Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návštěvníci Colours láteřili na podloží. Byl to Struska fest, říkají

  11:28aktualizováno  11:28
Skvělá hudba a mimořádný areál, jen počasí se moc nevyvedlo a hrozná byla struska na zemi. Tak znějí nejčastější komentáře letošního festivalu Colours of Ostrava, poprvé konaného v areálu bývalých vysokých pecí. Po hrubozrnné strusce, kterou pořadatelé rozmístili do značné části festivalového areálu, se velmi špatně chodilo a ničila méně pevnou obuv.

Colours 2012

"Celodenní chůze po strusce byla únavná, a když si chtěl člověk někde sednout, tak nebylo kam. Travnaté plochy na rozdíl od původního místa konání na Černé louce chyběly. Budou s tím mít dost práce, ty šutry by měli rozdrtit," komentovali povrch v areálu třeba Adéla a Tomáš Míkovi, kteří na Colours of Ostrava přijeli z Prahy.

Přilákal je hlavně unikátní areál tvořený někdejším dolem, koksovnou a vysokými pecemi. Také pravidelnému návštěvníkovi Colours of Ostrava Milanu Adámkovi z Ostravy asi nejvíc vadil povrch ze strusky. "Hrubozrnná struska sice masíruje chodidla, ale ničí podrážky, velmi ztěžuje chůzi a jistě i přesuny vozíčkářů. Zajímal by mě názor těch, co si chtějí při hudební produkci pořádně zatančit," poznamenal Milan Adámek.

Fotogalerie

I kvůli takřka všudypřítomnému hrubozrnnému povrchu proto někteří návštěvníci přejmenovali letošní ročník Colours of Ostrava, který se poprvé ve své historii odehrál v Dolní oblasti Vítkovic, na Struska fest.

Jemnější povrch by byl prašný

"Alespoň to lidé berou s humorem," poznamenal k názvu vytvořenému diváky mluvčí Colours of Ostrava Jiří Sedlák. Pořadatelé si některá slabší místa festivalu v novém prostředí uvědomují a do příštího roku je chtějí odstranit.

Pořadatelé se rozhodovali, zda na plochu do areálu umístit hrubozrnnou strusku, nebo jemnější materiál. "Jemnější povrch by ale byl nadměrně prašný v případě horka a větru," poznamenal šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

Hrubozrnná struska byla podle něj i podle Jiřího Sedláka vhodnější pro případ silného deště.

"Zvolený typ povrchu zajišťoval, aby v areálu při silném lijáku nestálo dvacet centimetrů vody a netvořily se louže," řekl mluvčí festivalu. "Řešit problém s lijáky, které konání festivalu často provázely a rozbahnily, by se dalo jistě i jinak," namítl Milan Adámek.

Majitel unikátního areálu slibuje vylepšení

Podle pořadatelů si však lidé musí uvědomit, že ještě loni na podzim dějiště festivalu připomínalo džungli. Byly tu haldy, skládky materiálu, náletové dřeviny. Díky usilovné přípravě, která si vyžádala na dvacet milionů korun, se přitom podařilo areálu dát podobu, jakou měl v průběhu Barev.

"Předpokládám, že se v dohledné době sejdeme s pořadateli Colours, ale třeba i s panem architektem Pleskotem (Josef Pleskot se podílí na proměně Dolní oblasti Vítkovic, pozn. red.) a budeme se bavit o tom, co bude nutné v areálu pro příští rok změnit," uvedl Petr Koudela.

S tím souhlasí i ředitel Vítkovic Jan Světlík, který připomněl, že při volbě povrchu vyšli majitelé areálu z přání pořadatelů. "Je úžasné, že se festival podařilo přesunout do Dolní oblasti Vítkovic. Na nás teď je, abychom ho pro příští léta pomohli ještě víc zdokonalit," řekl.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Najdete na iDNES.cz