Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechceme měnit náročného diváka, říká ředitel ČT

  11:28aktualizováno  11:28
Do nové sezony si Česká televize řízená Jiřím Janečkem nese novinky jako taneční show či seriál Horákovi a jistotu čtyř miliard korun z televizních poplatků.
Jiří Janeček

Jiří Janeček - Generální ředitel České televize Jiří Janeček na jednání Rady ČT. (18. dubna 2005) | foto: Václav PancerMF DNES

Sledovanost není měřítkem úspěšnosti ČT. Přesto: v poslední době se nejvýš dostala repríza deset let staré estrády To je šoubyznys. Znamená to, že takové pořady patří k vlajkovým lodím ČT a budou dál podporovat  diváckou nostalgii?
Sledovanost není opravdu jediným a často ani hlavním měřítkem kvality naší práce, ale je velmi důležitá. V komerčních stanicích vydělává peníze, nám říká, zda službu veřejnosti děláme dobře, pro diváky. V létě vždy diváků ubývá a není jednoduché přetáhnout ty zbývající k nám. Je to určitý typ diváků – spíš starší generace – a diváci nároční. Zábava stará dvacet let má samozřejmě nějaká úskalí, ale pořád je tam i dost kvalitního humoru a my musíme hledat cestu, jak fenomén kvalitní zábavy přenést do moderní doby. Cestu nevidíme v tom, že se jeden nápad či anekdota rozředí do celého pořadu, což se někdy děje. To není znakem moderní zábavy, ale nízké profesionality. A co nazýváte diváckou nostalgií, je odpovědí na profesionalitu, jež je ze starých pořadů prostě dodnes znát.

V červenci při všeobecném propadu diváckého zájmu ČT vůči konkurenci posílila. Ale opět vesměs díky reprízám. Proč je český divák tak konzervativní – a změníte ho?
Český divák je především velice náročný, zvlášť ten, který už něco pamatuje. To změnit nechceme. Chtěli bychom vychovávat další náročné diváky, udržet vkus na vyšší úrovni, než kam má tendenci mířit pod tlakem komerční tvorby. Nechci paušalizovat, i v komerční sféře se daří dobrému kumštu, ale my bychom měli být přece jen dál.

V létě jste zaznamenali úspěch, ale ředitel Primy Martin Dvořák tvrdí, že minulé tři roky jsou průměry sledovanosti Primy nad úrovní ČT.
Kolega Martin Dvořák nejspíš porovnává vysílání Primy jen s ČT1, ale ani pak to nesedí. My máme čtyři programy, ale vysíláme na nich pro podstatně širší spektrum diváků, kteří místo volby v čase mohou volit mezi nimi. Prima měla vyšší podíl než ČT1 jen v roce 2005 a její tehdejší nárůst nebyl na úkor ČT1, nýbrž Novy. Pozice ČT1 je stabilní, podíl ČT2 díky sportovním akcím letos vzrostl, naopak Prima se proti loňsku poměrně dost propadla.

Zábavě ČT vévodí pořad Uvolněte se, prosím. Co je pravdy na tom, že Jan Štern po ztrátě své funkce odchází z ČT a bere s sebou i Jana Krause, respektive jejich projekty?
Jan Štern z ČT odchází po vzájemné dohodě. O tom, že by chtěl odejít Jan Kraus, nevím. Jsme připraveni spolupráci s ním rozšiřovat.

Natáčení nové řady seriálu Nemocnice na kraji města je odloženo o půl roku, odmítli ji už tři režiséři. Nezrušíte raději celý projekt?
Nevidím k tomu jediný důvod. Navíc ještě stále není hotový celý scénář – a ten je přece pro každého režiséra podstatný. Podle něj se rozhoduje. Ve skluzu zatím nejsme.

Lucie Konášová v poslední době stíhá psát Nemocnici, pokračování Dobré čtvrti, dvoudílný historický film, pohádku, dokumentární hru... Nemáte jiné autory? Hledáte je?
Lucii Konášovou oslovil koproducent seriálu jako jednu z nejlepších autorek současnosti. Samozřejmě jsou i jiní autoři a ČT s nimi pracuje, dává šanci  i novým jménům. 

Proč jste taneční reality show, jež má ve světě i ironickou verzi A ty si myslíš, že umíš tancovat?, pojmenovali vzletně StarDance aneb Když hvězdy tančí? Chcete se vymezovat vůči SuperStar?
Název je v každé zemi trochu jiný, v originále je to Strictly Come Dance. Projekty SuperStar a StarDance jsou obsahově nesrovnatelné. Názve StarDance jsme konzultovali s BBC, od níž máme na pořad licenci a která má právo do našeho názvu mluvit. Shodli jsme se  na něm.

Proč hokejová sága Poslední sezona startuje až od října, ne hned v bitvě seriálů v úvodu sezony?
Seriál je zatím z hlediska přitažlivosti jeden z nejspolehlivějších formátů, ale stejně jako na zábavu má na něj český divák vysoké nároky. Poslední sezona je vynikající seriál, proto ho divákům nabízíme tak, aby si finále vychutnali na konci roku.

Seriál Simpsonovi jste přesunuli na sobotu v poledne a říkáte tomu "exkluzivní" čas. To myslíte vážně?
Simpsonovi jsou hlavně pro mladé diváky. Vysíláme je tehdy, kdy chceme mladé diváky oslovit, což je právě v sobotním bloku pořadů.

Reakce ČT na odchod moderátorky Světlany Zárubové byla nezvykle podrážděná. Není snad běžné, že lidé uvnitř profese mění místa?
S odchodem by problém nebyl, spíš jde o způsoby. Takové informace máme vědět první a od člověka, který chce odejít. Světlana Zárubová ví, že za to, že je moderátorkou, vděčí ČT. Investovali jsme do jejího profesního výcviku a image. Odchází do komerční televize chystající změny ve zprávách ve chvíli, kdy bude konkurovat zpravodajství ČT.

Blíží se start digitálních stanic. Ve které vidíte konkurenci?
Každá z nových stanic zveřejnila své zaměření a každá překrývá některou část našeho dnešního vysílání. Byla by tedy určitou alternativou, kdybychom nic nedělali. Jenže struktura našich programů se mění a ještě velkou změnou projde. Díky digitalizaci budeme mít podstatně větší šíři pořadů. V komerčně zajímavých žánrech bude nabídka jistě pestřejší, ale nemyslím, že bychom se v ní ztratili. Máme kvalitní autorské zázemí a chystáme se. Vedle toho chceme zajistit i kvalitu žánrů, které komerčně tak zajímavé nejsou a kde asi velká konkurence nebude, třeba ve vzdělávání. Tam vstoupí do hry nové technologie, umožňující divákům přímou reakci. Konkurence zkrátka motivuje a prospěch z ní má divák. To je dobře, ne?

Jaké příjmy letos čekáte z reklamy a z poplatků?
obrat reklamy loni činil 1,223 miliardy korun, letos by to mělo být zhruba 1,38 miliardy. Letošní příjem z poplatků předpokládáme na úrovni 4,07 miliardy, ale dosavadní vývoj nasvědčuje tomu, že jej překročíme až o 20 milionů. Loni jsme z poplatků získali 3,245 miliardy. Nárůst vyplývá ze zvýšení poplatku na sto korun měsíčně a ze změny přístupu k novým poplatníkům a dlužníkům.

V roce 2008 přijdete o příjmy z reklamy. Čím je nahradíte?
Se snížením příjmů z reklamy se zvyšuje televizní poplatek. Zůstane nám možnost podnikatelských aktivit v návaznosti na naši hlavní činnost – nabídku, jež souvisí s našimi pořady, rozšíříme. A poroste obchod s licencemi k pořadům na domácím i zahraničním trhu.

Budete ještě usilovat o to, abyste o peníze z reklamy nepřišli navždy?
Trh s televizní reklamou nezůstane takový, jaký je dnes. V rybníku bude více štik. Pro nás je teď důležité, že máme perspektivu určité finanční stability do roku 2010. Pak bude nezbytné znovu otevřít otázku financování veřejnoprávní televize a nevylučuji, že se opět bude mluvit i o možnosti výnosů z reklamy.

Příští rok poplatky vyskočí na 120 korun, od roku 2008 na 135 korun měsíčně. Odpovídá částka tomu, co divák dostává zpět?
V okolních zemích se platí na veřejné televize násobky! A mají více obyvatel, čili sumy jsou to obrovské. Na druhé straně náklady na vysílání jsou zhruba stejné, ať vysíláte pro 10 nebo 50 milionů lidí. U nás se poplatky loni zvedly po osmi letech. Potřebujeme investovat do digitalizace, nových pořadů a techniky, tam jsme zaostali. V dalších letech by měla být ve výši poplatku zohledněna roční míra inflace.

Kolik lidí nyní platí poplatek a kolik neplatičů jste zažalovali?
Evidujeme 3,3 milionu domácností, podle odhadů by mělo platit 3,5 milionu domácností. Zažalováno bylo tisíc dlužníků, chystáme žaloby na dalších 25 tisíc neplatičů.

Jaký je průměrný výdělek v České televizi? 
Asi 26 tisíc korun, nižší než v soukromých televizích. Máme 2700 zaměstnanců včetně nových, přijatých v souvislosti s novými programy.

A jaký je ekonomický přínos nových kanálů ČT24 a ČT4 Sport?
Myslíte-li přínos z reklamy, zatím vedle ČT1 a ČT2 nepodstatný.

Mohl byste komentovat jeden z bonmotů, které kolují v branži? A sice, že "o české televizi rozhodují Dvořák a Dvořák na golfu, o České televizi František Lambert"?
To je dobré, opravdu hodně jste mě pobavili. Ale platí to asi tak, jako že o počasí v Česku rozhoduje kolegyně Alena Zárybnická. I když část pravdy v druhé půli je. Kolega Lambert mě po dobu mé dlouhodobé nemoci skutečně zastupoval.

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Upoutávka k seriálu Až po uši 2
VIDEO: Hřebejkův seriál Až po uši 2 se vydá na horské svahy

Všichni se hledají – a občas se najdou v cizí posteli, prozrazuje druhá série komediálního seriálu Jana Hřebejka Až po uši, který nasadí HBO 12. listopadu....  celý článek

Ze seriálu Dáma a Král
RECENZE: Vzhled otrapy, instinkt dr. House. Proč pozlatit Matěje Hádka

Uvolněnější než lehce usedlý Kapitán Exner a zábavně mimoňský jako Rapl, aniž k tomu potřebuje vulgarity. Takový je titulní hrdina Matěje Hádka v seriálu Dáma...  celý článek

Dokud nás svatba nerozdělí
VIDEO: Po Nedotknutelných baví komedií Dokud nás svatba nerozdělí

Francouzskou komedii Dokud nás svatba nerozdělí přivedli na svět Eric Toledano a Olivier Nakache, které proslavil nečekaný celosvětový hit Nedotknutelní. V...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.