Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návrat piráta Deppa? Nechte se překvapit, říká Disneyho manažer

  3:24aktualizováno  3:24
Před osmi lety vezl na karlovarský festival animovanou Fantazii 2 000, nyní do Prahy hranou fantasy Letopisy Narnie: Princ Kaspian. Daniel Frigo je šéfem společnosti Walt Disney pro Evropu, Střední východ a Afriku – a nadšeným divákem.

Střechu sídla Walt Disney Studios v Burbanku "drží" sedm trpaslíků ze slavného filmu o Sněhurce | foto: Profimedia.cz

V Americe byl nástup Prince Kaspiana slabší než u prvního dílu Letopisů Narnie. Splňují tržby "dvojky" vaše očekávání?
Zodpovídám za evropský trh a těší mě, že mezinárodní výsledky Prince Kaspiana jsou velmi dobré. V Rusku má dvojnásobné tržby ve srovnání s "jedničkou" a v dalších zemích se na její úrovni drží. Uvidíme, jak si povede příští týden ve Velké Británii.

Proč právě v zemi, kde jsou Letopisy Narnie doma, odkud vzešly knihy i hlavní herci, startuje film až měsíc po Státech?
Chtěli jsme počkat, až se přiblíží prázdniny; volíme podobný scénář jako v Česku. Rodinné filmy účinkují hlavně na matky s dětmi, což je klíčové publikum Disneyho; pro nás nastanou žně, když mají děti volno.

Mezi oběma díly Narnie se vzedmula vlna dětské fantasy. Kdy opadne a co ji vystřídá?
Baví mě objevovat pořád něco nového, co v kině zabírá, a myslím, že změna je právě na obzoru. Příští rok uvedeme Perského prince, což je velká podívaná, zjednodušeně řečeno kombinace Letopisů Narnie a Pirátů z Karibiku - s tím, že děj se posouvá na Střední a Blízký východ. Tudy asi vede cesta příštích možných hitů. Ale uvedeme i jiný typ filmů, třeba od Miramaxu drama Doubt s Meryl Streepovou v hlavní roli. Mě baví obojí, miluju na jedné straně film Až na krev, na straně druhé Piráty z Karibiku a jako rodič si teď nejvíc užívám animovanou novinku z Pixaru Vall-I. Od ní čekáme opravdu hodně: spojuje vizi naší planety, komedii pro děti a v animovaném filmu snad první opravdovou love story.

Co vlastně dneska, kdy už malé děti díky internetu neznají žádná tabu, má obsahovat dětský film?
Odpovím vám jako otec. Vždycky se budu snažit své děti chránit, synovi je šest let a nechci, aby vyrostl příliš rychle. Ale jsem přesvědčen, že Disney svému publiku rozumí. U jeho filmů by se rodina měla cítit pohodlně a bezpečně. Já jsem byl nadšený, když mě v dětství vzali na Sindibáda a pak na Sandokana - cožpak je to tak jiné než dnes? U Disneyho máme tři pravidla, jak má náš film vypadat: žádné přímé násilí, žádná sprostá slova a nic, co by vadilo matkám.

Před osmi lety jste tvrdil, že nelegální kopie zmizí, jakmile začnou filmy startovat v kinech celého světa naráz. To už se děje - ale že by to pomohlo?
Souhlasím, piráti pořád představují velký problém. Musíme jednat s vládami a internetovými firmami, jak krádeže zastavit, pomůže i vzdělání. Představuji si, jak bojují s piráty čeští filmaři - dělají na filmu i pět let a pak jim ho ukradnou; hrůza.

Zkusím tedy ty veselejší piráty, Piráty z Karibiku - existuje naděje, že série bude pokračovat?
Naděje nás přece drží při životě.

Nemohl byste být trošku konkrétnější?
Nemohl. Ale mě to zajímá stejně jako vás, budeme doufat oba. Byl bych moc rád, dělat s Johnnym Deppem je fantastické - a podívejte se na Indianu Jonese: taky se vrátil.

Každý rok si stále větší díl tržeb ukrajují animované filmy - proč? Protože přinášejí typicky rodinný žánr?
Nejen proto. Animace je populárnější než před lety, ale neplatí to obecně. Jedni ji jen zkusili, jiní věří v kvalitu - jako zakladatel Pixaru John Lasseter, jenž už se stal součástí Disneyho odkazu. Dva jevy jsou však jasné: příklon k počítačové 3D animaci, byť výjimečně chystáme jednu dvojrozměrnou klasiku, a menší počet titulů, zato s vyšší kvalitou. Začali jsme to my a další studia se vydávají podobným směrem.

Víte už, nač půjdete po návratu z Česka do kina?
O víkendu se promítá Vall-I na charitativní akci; uvidím ho už pošesté, a pořád se těším. Pokaždé tam najdu něco nového. Ve čtvrtek mám premiéru Prince Kaspiana v Londýně, v aréně pro deset tisíc lidí - to tam dosud nezažili. A v pátek ho představíme pro změnu v Paříži.

Poslyšte, kolikrát jste už Prince Kaspiana viděl?
Pětkrát. Ale pořád mě baví.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz