Z výstavy Jakuba Schikanedera v pražské Valdštejnské jízdárně

Z výstavy Jakuba Schikanedera v pražské Valdštejnské jízdárně | foto: ČTK

Nejvíc se loni chodilo na Schikanedera a Slovanskou epopej

  • 0
Tuzemské galerie postupně uzavírají výkazy o loňské návštěvnosti a jsou to poměrně veselá čísla. Nejvíce se v loňském roce navštěvovaly výstavy v Praze, Brně a Ostravě. Expozicím v Kroměříži pomohlo, že za uměním za jedno vstupné zamířili i turisté ze zámku.

Na kompletní statistické údaje si ještě budeme muset počkat, už nyní však lze říct s jistotou, že za výtvarným uměním u nás v roce 2012 zamířily statisíce lidí. Na výstavy se nejčastěji chodilo v Praze, Brně a Kroměříži.

Nejúspěšnější výstavy 2012

Jakub Schikaneder: 73 390
Valdštejnská jízdárna, Praha

Slovanská epopej: 64 977
Veletržní palác, Praha

Czech Press Photo: 40 000
Staroměstská radnice, Praha

Tabula generalis dioecesis: 38 223
Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Rembrandt & Co.: 34 184
Šternberský palác, Praha

Theodor Kohn: 32 582
Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Bienále Brno: 30 762
Moravská galerie v Brně

Tak pravil LaChapelle: 28 447
Galerie Rudolfinum, Praha

Emil Filla, Vincenc Vingler: 24 864
Zámek Troja, Praha

Beyond Reality: 23 207
Galerie Rudolfinum, Praha

Pozn.: Údaje pocházejí z jednotlivých galerií

Vůbec nejvíc návštěvníků přilákala expozice, kterou pražská Národní galerie připravila jako poctu Jakubu Schikanederovi. Dosud nejucelenější výstava přinesla i díla považovaná celá desetiletí za ztracená a do Valdštejnské jízdárny přilákala přes 73 tisíc lidí.

Fotky, staré mapy

Velký zájem byl také o Slovanskou epopej, která se do metropole dostala po letech v Moravském Krumlově. Do Veletržního paláce si ji přišlo prohlédnout bezmála pětašedesát tisíc návštěvníků. Epopej, kterou v objektu Národní galerie vystavuje Galerie hlavního města Prahy, tu bude k vidění ještě nejméně do konce letošního roku. Na začátek roku 2017 je předběžně naplánovaná cesta díla Alfonse Muchy do Japonska. Tradičně se hodně chodilo na výstavu k soutěži Czech Press Photo, kterou navštívilo na 40 tisíc lidí.

Kupodivu se mezi Prahu a další velká města vetklo také Arcidiecézní muzeum v Kroměříži, které loni připravilo dva úspěšné projekty. Na každou z expozic připomínajících mecenáše umění a místního arcibiskupa Theodora Kohna a staré mapové matrice zavítalo více než třicet tisíc zájemců. "Výrazné zvýšení návštěvnosti v Kroměříži je dáno tím, že se změnily prohlídkové trasy na zdejším zámku. Od loňska procházejí přímo výstavními prostory," vysvětluje Petr Bielesz z olomouckého Muzea umění, jehož je kroměřížské muzeum pobočkou.

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Mezi návštěvnicky úspěšné dále patří Bienále Brno, které se konalo v tamní Moravské galerii, výstava amerického fotografa Tak pravil LaChapelle v pražské Galerii Rudolfinum či tamtéž průřez tím nejlepším ze současné britské malby, uvedený pod názvem Beyond Reality.

Národní galerií prošlo skoro půl milionu lidí

Víc než 20 tisíc návštěvníků přilákala začátkem roku Černá slunce v ostravské Galerii výtvarného umění či naopak v prosinci Kupkova Cesta k Amorfě, která v režii Národní galerie potrvá až do 3. března. A František Kupka lákal i do Ostravy, kam jeho před rekordní aukcí vystavený obraz Tvar modré na jaře za pouhé tři týdny přitáhl přes 10 tisíc uměnímilovných.

V současné době probíhá v Galerii Rudolfinum výstava britského malířství Beyond Reality (Jason Brooks: Zoe).

Abstraktní obraz Františka Kupky Tvar modré z roku 1913

Zajímavá čísla dávají i údaje o celkové návštěvnosti galerií. Jednotlivé expozice Národní galerie v Praze si prohlédlo celkem 443 tisíc lidí, muzejními prostory v Olomouci a Kroměříži loni prošlo 187 tisíc návštěvníků a do Moravské galerie v Brně se podívalo 121 tisíc lidí.