Michal Viewegh při on-line rozhovoru

Michal Viewegh při on-line rozhovoru - 11. 9. 2007 | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Nebýt pradědečka, z Viewegha by byl Lukeš

  • 5
Populární spisovatel Michal Viewegh vydává společně s deníkem MF DNES speciální edici slavného románu Báječná léta pod psa. Nejen tato kniha přišla na přetřes během on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

ODPOVĚDI MICHALA VIEWEGHA NAJDETE ZDE

Autobiograficky laděná a humoristická Báječná léta pod psa byla v roce 1992 druhou Vieweghovou knihou. Zajistila mu popularitu, jež přetrvává dodnes, i díky filmové verzi režiséra Petra Nikolaeva z roku 1997.

Nová edice knihy, která půjde do prodeje společně s deníkem MF DNES ve středu 12. září za exkluzivní cenu 49 korun, bude obsahovat i mimořádný bonus od autora.
"Dosud se románu prodalo už hodně přes sto tisíc výtisků, takže uvidíme," odpověděl v on-line rozhovoru autor na otázku, zda je nového vydání jeho nejznámější knihy "potřeba".

V roce 2002 navázal na knihu volným pokračováním Báječná léta s Klausem. Do budoucna nevyloučil ani třetí pokračování: "Mezi hlavními postavami mám koneckonců polovinu příbuzenstva, ale pokud napíšu trojku, pak opět ne dřív než po deseti letech od dvojky."

Úspěšně zfilmovány byly i další Vieweghovy romány: Výchova dívek v Čechách (v roce 1996 natočil Petr Koliha), Román pro ženy (pod filmem z roku 2005 je podepsán Filip Renč) a Účastníci zájezdu (loni zfilmoval režisér Jiří Vejdělek). "Teď dodělávám poslední verzi scénáře pro Honzu Hřebejka," naznačil Viewegh, že výčet jeho zfilmovaných titulů není konečný.

K dalším úspěšným knihám pětačtyřicetiletého spisovatele patří dále například generační román Vybíjená, povídkový soubor Povídky o manželství a sexu či letos vydaná novela Andělé všedního dne. Právě tu spolu s romány Vybíjená a Báječná léta pod psa autor v on-line rozhovoru označil za svá nejpovedenější díla.

Z Vieweghovy románové linie vybočují dva svazky jiskřivých literárních parodií Nápady laskavého čtenáře (1993) a Nové nápady laskavého čtenáře (2000) a deníkové zápisy Báječný rok (2006). Autor také často publikuje novinové fejetony, které vyšly knižně ve dvou souborných sbírkách.

Michal Viewegh je původním povoláním učitel, pracoval také jako nakladatelský redaktor. Přestože v roce 1993 získal prestižní Cenu Jiřího Ortena, po většinu své literární dráhy vede boj s literární kritikou, jež mu vyčítá povrchnost a přílišnou komercionalizaci.

Autor je nicméně velkým oblíbencem čtenářů, často pořádá autorská čtení a autogramiády - je jednou z mála literárních osobností, kterým se podařilo dostat na úroveň "celebrity showbyznysu". V minulých letech se také politicky angažoval v rámci volebních kampaní některých stran.

V on-line rozhovoru se čtenáři Michal Viewegh objasnil i své neobvyklé příjmení: "Viewegh je jméno nevlastního pradědečka, ten pravý padl za 1. světové války. Kdyby přežil a kdyby byla splněna všechna další příslušná kdyby, jmenoval bych se Lukeš."