Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebát se fotografovat v zemi, kde jde o vše

  11:48aktualizováno  11:48
Tuzemský výtvarný provoz intenzivně vnucuje dojem, že fotografie coby vyjadřovací prostředek ztratila v éře digitalizace téměř úplně smysl i oprávnění dokumentovat společenské procesy. Že dokument teď již napořád musí pracovat s konceptuální nadstavbou, která se obrací jinam než k tomu, co snímek bezprostředně na první pohled zobrazuje.

Bam - Eastern Cape (2000) - z výstavy I am not afraid (Nebojím se) | foto: Galerie Langhans

Výstava I am not afraid (Nebojím se), instalovaná v Langhans Galerii Praha, takto "vyjemnělé" teze zdravě koriguje: Fotografie pořád ještě umí, ba musí být sociální nástroj!

U Langhanse se prezentují studenti a absolventi učiliště The Market Photo Workshop z jihoafrického Johannesburgu, které roku 1989 založil proslulý fotograf David Goldblatt.

Expozice je zároveň holdem časopisu Camera Austria: existuje od roku 1980, v domovském městě Graz k němu přináleží i galerie a na podzim 2007 vyšlo jeho sté číslo, fakticky katalog k loňské premiéře výstavy I am not afraid, kterou iniciovala editorka časopisu Christine Frisinghelliová.

Muholi Busi - Sigasa (2006)Langhans Galerie sté číslo Camery Austria prodává za přijatelných 175 korun, přičemž organizátoři výtisk zabalili do skládaného přebalu s překlady hlavních textů v čísle. Tomu se říká služba!

Dodejme ještě: editorka Frisinghelliová v předmluvě bilancující historii časopisu připomíná nesnadnost existence periodika, jež je primárně zaměřené na soudobou fotografii s důrazem na společenskou dimenzi tvorby. Komercializace vytlačuje takové snahy na samý okraj veřejného prostoru a uchovat si svobodu a nároky stojí značné úsilí. Camera Austria vytrvala. U nás takový časopis ani vzdáleně neexistuje.

Nebát se exponovat
Celý význam výstavy I am not afraid nám dojde a dolehne na nás tehdy, když z časopisu-katalogu pochopíme kontext, v němž The Market Photo Workshop působí, jeho historii a účel. Výukové středisko vzniklo ještě v době apartheidu, pod ochranou centra Market Theatre, které nedbalo zákazu smíšených (běloši a černoši pospolu) divadelních souborů.

Maduna - Back And Forth (nedatováno)"Mazaná vláda to povolila. V dobách, kdy svět ostře kritizoval apartheid, mohli ukázat Market Theatre jako příklad své ‚tolerance‘," píše v Camera Austria fotograf Goldblatt. "Worshop byl založen a financován díky ideálu, že lze zpřístupnit vizuální gramotnost a fotografické řemeslo lidem všech ras a zvláště těm, jimž apartheid bránil v získání těchto dovedností."

Nutno dodat, že míra útlaku, jíž byli vystaveni ti, kteří se příčili rasistickému režimu, byla neskonale brutálnější než třeba útisk, jemuž byli vystaveni "neposlušní" občané v komunistickém Československu. A (nejen) materiální tíha života i v současné, demokraticky nakročené Jihoafrické republice (JAR) má zcela jinou dimenzi než jsou naše stávající poměry. Na fotografiích v Langhansu je to výborně vidět, ačkoliv Goldblatt podotýká, že i v JAR sílí u nastupujících fotografů "tendence k ponoření se do sebe sama".

Jednak tlak ekonomických a společenských okolností, jednak fakt, že v The Market Photo Workshop trvá nejdelší forma výuky rok, nejsou bez vlivu na výsledné práce. Některé mají k obrazové dokonalosti daleko, ale považme: například kolektivní projekt Dobrý život, dlouhý život chtěl přinést - a přinesl - svědectví o existenci neoficiálních osad, v nichž třeba nakažení virem HIV dosahuje u žen 56 procent, přičemž státní orgány existenci osad popíraly.

Jodi Bieber - David (nedatováno)Aby však nevznikl mylný dojem: součástí kolekce jsou i umělecky vynikající soubory - kupříkladu o bílém antisociálovi Davidovi od Jodi Bieberové (1966), která již spolupracovala třeba s The New York Times Magazine, nebo pouliční portréty Nontsikelelo Velekové (1977) nazvané Krása je v očích toho, kdo se dívá.

Vzdor veškeré různosti mezi JAR a námi by i úplnějším výčtem tvůrců z jihu Afriky prosvítala skutečnost typická rovněž pro současnou mladou českou fotografii: je jí vysoké zastoupení autorek.

I am not afraid - The Market Photo Workshop
Galerie Langhans Praha, kurátoři Christine Frisinghelliová a Walter Seidl. Výstava trvá do 17. srpna 2008, otevřena denně kromě pondělí od 13 do 19 hodin.
Hodnocení: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz