Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebát se fotografovat v zemi, kde jde o vše

  11:48aktualizováno  11:48
Tuzemský výtvarný provoz intenzivně vnucuje dojem, že fotografie coby vyjadřovací prostředek ztratila v éře digitalizace téměř úplně smysl i oprávnění dokumentovat společenské procesy. Že dokument teď již napořád musí pracovat s konceptuální nadstavbou, která se obrací jinam než k tomu, co snímek bezprostředně na první pohled zobrazuje.

Bam - Eastern Cape (2000) - z výstavy I am not afraid (Nebojím se) | foto: Galerie Langhans

Výstava I am not afraid (Nebojím se), instalovaná v Langhans Galerii Praha, takto "vyjemnělé" teze zdravě koriguje: Fotografie pořád ještě umí, ba musí být sociální nástroj!

U Langhanse se prezentují studenti a absolventi učiliště The Market Photo Workshop z jihoafrického Johannesburgu, které roku 1989 založil proslulý fotograf David Goldblatt.

Expozice je zároveň holdem časopisu Camera Austria: existuje od roku 1980, v domovském městě Graz k němu přináleží i galerie a na podzim 2007 vyšlo jeho sté číslo, fakticky katalog k loňské premiéře výstavy I am not afraid, kterou iniciovala editorka časopisu Christine Frisinghelliová.

Muholi Busi - Sigasa (2006)Langhans Galerie sté číslo Camery Austria prodává za přijatelných 175 korun, přičemž organizátoři výtisk zabalili do skládaného přebalu s překlady hlavních textů v čísle. Tomu se říká služba!

Dodejme ještě: editorka Frisinghelliová v předmluvě bilancující historii časopisu připomíná nesnadnost existence periodika, jež je primárně zaměřené na soudobou fotografii s důrazem na společenskou dimenzi tvorby. Komercializace vytlačuje takové snahy na samý okraj veřejného prostoru a uchovat si svobodu a nároky stojí značné úsilí. Camera Austria vytrvala. U nás takový časopis ani vzdáleně neexistuje.

Nebát se exponovat
Celý význam výstavy I am not afraid nám dojde a dolehne na nás tehdy, když z časopisu-katalogu pochopíme kontext, v němž The Market Photo Workshop působí, jeho historii a účel. Výukové středisko vzniklo ještě v době apartheidu, pod ochranou centra Market Theatre, které nedbalo zákazu smíšených (běloši a černoši pospolu) divadelních souborů.

Maduna - Back And Forth (nedatováno)"Mazaná vláda to povolila. V dobách, kdy svět ostře kritizoval apartheid, mohli ukázat Market Theatre jako příklad své ‚tolerance‘," píše v Camera Austria fotograf Goldblatt. "Worshop byl založen a financován díky ideálu, že lze zpřístupnit vizuální gramotnost a fotografické řemeslo lidem všech ras a zvláště těm, jimž apartheid bránil v získání těchto dovedností."

Nutno dodat, že míra útlaku, jíž byli vystaveni ti, kteří se příčili rasistickému režimu, byla neskonale brutálnější než třeba útisk, jemuž byli vystaveni "neposlušní" občané v komunistickém Československu. A (nejen) materiální tíha života i v současné, demokraticky nakročené Jihoafrické republice (JAR) má zcela jinou dimenzi než jsou naše stávající poměry. Na fotografiích v Langhansu je to výborně vidět, ačkoliv Goldblatt podotýká, že i v JAR sílí u nastupujících fotografů "tendence k ponoření se do sebe sama".

Jednak tlak ekonomických a společenských okolností, jednak fakt, že v The Market Photo Workshop trvá nejdelší forma výuky rok, nejsou bez vlivu na výsledné práce. Některé mají k obrazové dokonalosti daleko, ale považme: například kolektivní projekt Dobrý život, dlouhý život chtěl přinést - a přinesl - svědectví o existenci neoficiálních osad, v nichž třeba nakažení virem HIV dosahuje u žen 56 procent, přičemž státní orgány existenci osad popíraly.

Jodi Bieber - David (nedatováno)Aby však nevznikl mylný dojem: součástí kolekce jsou i umělecky vynikající soubory - kupříkladu o bílém antisociálovi Davidovi od Jodi Bieberové (1966), která již spolupracovala třeba s The New York Times Magazine, nebo pouliční portréty Nontsikelelo Velekové (1977) nazvané Krása je v očích toho, kdo se dívá.

Vzdor veškeré různosti mezi JAR a námi by i úplnějším výčtem tvůrců z jihu Afriky prosvítala skutečnost typická rovněž pro současnou mladou českou fotografii: je jí vysoké zastoupení autorek.

I am not afraid - The Market Photo Workshop
Galerie Langhans Praha, kurátoři Christine Frisinghelliová a Walter Seidl. Výstava trvá do 17. srpna 2008, otevřena denně kromě pondělí od 13 do 19 hodin.
Hodnocení: 80 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Najdete na iDNES.cz