Návštěvnice předaukční výstavy si prohlížejí abstraktní obraz Františka Kupky...

Návštěvnice předaukční výstavy si prohlížejí abstraktní obraz Františka Kupky Tvar modré z roku 1913. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Deset nejdražších děl roku? Kupec by potřeboval přes 200 milionů korun

  • 0
Přestože se zatím sčítá, už před silvestrovskou půlnocí je jasné, že rok 2012 byl na trhu s uměním rekordní. "Celkové statistiky teprve zpracováváme, ale je jasné, že v roce 2012 sběratelé a investoři na aukcích utratili víc než v kterémkoliv jednotlivém roce v minulosti," uvedla šéfredaktorka odborného portálu Artplus.cz Marcela Chmelařová.

Podrobnou analýzu trhu s uměním portál vydává vždy v únoru.

Rok 2012 na českých aukcích patřil rekordu Františka Kupky, dílům Emila Filly a čínskému umění. Ke koupi deseti nejdražších děl roku by případný zájemce potřeboval přes 200 milionů korun, o rok dříve by mu stačila méně než polovina této částky.

Žebříček

Deset nejdráže prodaných uměleckých děl v aukcích v ČR v roce 2012

  1. František Kupka: Tvar modré, 55,75 milionu korun
  2. František Kupka: Úsměv O, 20,25 milionu korun
  3. Oltářní socha bódhisattvy Kuan-jin, 16,2 milionu
  4. Emil Filla: Hlava muže v cylindru, 16 milionů korun
  5. Emil Filla: Ležící žena, 15,2 milionu korun
  6. František Kupka: Apoteóza Heleny, 15 milionů korun
  7. Emil Filla: Tři Grácie, 14,6 milionu korun
  8. Toyen: Potápěč, 13 milionů korun
  9. Konstantin Korovin: Letní den (Ochotino), 9,7 milionu korun
  10. Čchi Paj-š`: Glycína a včelky, 7,5 milionu korun

Zdroj: Artplus.cz (ceny bez aukční přirážky)

Nejdražším dílem roku se stal Kupkův obraz Tvar modré, který byl na jaře na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen za rekordních 55,75 milionu korun (i s aukční přirážkou kupec zaplatil 57,42 milionu). Jde o nejvyšší cenu zaplacenou v aukci za dílo českého umění nejen v ČR, ale i na světovém trhu.

"Dosažená cena byla překvapením, vzhledem k vzácnosti Kupkových abstraktních obrazů i vynikající provenienci díla má však svou logiku," komentuje výsledek šéfredaktor časopisu Art+Antiques Jan Skřivánek. "Nový majitel obraz získal v přepočtu za téměř 1,9 milionu liber, což je o 300 tisíc víc, než byl předchozí, rok starý Kupkův rekord. Tvar modré je přitom mnohem významnějším dílem," dodává Skřivánek.

V desítce nejdražších děl uplynulého roku jsou ještě dva další Kupkovy obrazy: Apoteóza Heleny z roku 1906 a Úsměv O z let 1933 až 1951. Obraz Apoteóza Heleny mohou zájemci nyní vidět na výstavě František Kupka: Cesta k Amorfě, jde totiž o jedno z děl, jimiž se malíř prezentoval na pařížských salonech.

Další stálicí v desítce nejdražších děl roku je Emil Filla, jemuž v minulých dvou letech patřily nejvyšší příčky. Za více než milion korun se podle statistik Artplus.cz v uplynulém roce prodalo 14 malířových děl.

František Kupka - Úsměv O

Emil Filla Hlava muže v cylindru

"Aukcemi ročně projde několik desítek Fillových obrazů a kreseb a potenciální kupci si tak mohou snadno udělat představu o cenách. Filla je vnímán jako investiční jistota a je zajímavý nejen pro tradiční sběratele, ale i pro lidi, kteří umění nakupují jen v rámci diverzifikace svého investičního portfolia," vysvětluje šéfredaktorka Artplus.cz.

Dvě příčky v první desítce patří dílům čínského umění. Vedle obrazu mistra moderní tušové malby Čchi Paj-š'e, jehož svitek se v první desítce objevil již v roce 2011, jde o středověkou bronzovou sochu buddhistické světice Kuan-jin, která byla na listopadové aukci brněnské společnosti Zezula vydražena za 16,2 milionu korun, i s aukční přirážkou kupec zaplatil 19,11 milionu.

František Kupka: L'Apothéose d'Héléne (Zbožštění Heleny)

Vysoké ceny za díla čínského umění jsou fenoménem posledních tří let. Díky intenzivním česko-čínským kulturním vztahům v 50. letech se v tuzemsku dochovala řada kvalitních děl předních malířů z té doby, kteří se nyní těší velkému zájmu čínských sběratelů. Na prosincové aukci Galerie Arcimboldo se například 55 děl čínského umění prodalo dohromady za více než 65 milionů korun.

,