Návštěva z Kjóta

Orientální umění je českému milovníkovi výtvarna dostupné z celkem malého množství zdrojů. Spíše si lidé vybaví bojová umění, japonské ikebany, písmo nebo třeba sbírku Národní galerie týkající se orientu v zámku na Zbraslavi. Jelikož je pojetí umění v Asii značně odlišné od Evropy, v Paláci Kinských v Praze byla uspořádána výstava Pokladnice umění z Kjóta, která má české publikum seznámit s nejvýraznějšími rysy japonského umění. Výstava potrvá do 28. října.

Výstavu Pokladnice umění z Kjóta pořádá Národní galerie v Praze ve spolupráci s Národním muzeem v Kjótu. Expozice představuje šedesát sedm uměleckých děl sestavených z ukázek zejména nejstaršího japonského umění, které nebylo evropskému publiku v takovém rozsahu doposud zpřístupněno.

Expozice je logicky rozčleněna do tří oddílů. Nejvíce je zastoupeno japonské buddhistické umění - malba, kaligrafie a sochařství ze 7.-16. století. Další oddíl představuje soubor světské malířské produkce, jako například svitek "Vyprávění o jeřábu" z malířské dílny Tosa z 15. století a díla známých tvůrců 16. až 19. století. V této části výstavy mohou návštěvníci spatřit závěsné vertikální i horizontální svitky, obrazy květin a ptáků, krajinomalbu, figurální tvorbu nebo malbu na posuvných zástěnách a paravanech. Poslední částí je soubor prací japonského užitého umění, kolekce japonského laku a japonského keramického umění. 

Národní muzeum v Kjótu bylo založeno v roce 1889. O osm let později byla dokončena výstavní síň a bylo otevřeno Císařské muzeum města Kjóta. Současný název instituce nese od roku 1952. V letošním roce se v něm konala v rámci mezinárodní výměny s Českou republikou výstava Návštěva z Prahy - japonské umění z muzejních sbírek v České republice.

V prvním patře paláce Kinských výstavu Pokladnice umění z Kjóta doplňuje menší expozice nazvaná Plocha zrozená k dekoru. Představuje zejména japonské lakované práce pocházející z českých a moravských sbírek. Lakové umění mělo ve své době velký význam, protože neslo dvojí ochranu dřevěných výrobků. Jednak materiál chránilo před vlhkostí, současně ale ochraňovalo také majitele před choroboplodnými zárodky, které se ve dřevě mohly nacházet. V Japonsku se toto umění řadí mezi volný žánr stejně jako malířství a keramika. Autoři pro výstavu vybrali na svě stě exponátů, které budou v Paláci Kinských vystaveny do 13. ledna.

Toaletní souprava s motivem dravce a fénixe

Kabinet s různými geometrickými vzory

Váza

Keramika typu Džómon

Haniwa - soška rolníka

Bůh úrody

Palác Nindžó na paravánu typu Výjevy z Kjóta a okolí

Deset pohledů na Jamato