Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebýt skvělé herečky, Dvojrole by neměla smyslu

aktualizováno 
- Ryze po americku, leč nanejvýš spravedlivě jsou řazeny úvodní titulky nového snímku Dvojrole. Nejdřív se dočteme, že producent "uvádí Terezu Brodskou", a pak teprve "ve filmu Jaromila Jireše". Nejde ovšem o daň hvězdnému hereckému systému, nýbrž o krutě přesnou pravdu: nebýt totiž Brodské v hlavní roli, mohl by se celý projekt ve vší tichosti odepsat jako zbytečný.
Vysoce nepravděpodobná historka o duši staré docentky historie voperované do těla mladičké zlodějky by obstála v případě, že by ji autoři důsledně udrželi v žánru sci-fi. Jenže oba lékaři (Karel Roden má aspoň přitažlivost miláčka pacientek z amerického seriálu, kdežto Jan Hartl zůstává v poloze léčitele zvířátek ze seriálu českého) jsou nuceni provádět své kejkle proti přírodě v domácké realitě, s logem brněnské záchranné služby a na sále, kde si jejich podivné operace nikdo nepovšimne!
Nedosti na tom; tvůrci se snažili rozdíl mezi oběma hrdinkami vyhrotit vyloženě školáckou sociální propastí. Vytříbená docentka si v bytě hýčká exotické a starožitné drobnůstky včetně nástrojů bojových umění, kdežto dívka z "děcáku" (jak jinak) má zázemí v kašírované kolonii opilců a v partě bytových zlodějů, jimž shání tipy. Ta partička lumpů jak z okresní operetky až příliš připomíná obraz podsvětí z Detektiva Martina Tomsy, podobně jako trpná postava bodrého souseda-policisty. Bylo by to k smíchu, kdyby se ovšem divák nemusel věčně ptát po logice: proč zlosynové na jedné hloupé volavce tak visí? A proč ona na ně nepošle souseda s odznakem? A proč se jich ani autoři příběhu neumějí zbavit jinak než autonehodou?
Ale není to jen špatná detektivka, co slibně znepokojivé lidské téma utápí v nesmyslech. Směšná představa autorů o "uvolněné zábavě" a mluvě dnešní mládeže ("Já jsem nějakej Tonda, kterápak jseš ty?"), počínaje pospolitým zpěvem a konče patologickou reakcí chlapce na nezdařený sex se "staromladou" hrdinkou, pochází z jiného světa. Krom toho scénář hrdinku doslova trápí přepjatými výroky "jak mám žít", "promeškala jsem přátelství a radost ze života" a dalšími obecnými klišé. Co tu vlastně může Tereza Brodská uhrát, co ještě může zachránit?
Všechno, kde nepotřebuje slova. Způsob, jak přejímá do půvabné mladé tváře "staré unavené oči" dárkyně mozku (ve své generační zášti přesná Slávka Budínová), jak trhanými nevěřícnými doteky poprvé objevuje v zrcadle svou novou tvář, jak zmateně, mezi slzami a smíchem, probírá zděděný šatník usedlé matróny, ten opravdu bere dech. Mimoslovním projevem herečka postihuje daleko originálnější téma než ono eticky varovné "nehraj si, člověče, na Boha": nachází totiž zapomenutou radost svěží dívky z vlastního těla, vroubenou zároveň vědoucím strachem před její pomíjivostí. Na chvíli hrdinka krásné iluzi podlehne (jak dojemně si zkouší mladou módu), ale brzy se pokorně skloní pod zákonem přírody. Za hereckou studii vnitřního stárnutí - gesta, pohyby, chůzi, pohled už ztracený mimo tento svět, tiché smíření a vyhasínání - může Brodská čekat ceny; kdyby ovšem její hrdinku autoři napsali němou a ostatní škrtli, udělali by líp.

Dvojrole (ČR 1999)

režie Jaromil Jireš
scénář Jaroslava Moserová a Jaromil Jireš
hrají Tereza Brodská, Slávka Budínová, Karel Roden, Jan Hartl, Lubor Tokoš a další
distribuce v zahraničí Gemini
čas 110 minut


Témata: Karel Roden

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz