Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nečekaný a těžkopádný návrat Dicka Francise

  10:10aktualizováno  10:10
Populární britský spisovatel Dick Francis vydal novou knihu, kterou málokdo čekal. Autor opět vrací na scénu žokeje Sida Halleyho.

Dick Francis | foto: Archiv MAFA

Vlastně to už nikdo nečekal. Po smrti milované manželky Mary, která byla nevyřčenou spoluautorkou jeho knih, odmítl proslulý britský spisovatel Dick Francis psát.

Rytmus jedné knihy ročně přerušilo šestileté mlčení, opírající se o výbory a reedice. Jenže Francis přišel letošní podzim s novým románem. Rozkazem je celkem čtyřicátá beletristická kniha šestaosmdesátiletého autora a pro české čtenáře má zvláštní význam.

„Tato kniha je věnována mé zesnulé manželce Mary a památce dr. Jaroslavy Moserové, mé překladatelky do českého jazyka a po čtyřicet let přítelkyně, jež zemřela v den, kdy byla kniha dokončena,“ píše Dick Francis v úvodu.

Smrt Jaroslavy Moserové, která 24. března v šestasedmdesáti letech podlehla rakovině, spisovatele zasáhla - přiznával také, že český úspěch jeho knih je do značné míry dílem jejího zručného překladu.

Sid Halley je zpět
Překvapivý literární návrat Dicka Francise zaskočil i českého nakladatele. „Tak dlouho jsme všechny ujišťovali, že Francis už nic nenapíše, až nám to uvěřili, a teď je těžko přesvědčujeme o opaku,“ podotýká Monika Charvátová z nakladatelství Olympia, které od 70. let přináší Francisova díla.

I přesto se novinka krátce po svém uvedení na český trh vyšvihla do čela bestsellerových žebříčků a 7. prosince se máme dočkat dotisku. Vydání titulu provázela přísná opatření, podle přání britské agentury kniha mohla česky vyjít až dva měsíce po anglickém originále.

V románu Rozkazem Francis opět uvedl na scénu jednu z nejoblíbenějších a nejoceňovanějších postav, zmrzačeného žokeje Sida Halleyho. Poprvé se objevil ve Francisově rané knize Poslední šance z roku 1965, naposledy pak před jedenácti lety v příběhu V nemilosti.

Je to spravedlivý, zarputilý chlapík, který se nevzdává, ani když přijde o ruku. Se stejnou razancí, s jakou hnal kdysi koně přes překážky, nyní vyšetřuje podvody, úplatky, krádeže a vraždy - i když si prošel těžkým obdobím sebehledání a depresí plynoucích z handicapu i ztroskotaného manželství.

Halleyovu skvělou jezdeckou kariéru předčasně ukončil nešťastný pád, při němž mu kůň rozsekl dlaň levé ruky, a dílo posléze dokonal sadistický zločinec, takže hrdina se neobejde bez protézy sahající k předloktí.

Nový příběh se otevírá třemi úmrtími ve stejný den, v jednom případě jde o vraždu. Sid Halley stojí proti všem, včetně policie, když se rozhodne očistit jméno svého kamaráda a zejména objasnit podvody v internetovém sázení, což je vcelku přesvědčivý motiv knihy.

U Francise bývá detektivní zápletka úzce propojena s osobním životem hrdinů. I tentokrát se čtenáři mohou potkat s někdejším tchánem Charlesem Rowlandem, ex-manželkou Jenny i zadavatelem zakázek Archiem Kirkem.

Francis usiluje o aktuálnost svých děl a současně se nezdráhá trochu poučovat: rešerše se tu provádějí většinou na internetu, nechybí výklad diagnostikování rakoviny i fungování myoelektrické protézy, úvahy nad zákonodárstvím v demokracii či nesmyslnými výsadami Sněmovny lordů. Jednou z nejzajímavějších je však ta psychologická: můžeme pro své přesvědčení a zásady riskovat život svých nejbližších? Je lépe ustoupit a čekat, nebo pokračovat i za cenu obětí?

Vady na kráse
I když jsou recenzenti k Francisově novince smířlivější, kvalit nejlepších děl nedosahuje. Jako by se smrtí své ženy, která mu připravovala podklady a pomáhala s angličtinou, Francis ztratil i kus stylizační jistoty. Obšírně krouží, když by stačila jediná přesná věta, občas se opakuje a místy, zejména v oblasti citů, začíná být nemístně, až hospodsky žoviální (skočit pod deku, špásovat atd).

Příběh se rozbíhá až ve své druhé třetině, některé postavy působí poněkud koženě, včetně dokonalé krásky Mariny (mimochodem po jejím přepadení má hrdina největší strach o její krásu), plakátovějším se stává i Sid Halley. Přesto příznivci Dicka Francise nejspíš nebudou zase tak zklamáni, ostatně svůj typicky suchý humor neztratil.

Vady na kráse má i české vydání, kterému by prospěla trpělivější ediční (chybějící litery) a překladatelská práce (Martina Čermáková). Některé formulace znějí zbytečně těžkopádně, ba nechtěně komicky („jakmile byl zemřelý v doprovodu zdrcené manželky odvezen“; „skončil ve změti nohou na zemi“).

Cožpak se nedá říci méně šroubovaně: „Žokej vnímá koně ne skrze nohy zapřené ve třmenech ani skrz zadek usazený do sedla, ale skrze ruce, v nichž se mu sbíhají otěže vedoucí jako citlivé kabely k hubě koně a umožňující obousměrný přenos pokynů a informací.“

DICK FRANCIS - Rozkazem
Olympia 2006, počet stran 269, cena 199 korun.
Hodnocení MF DNES: 40%
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek

Ve věku 69 let zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek (na...

Ve věku 69 let ve čtvrtek zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek. Jeho nejznámějším překladem je...

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

RECENZE: Uvidí se, jestli detektivní nováček zazáří. V Jepici začíná

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Knižní prvotina bývalého britského právníka Jamese Hazela s názvem Jepice má spád, napětí a dobře vystavěnou zápletku,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz