Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návštěvníci Trutnova s náčelníkem Havlem zlomili český rekord

  11:35aktualizováno  11:35
Třetí den Open Air Music Festivalu v Trutnově především potvrdil jistoty: že podobná dramaturgie je možná jedině zde a že hlavní hvězdou hudebního festivalu může být nemuzikant.

Trutnov 2008 - Václav Havel a přátelé při překonání rekordu v pořízení největší skupinové fotografie v Česku - Václav Havel, vlevo od něj František "Čuňas" Stárek, vpravo Ivan Martin Jirous, pod nimi Martin Věchet | foto: ČTK

Tou hvězdou byl samozřejmě "náčelník" Václav Havel, který přijel do areálu Na Bojišti v půl třetí odpoledne a setrval zde do večerních hodin. Navštívil několik hudebních vystoupení (byl například v první řadě při koncertu svého přítele z disentu Svatopluka Karáska), dal si pivo a ochutnal i "poctivou festivalovou klobásu".

Ruský medvěd bez hranic
Trutnov 2008 - Václav Havel při besedě s návštěvníkyHlavním bodem exprezidentova programu byla beseda na jedné ze scén. Zájem ze strany publika byl tak velký, že stan doslova obtékaly hrozny lidí. Kvůli hluku z vedlejšího pódia však museli pořadatelé stan uzavřít a kapacitu tak de facto zmenšit.

Besedu moderoval muzikant a redaktor Respektu Jan Macháček, který položil několik prvních otázek, týkajících se především hlavního tématu celého festivalu, tedy sovětské invaze v roce 1968. V Havlových odpovědích nicméně byly přesahy i k současnému politickému, ale i kulturnímu dění.

"Problém Ruska je, že neví, kde začínají a kde končí jeho hranice. Je to velká země, ale sama sobě připadá pořád malá," řekl na adresu rozpínavosti "ruského medvěda" a v jeho odpovědi byl nejen komentář konce pražského jara, ale i současného dění v Gruzii.

. Vinnetou se v Trutnově zprvu bál

Po příjezdu se mu nechtělo vystoupit z auta.

Četné dotazy z publika se týkaly současného dodržování lidských práv, čínské okupace Tibetu, olympiády v Pekingu, posluchače zajímal i Havlův postoj k současnému prezidentu Klausovi i k umístění amerického radaru (přesně před rokem na tomto místě, na trutnovském festivalu, mimochodem Václav Havel podepsal petici, podporující jeho výstavbu).

Skupinové foto
Trutnov 2008 - Václav Havel přichází do amfiteátru Na BojištiDalším bodem Havlova festivalového programu bylo usednutí v čele zhruba dvacetitisícihlavého davu při společném focení v amfiteátru, které pořadatelé zorganizovali na památku posledního ročníku, konaného v areálu Na Bojišti. Ten se příští rok zřejmě stane staveništěm a festival se patrně přesune na místo, zvané Na Prachárně ve Volanově u Trutnova. Právě v této vesnici, na pozemku hlavního pořadatele Martina Věcheta, před 21 lety "východočeský Woodstock" začínal.

V čele fotografie usedl Václav Havel za mohutného aplausu publika. Po jeho pravici seděl František Stárek, zvaný Čuňas, někdejší vydavatel samizdatového Vokna a spoluzakladatel festivalové tradice, po Havlově levici pak undergroundový guru Ivan Martin Jirous, který po pátečním nočním kolapsu a odvozu na pohotovost byl opět po celou sobotu "v provozní teplotě".

Fotografování symbolicky doprovázela autentická nahrávka vysílání Československého rozhlasu z 21. srpna 1968. Přítomná komisařka agentury Dobrý den, monitorující všechny české rekordy, potvrdila, že společný snímek trutnovských návštěvníků je největší registrovanou skupinovou fotografií v Česku. Bude k vidění a ke stažení v maximálním rozlišení na festivalových stránkách www.festivaltrutnov.cz.

Trutnov 2008 - publikum při překonání rekordu v pořízení největší skupinové fotografie v Česku

Bezprecedentní dramaturgie
Trutnov 2008 - Tomáš Hájíček (Krucipüsk)Samotné sobotní hudební dění bylo – alespoň na hlavním pódiu v amfiteátru - klasickou ukázkou trutnovské dramaturgie, která je na jiný festival pravděpodobně nepřenosná. Stylové zvraty, řazení kapel i žánrové přesahy do jinde neviděných končin nemají na festivalu takovéto velikosti u nás obdobu.

Přitom je publikum přijímá bez reptání a ocení, když třeba po tvrděrockovém Krucipüsku přijde na scénu pětaosmdesátiletý – a nesmírně vitální - šansonový bard Rudolf Pellar pouze s klavírním doprovodem  zpívá písně čtyřicet a více let staré.

Trutnov s otevřenou náručí uvítal i Druhou trávu s Robertem Křesťanem, která zahrála nejen písně Boba Dylana ze své poslední desky Dylanovky, ale přivedla i amerického banjistu Tonyho Trischku, který s instrumentálně mimořádně disponovanou kapelou zahrál set bluesgrassových instrumentálek.

Ten vůbec nejlepší čas, jaký si na víkendovém festivalu lze představit, tedy sobota kolem deváté večerní, nepatřila žádné zahraniční hvězdě, nýbrž zpívajícímu herci a každoročnímu miláčkovi zdejšího publika Jiřímu Schmitzerovi, který přilákal na svou show většinu jinak po celém areálu rozptýleného publika.

Metal i blues
Ze zahraničních účinkujících samozřejmě velký ohlas zaznamenali "metaloví Indiáni" Soulfly Maxe Cavalery. I v tom je jistý paradox: zatímco Trutnov má pověst především undergroundové akce, jeho hlavními zahraničními hvězdami často bývají metalové kapely.

Hodně zajímavé hudby se hrálo i na dvou menších scénách. Zněl tu ortodoxní punk E!E, alternativní rock Těch syčáků a Petra Váši, romská hudba Kale, totální "androš" Heveru And Vazelíny, dynamický rock Budoáru staré dámy i pravověrné elektrické blues Hoochie Coochie Bandu. Kromě spousty jiného.

Trutnovský festival dnes čeká vyvrcholení. Vystoupí například Monkey Business, Pavel Bobek, Sex Pistols Experience, The Dhol Foundation, Vladimír Mišík či Plastic People Of The Universe. Úplný závěr je plánován na brzké pondělní ranní hodiny.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nejekologičtější festival Glastonbury prodal devadesát procent lístků

Z festivalu v Glastonbury - ve stanovém městečku se ubytuje až 180 tisíc návštěvníků akce

Na obří hudební festival Glastonbury zbývají "poslední" lístky. Z celkového počtu 137 500 vstupenek, které byly v...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na festival SmíchOff

Rock for People 2008 - Tata Bojs

Portál iDNES.cz připravil soutěž o dvacet volných vstupenek na hudební festival SmíchOff Summer, který se koná v sobotu...

Bohnice hudbou a divadlem opět upozorní na duševní zdraví

Už jsme doma (Miroslav Wanek)

Už 19. ročník festivalu hudby a divadla Babí léto v rámci Týdnů pro duševní zdraví se odehraje na tradičním místě v...

Najdete na iDNES.cz