Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdražší obraz žijícího malíře stojí půl miliardy

  11:39aktualizováno  13:22
Dílo pětaosmdesátiletého pravnuka Sigmunda Freuda Luciana bylo při dražbě v New Yorku prodáno za 33 a půl milionu dolarů. Stalo se tak nejdražším dílem žijícího umělce.

Lucian Freud: Benefits Supervisor Sleeping | foto: Christie's

Obraz Benefits Supervisor Sleeping z roku 1995 získal kupec, který přihazoval po telefonu. "Jednalo se o soukromého sběratele z Evropy," řekla mluvčí Christie´s Sara Foxová.

Dražitel zaplatil v přepočtu téměř 542 milionů korun, tedy o deset milionů více, než byl dosavadní rekord za dílo žijícího umělce, uvedla agentura AP s odvoláním na mluvčí dražební síně Christie's.

Sue Tilley, která pózovala pro obraz Luciana Freuda nazvaný Benefits Supervisor SleepingPortrét plnoštíhlé modelky Sue Tilleyové v životní velikosti prvenství vyfouknul skulptuře Zavěšené srdce Jeffa Koonse, kterou loni v listopadu prodali v Sotheby´s za 23,6 milionu dolarů.

Dnes jedenapadesátiletou Tilleyovou malíři představil australský umělec Leigh Bowery. Modelka, která umělci pózovala čtyři roky na začátku devadesátých let, před časem uvedla, že si ji Freud vybral zkrátka proto, že má "cit pro peníze a maso".

Modelka Sue Tilleyová komentuje portrét


Kdo je Lucian Freud

Narozen 8. prosince 1922

Pravnuk zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda se narodil v Berlíně, v roce 1933 se svou rodinou utekl před nacisty do Velké Británie. Britské občanství získal v roce 1939. Malířství studoval na Central School of Art v Londýně, na Cedric Morris' East Anglian School of Painting and Drawing v Dedhamu a také na Goldsmiths College University Of London.

Šokoval obrazem britské panovnice
Freud poprvé prezentoval své tvůrčí schopnosti na veřejnosti v sedmnácti letech svým autoportrétem na stránkách jednoho britského uměleckého časopisu.

Lucian Freud - portrét královy Alžběty II.Nejvíc proslul portrétem britské panovnice Alžběty II., který vzbudil v uměleckých kruzích poprask a tisk ho dokonce označil za "mimořádně neuctivý". Přitom s vytvořením malíř souhlasil až po šestiletém vyjednávání.

Dvakrát rozvedený umělec by rád na svých obrazech našel celou britskou královskou rodinu a další celebrity. V minulosti ale například odmítl portrétovat princeznu Dianu či papeže s tím, že "nemaluje lidi, které nemá rád".

Lucian FreudPoustevník z Holland Parku, jak je Freud pro své podivínství přezdívaný, patří k zastáncům klasického realistického portrétu. Zaměřuje se především na zobrazení nahého těla a obvykle se nevyhýbá ani nejmenším detailům, jako jsou například žilky či mateřská znaménka portrétovaných osob.

"Preferuji malování lidí bez oblečení, protože tak lze vidět mnohem víc, než kdyby byli zahalení," prozradil před časem v jednom z mála rozhovorů.

Lucian Freud - nahý portrét modelky Kate Mossové (2002)Obdiv si vydobyl spoustou svých obrazů, například aktem těhotné modelky Kate Mossové (Nahý portrét, 2002), který se prodal v roce 2005 za 7,32 milionu dolarů (zhruba 170 milionů korun).

Těhotnou ženu zobrazil Freud už v roce 1997, když namaloval modelku a tehdejší manželku rockera Micka Jaggera Jerry Hallovou v devátém měsíci těhotenství.


Kdo držel rekordy před Freudem

Nejdražší vydražená výtvarná díla žijících autorů

Jeff Koons - obří srdce s mašlí
Jeff Koons
Hanging Heart
 
draženo v listopadu 2007 za 23,6 milionů dolarů

  

Damian Hirst - dílo Lullaby Spring
Damian Hirst
Lullaby Spring
 
draženo v červnu 2007 za 19,2 milionu dolarů

  

Jasper Johns - obraz Figure 4
Jasper Johns
Figure 4
 
draženo v květnu 2007 za 17 milionů dolarů
 
 

Warhol překvapil, Bacon zklamal
Při úterní aukci v newyorské aukční síni Christie's se kromě Freudova portrétu dražilo dalších 56 děl. Přes 50 milionů dolarů zaplatil neznámý sběratel za obraz, který malíř Mark Rothko vytvořil v roce 1952.

Andy Warhol - serigrafie Marlon Brando (výřez)Dobře si vedla i díla Andyho Warhola. Serigrafii dvojportrétu filmového herce Marlona Branda získal nový majitel za 32 milionů dolarů.

Rozčarování naopak přinesl prodejci triptych studií autoportrétu Francise Bacona z roku 1976, který dosáhl na 28 milionů dolarů. Jeho původně odhadovaná prodejní cena se totiž pohybovala u částky 35 milionů dolarů.

Christie's oznámila, že celková tržba dosáhla 350 milionů dolarů a většina děl, téměř tři čtvrtiny, zůstává ve Spojených státech, zbytek putuje převážně do Evropy.

Autoři: , ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz