Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechci šokovat, vyprávím o lásce

  1:00aktualizováno  1:00
Romantická komedie, která se nějak zvrtne - tak vidí svou úspěšnou hru Closer britský dramatik Patrick Marber, který ve čtvrtek sledoval její české (a rovněž úspěšné) nastudování v pražském Divadle Rokoko. Autorovo teprve druhé a zatím poslední dokončené dílo, u nás uváděné pod názvem Na dotek, způsobilo doslova celosvětovou senzaci.

Šest měsíců se hrálo na Broadwayi a v současnosti je uvádí stovka divadel ve více než padesáti zemích světa. Čtyři Londýňané si tady prohazují partnery, podvádějí se, opouštějí a trýzní důkladnými zpověďmi. Strašlivě se milují, jenže jejich láska je silou stejně tvůrčí jako ničivou.

Marber je generačním souputníkem mladých dramatiků takzvané cool vlny, přinášející otevřené obrazy sexu, násilí a beznaděje. Ani jeho hra Na dotek nepostrádá verbální obscénnosti, přesto autor nechce mít s touhle provokativní poetikou nic společného. "Jestli někoho hra šokuje, tak rozhodně mimo Anglii. U nás se teď hrají kusy, proti kterým je Na dotek čajový dýchánek. Pokládám se za konvenčního spisovatele a nechápu, proč mě někdy spojují s těmi mladými rebely," říká.

Za šokující bývá označována třeba scéna, při které si dvě mužské postavy pod falešnými identitami užívají sex po internetu. "Tenhle výjev jsem napsal v roce 1997, kdy internet masově neužívalo tolik lidí, takže při premiéře půlka divadla vůbec nechápala, co se na jevišti děje. Jak se rozšiřuje počet lidí, kteří chatují, tím víc tomu publikum rozumí. Ale diváci se spíš smějí, než by se pohoršovali. Přesvědčil jsem se, že jazyk pornografie je stejně srozumitelný všude na světě," popisuje Marber.

Podle něj hra nechce provokovat, ale především vyprávět příběh o lásce. A diváci, kteří se často v charakterech dvou mužů a dvou žen poznávají, ji prý také jako milostný příběh vnímají: "Dokonce mi píší dopisy, a ptají se: Jak to, že jste napsal o nás? A já se jim hluboce omlouvám."

Inspiraci našel Marber v díle Milana Kundery. "Ovlivnil mě román Nesnesitelná lehkost bytí a rané Kunderovy povídky. Předobrazy pro mé dvě postavy jsem našel v Tomášovi a Sabině právě v Nesnesitelné lehkosti bytí," přiznává. Přímé osobní zkušenosti v tom prý nejsou. "Ta hra nemá autobiografické rysy, i když někteří moji přátelé by s tímhle tvrzením asi nesouhlasili. Ty události se v mém životě rozhodně neodehrály, ale nemohl bych tu hru vytvořit, kdybych neprožil emoce v ní obsažené," vysvětluje Marber a dodává, že kdyby psal Na dotek dnes, vypadala by hra jinak. "Dneska se totiž cítím šťastný."

Kritici ho pasují na jednoho z nejtalentovanějších autorů a hru Na dotek označují za jednu z nejvýznamnějších britských her devadesátých let. Zdá se však, že na Marbera přes všechny úspěchy hvězdný prach nesedl - působí skromně, až nesměle. Na otázky odpovídá s typickým britským humorem: nezapře v sobě komika, který se živil psaním skečů. Ještě dříve, než prorazil na divadle, psal se skupinou komiků scénky pro televizi a rozhlas.

V současnosti dokončuje Patrick Marber svou třetí divadelní hru, jež se prý svým námětem ani okrajově hře Na dotek nepřibližuje. "Je to o muži, který zažívá krizi středního věku. Podle mě to také bude komedie - ale uvidíme, jak ji označí kritici. Čechov si také myslel, že píše komedie..."

Britský dramatik Patrick Marber se přijel do Prahy podívat na svou hru Na dotek.

Britský dramatik Patrick Marber se přijel do Prahy podívat na svou hru Na dotek.

Britský dramatik Patrick Marber se přijel do Prahy podívat na svou hru Na dotek.

Britský dramatik Patrick Marber se přijel do Prahy podívat na svou hru Na dotek.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Najdete na iDNES.cz