbě. Když maloval, snažil se dostat do transu jako šaman a projevit zvíře v sobě. Inspirován byl možná už v dětství původní indiánskou kulturou a jejími mýty.
Nejčtenější

Farmaceutické koncerny se mě bojí. Ví, že píšu pravdu, líčí Robin Cook

Americký spisovatel Robin Cook

Lékař Robin Cook věřil, že medicína je nejsvětější obor. Pak zjistil, že tomu tak úplně není, a napsal knihy Kóma, Šok...

První muzikál s Holmesem propadl. Snad není prokletý, doufá Brzobohatý

Hudebník Ondřej Brzobohatý v kulturním magazínu iDNES.cz Za scénou.

Nový muzikál o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi bude pro Ondřeje G. Brzobohatého náročnou zkouškou. „Nějaké...Svatba v Teorii velkého třesku je lepší než královská, říká Sheldonův bratr

Jerry O’Connell v roli Sheldonova bratra George (vlevo) a Jim Parsons v seriálu...

Zahrál si s Tomem Cruisem i s hvězdami seriálu Teorie velkého třesku. Herec Jerry O’Connell nyní slaví třicet let na...

Houstonovou v dětství zneužívala sestřenice, odhalil dokument Whitney

Whitney Houston na party před udílením cen Grammy (10. února 2007)

Nový dokument věnovaný životu Whitney Houstonové odhaluje skutečnost, že zpěvačka byla v dětství zneužívána svou...

VIDEO: Královna burlesky přiveze slavnou koupel ve sklence na martini

Dita von Teese, paní dokonalá. Je moderní ikonou burlesky.

Královna burlesky Dita Von Teese míří do Prahy. Vystoupí v rámci evropského turné The Art of the Teese 22. listopadu v...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Žádná válka. Býk na Guernice je Picasso, kůň jeho žena, tvrdí profesor

Guernica (1937), autor: Pablo Picasso

Obraz Guernica, který je už několik desítek let mnohými považován za nejslavnějším umělecké ztvárnění války v novodobé...

Prezidenti, legionáři, okupanti. ČTK slaví své století unikátní výstavou

Ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR v Praze byla  zahájena výstava...

Příležitost nahlédnout do bohatého fotografického archivu České tiskové kanceláře (ČTK) nabízí výstava ve Valdštejnské...

Najdete na iDNES.cz