Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebezpečné přátelství aneb Nepříliš zajímavá četba o populárním vztahu

aktualizováno 
- "Ztracená generace" amerických dvacátých let se stala pojmem nejen v historii literatury, ale též kultury vůbec. Ztratila tradice - odtrhla je první svět ová vál ka; ztratila důvody, proč bojovala, jakož i násl edné vysvětlení nebo spíš očekávání, že by nějaké mělo být; ztratila úctu k vzdělání , protože školy ji připravily pro jiný svět , než jaký existoval po válce, a válka ji nepřipravila na nic, jen na cestování a vzrušení.

Ztratila vztah k jakémukoli regionu, a tudíž žila v trvalém exilu; ztratila veškeré hodnoty, aniž si však vytvořila nové; ztratila iluze, naděje, opravdové emoce a city, a nakonec také Boha. Což nejzřetelněji vyplývá především z děl dvou jejích čelných představitelů, Ernesta Hemingwaye a Francise Scotta Fitzgeralda, spisovatelů i mužů stylem i povahou naprosto různých.

Seznámili se v polovině 20. let v Paříži a až do Fitzgeraldovy předčasné smrti v roce 1940 udržovali vztahy, jejichž častost a kvalita velmi kolísaly. A právě podrobně zdokumentovat - to jest publikovat dochovanou korespondenci mezi oběma autory - a poté charakterizovat tento ve více než jednom smyslu nevyrovnaný vztah si coby cíl vytkl Matthew J. Bruccoli ve své knize opatřené jak atraktivním podtitulem Nebezpečné přátelství, tak na úvod vybranou chronologií podstatných událostí a na závěr rejstříkem.

Až dosud vše zní krásně a logicky je v naprostém pořádku. Český čtenář tedy stále doufá, že (jak se ostatně slibuje na záložce) lépe pochopí přinejmenším dva generační fenomény: jak se v průběhu dvacátých let neviditelně, ale podstatně měnily motivy umělců-expatriotů, kteří, ať už s talentem, či bez něj, již v Paříži nehledali svobodu, vědění a starou kulturu, avšak spíše jen z Ameriky před čímsi utíkali, a jak se poté v důsledku nudy, pomluv a intrik začala americká kolonie v Paříži rozpadat (viz Hemingwayovy úniky z intelektuálně sterilní francouzské metropole kupříkladu do Španělska). A dále: jak ve Spojených státech toto osvobozující hnutí brzy dosáhlo svých cílů, zdiskreditovalo puritanismus a uhlazenost 19. století v životě i v umění a jak konzumentské orgie získávaly na smutné grotesknosti a jazzový věk končil hysterií - individualistický způsob života již neprodukoval individuality a umělci prchající před společenskou konformitou sami končili v konformitě jistého a jiného druhu.

Místo pokusů o odpovědi na tyto otázky se čtenáři dostane jednak jen útržkovitých komentářů jak z per obou spisovatelů, kdy reagují na spíše osobní události, jednak vhledů pořadatele této publikace. Někdy jsou Bruccoliho vstupy adekvátní (kupříkladu když oponuje Hemingwayovu názoru a Fitzgeralda správně charakterizuje, že "během jazzového věku symbolizoval elán a sebevědomí. V době hospodářské recese byl symbolem zmařených nadějí a výčitek svědomí..."), jindy však jsou povrchní a opakují se. Namísto vysvětlení častých rozporů v písemnostech obou autorů a ve výpovědích svědků Bruccoli nezřídka skončí pouze u další spekulace. A právě zde je patrně "zakopaný pes" knihy. Komu je určena? Zájemce o život a názory obou autorů mnohem spíše a více osloví texty primárně vzpomínkové tedy Hemingwayův Pohyblivý svátek a Fitzgeraldova Prasklina. A odborníkům sice třeba "faktů" (to jest dopisů v co nejúplnější podobě), ale sotva generalizujících úvah o vzájemné soupeřivosti mezi kolegy-spisovateli, o posedlosti vlastní tvorbou či jejich odmítavém postoji ke kritice. A skoro již únavná poznámka na závěr: trochu nudí neustále opakovat, jak se v překladech z angličtiny do češtiny vyskytuje přemíra přivlastňovacích zájmen, pasivních konstrukcí, podstatných jmen slovesných a podobně. A ať už nám nervou uši spojení jako "filmovací práva" nebo "citáty obou děl".

Matthew Bruccoli: Fitzgerald a Hemingway. Nebezpečné přátelství. Přeložila Ingrid Vichnarová. Ivo Železný, Praha 1998, 254 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Najdete na iDNES.cz