Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebuďte zklamaní, vzkázal Hřebejk

  10:52aktualizováno  10:52
"Věřím, že jsme na oscarovém klání nebyli naposled," řekl režisér Jan Hřebejk krátce po skončení slavnostního ceremoniálu v Los Angeles.

Jeho snímek Musíme si pomáhat nominovaný na Oscara nakonec zlatou sošku nezískal. Hřebejk si po slavnostním ceremoniálu uvědomil, že celý večer prožil vlastně příjemně. Nakonec se mu prý po vyhlášení kategorie neanglicky mluvených filmů i ulevilo.

"Na chvilku jsme sice propadli naději, že bychom mohli zvítězit my. Byli jsme totiž jediní z nominovaných, na které mířila kamera, která ovšem po ohlášení vítěze rychle odbočila," řekl Hřebejk se smíchem. Dodal, že si chvílemi připadali jak "běloši v čínské čtvrti", co se této kategorie a proslulosti jejich hlavního konkurenta, tchajwanského snímku Tygra a drak, týká.

"Dostali jsme se do kontextu pěti vynikajících filmařů, pěti vynikajících filmů a vlastně i do společnosti hlavního města filmu. Chceme sice natáčet po svém, ale je dobré, když vidíte zblízka nebo dokonce mluvíte s lidmi, kteří udělali filmy pro celý svět," podotkl český režisér.

Svým fanouškům Hřebejk z USA vzkazuje, aby nebyli zklamaní a i tento výsledek vzali za určité vítězství. "Ondra Trojan s Annou Šiškovou letí do Prahy už dnes. Já se scenáristou Petrem Jarchovským pokračuji v úterý do New Yorku, kde bychom měli udělat nějaké promo pro americkou distribuční premiéru filmu Musíme si pomáhat. Nakonec byla posunuta na 8. červen," uvedl režisér.

Před svým odletem do Spojených států Hřebejk řekl, že si na radu producenta Václava Marhoula už předem vypsal důvody, proč Oscara nedostanou. Nyní prozradil, že všechny se vlastně týkaly jeho největšího konkurenta, tchajwanského snímku Tygr a drak. "Ještě nikdy v této kategorii nesoutěžil snímek, který by měl v tu chvíli vyděláno sto miliónů dolarů, jehož tvůrce dostal předtím Zlatý globus i cenu asociace režisérů. Snímek, o kterém se denně tady píše jako o jednom z nejlepších filmů roku, který měl devět nominací, z nichž čtyři proměnil. To je tak velký konkurent, až to člověka uklidní," podotkl Hřebejk.

Není si jistý ani tím, zda je úplně spokojen jeho největší konkurent režisér Ang Lee, neboť nezískal hlavní oscarové kategorie. Radost však měl Hřebejk z toho, že se kupodivu neformálně pobavil nejen s tímto tchajwanským filmařem, ale i s tvůrci dalších nominovaných snímků a významnými členy americké filmové akademie.

Režisér Jan Hřebejk odletěl v úterý přes Amsterodam do USA. V neděli 25. března se v Los Angeles zúčastní vyhlašování filmových cen Oscar.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Po starých Oscarech se zaprášilo, prodaly se za 55,5 milionu korun

Patnáct Oscarů ze 30. a 40. let se vydražilo za 55,5 milionu korun.

Jen dva dny po oscarovém galavečeru, kterému s pěti soškami kraloval němý film Umělec, se do dražby dostaly ceny z 30....

Oscary bude moderovat hlas kresleného batolete, které chce zabít matku

Seth MacFarlane

Na předávání Oscarů bude příští rok zřejmě hodně veselo. Moderátorem slavnostního předávání zlatý sošek bude mít v...

OBRAZEM: Hollywood maká. Hvězdy se fotí, porota škrtá a Oscar stydne

V Hollywoodu vrcholí přípravy 84. ročníku filmových cen Oscar. Hvězdy vybírají

V Hollywoodu vrcholí přípravy 84. ročníku filmových cen Oscar. Hvězdy vybírají róby na červený koberec, ladí se menu...

Najdete na iDNES.cz