Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Názory na přímé hlasování se lišily

  10:31aktualizováno  10:31
Akademici, kteří v sobotu přímou volbou rozhodovali o držitelích hudebních cen, byli umístěni na hořejší galerii Veletržního paláce, oddělené od hlavního sálu prosklenou stěnou, jež zdálky vypadala jako zamřížovaná. Ve třech řadách nad sebou seděli lidé z rádií a televizních stanic, obchodníci, diskžokejové, skladatelé i hudební kritici všichni vybaveni krabičkami se třemi černými tlačítky.
Akademici byli takřka izolováni od publika, které tvořilo asi patnáct set lidí dole pod nimi. Ceremoniál sledovali hlavně z obrazovek. Někteří z nich alespoň přijali bílé kapesníčky, aby mohli divákům zamávat, až se přímý přenos nachýlí k závěru.
Některá rozhodování na galerii přerostla v malá dramata, zvláště když šlo o jasně vyhraněnou konkurenci, například mezi skupinami Lunetic, Sexy Dancers a Decline. Nejvíc hlasů získali Sexy Dancers a stali se objevem roku.
Atmosféra pak gradovala při volbě nejlepšího zpěváka. Během zkušebního provozu, kdy se testovalo hlasovací zařízení, vyhrál Daniel Hůlka. Všichni byli zvědaví, jak dopadne rozhodování "na ostro", a mačkali tlačítka zvlášť pozorně. Někteří napětí nevydrželi a povzbuzovali své "koně" mocným rykem. Nakonec zvítězil Dan Bárta. Mínění akademie se vzácně sjednotilo, když Karel Gott uváděl Martu Kubišovou do Síně slávy. To tleskali skoro všichni.
Podle původního předpokladu měli některé ceny předávat zahraniční hosté.
"Po panu Bocellim jsme něco takového nemohli pochopitelně chtít a Cher to má zakázáno ve smlouvě," vysvětlil po ceremoniálu průvodce večera Michal Horáček. Zastoupili je domácí interpreti, například Hana Hegerová předala sošku Danu Bártovi. Hosté se tak uplatnili až nakonec, když trofej za písničku roku vtiskl do rukou Lucie Michael Stipe ze skupiny R.E.M.
Američané, kteří jako jediní hráli živě, si pak vyslechli vítěznou píseň Medvídek, pochválili ji a v zákulisí se s Lucií vyfotografovali. Oskar Petr, jenž složil k Medvíkovi hudbu, připomněl baskytaristovi Miku Millsovi, že koncert R.E.M. viděl už v roce 1982 v Kalifornii. Tenkrát ještě nikoho nenapadlo, že R.E.M. vylétnou do hvězdných sfér.
"Byl z toho strašně dojatý," radoval se Oskar Petr.
R.E.M. byli také svědky repliky, jíž se David Koller ohnal po TV Nova za to, že údajně bojkotuje jejich videoklipy. "Ať si pánové Rössler a Železný trhnou bez krve nohou," řekl Koller a závěrečnou píseň Medvídek kapela pojala jako živý videoklip.
Nicméně na krátké tiskovce, která poté probíhala v zákulisí, se hrany otupily.
Ivan Rössler řekl, že by si měli popovídat osobně, a nikoli prostřednictvím médií. Nova prý z Kollerovy repliky žádné závěry dělat nebude a nepřenechá výroční ceny konkurenční České televizi. Koller k tomu dodal něco v tom smyslu, že šlo o určitou nadsázku, o legraci.
"Chci se zasadit za to, abychom příště připravili živý koncert, na kterém budou moci vystoupit všichni bez výjimky.
Kdo se na to nebude cítit, vezme si cenu a odejde," prohlásil na tiskovce předseda akademie Michal Horáček. Hana Hegerová prý byla nešťastná, že místo jejího hlasu zní z televize předtočená nahrávka; skupina Lucie, která se nechce předvádět na playback, udělala pro tentokrát výjimku.
O změnách, kterými hudební ceny prošly, se debatovalo v zákulisí. Názory na způsob veřejného hlasování, jež letos poprvé vystřídalo zavedenou obálkovou metodu, se lišily. "Je to napínavější," říkal jeden z akademiků. Jiní pozorovatelé namítali, že publikum nebo průběh ceremoniálu může hlasování akademie ovlivnit, a byli spíše pro návrat k obálkám.
Malé, ba takřka žádné rozpaky naopak panovaly nad letošními výsledky a to je v krátkých dějinách českých výročních cen vzácnost.Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

GLOSA: Ruský orchestr ukázal mosty mezi Evropou a východní říší

Dirigent Valerij Gergijev a Orchestr Mariinského divadla na koncertě v Obecním...

Do Prahy přijel po delší době Orchestr Mariinského divadla z Petrohradu se svým hvězdným šéfem Valerijem Gergijevem....

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Najdete na iDNES.cz