Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neff: Kvůli politice přepíšu svůj román

  10:37aktualizováno  10:37
Spisovatel. Tvoří v ústraní, na kritické poznámky reaguje vesměs nedůtklivě a na starostlivé rady přátel většinou nedá. Tenhle zavedený obraz naboural svým novým projektem autor sci-fi příběhů Ondřej Neff. Na internetových stránkách www.evidky.cz "veřejně" přepracovává svou úspěšnou prózu Tma, která byla v roce 1998 vyhlášena Nejlepším českým sci-fi románem. K nahlédnutí budou i poznámky z jeho deníku.

"Literaturu vnímám jako prostředek lidské komunikace a o svých názorech rád diskutuju. Zajímá mě, co se čtenářům líbí, a co nikoli, jak reagují," vysvětluje Ondřej Neff a ujišťuje, že zajímavé nápady a připomínky internetových čtenářů uvítá a při komponování Tmy je vezme v potaz. Podle Neffa je projekt nazvaný Autorovi přes rameno pouhým začátkem celkově odvážnějších úvah: plánuje totiž nový román Světlo, který by měl vznikat výhradně na internetu a pro internet.

Nicméně hlavní pohnutkou k přepracování románu Tma byla politika, respektive znechucení z jejích soudobých praktik. "Tma je takový permanentní laboratorní pokus. Nejdříve vznikala jako pohádka, potom se přerodila do novely a teprve poté se z ní stal román. Jenže ten se mi v dnešní politické situaci zdá namalovaný moc narůžovo," upozorňuje. "Před pěti lety jsem ještě věřil ve slušnost a korektnost našich politiků. Takové iluze už dneska nemám. Naopak nemůžu uvěřit, co se kolem mne děje - prodejnost lustrací, mocenské čachrování s opoziční smlouvou. To uráží můj smysl pro fair play!"

Na druhou stranu upravená verze Tmy prý nemá být ani žádná politická agitka s prvoplánovými formulacemi a otevřenými narážkami na konkrétní politické postavy; lišit se bude vyznění. Přestože Neff Tmu z roku 1998 označoval jako katastrofický román, v závěru nechává naději, že svět bude fungovat v rozumných poměrech a civilizovaná skupina vyhraje proti zločincům. "Dneska jsem přesvědčen, že by se i tito poslední zachránci spojili s brutální mocí k plodné spolupráci."

Co se publikování nové verze týče, mohlo by se snad nabízet srovnávání s americkým autorem bestsellerů Stephenem Kingem. Ten se minulý rok pokusil svá díla zveřejňovat a prodávat na internetu, a tím vyšachovat nakladatele, distributora a knihkupce. Tradiční obchodní řetězec se mu však rozbít nepodařilo a od nápadu upustil poté, co mu čtenáři neplatili požadovaný jeden dolar za kapitolu z románu The Plant (Rostlina).

Neff si ovšem z internetového publikování zlatý důl udělat nehodlá. Za přístup k jeho zápiskům čtenáři budou platit pouze elektronickými korunami I LIKE Q, které návštěvníci mohou získat například návštěvou vytypovaných webových stránek. Ale pokud se ani tato mikroplatba neosvědčí, Neff uvažuje, že si román přetáhne do vlastního internetového deníku Neviditelný pes - tam by už prý byly jednotlivé kapitoly Tmy přístupné zadarmo.

Spisovatel Ondřej Neff

Spisovatel Ondřej Neff

Spisovatel Ondřej Neff

Spisovatel Ondřej Neff
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz