Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návrat nejpodivnější hvězdy

  12:27aktualizováno  12:27
Na tento měsíc je ohlášeno vydání nejnovějšího alba Michaela Jacksona. Bude se jmenovat Invincible (Nepřemožitelný). Ještě předtím "král popu" vyzval další americké hudební hvězdy, aby nahrály jeho píseň What More Can I Give (Co víc mohu dát), kterou věnuje rodinám obětí teroristického útoku. Těm bude určen i zisk, který se odhaduje na 50 milionů dolarů. "Slova, která jsem složil, mají pomoci lidem z celého světa najít útěchu po protiamerickém útoku a sjednotit se proti slepému násilí a masovému vraždění," oznámil proslavený zpěvák.

Existuje několik Michaelů Jacksonů, avšak který je ten pravý, to možná neví ani on sám.Čaroděj z pohádkového ranče Neverland? Polobůh obšťastňující lidstvo svým talentem? Monstrum udržované plastickými operacemi? Dítě, které nikdy nedospělo? Anebo pedantický muzikant a výborný zpěvák?


Preparovaný anděl míru a lásky
Takřka všude, kam přijede, má na tváři roušku a na rukou bílé rukavičky, od roku 1986 údajně spí v kyslíkové komoře, obklopen oblíbenými hračkami. Úzkostlivě se bojí o své zdraví. V roce 1993 prozradil, že trpí nemocí, která odbourává kožní barvivo. Tmavá kůže se odlupuje a zůstávají po ní světlé skvrny, které se zpěvák snaží zakrýt líčidly. "Jsem alergický na slunce, proto nosím roušku. I když se pohybuju ve stínu, paprsky můžou kůži zničit," vysvětloval zpěvák.

Vtipů, že Jackson se po plastických operacích rozpadá, nebo dokonce "drolí", kolují stovky. Zpěvák je rozhořčeně odmítá. "V Hollywoodu se nechal operovat každý a nikdo se nad tím nepozastavuje. Mně dělali chirurgové jenom nový nos. Ten si nechal opravit i Elvis Presley. Prozradila mi to jeho dcera."

Avšak nikdo si nedal změnit tak zásadně obličej jako Jackson. Je to patrné pouhým srovnáním fotografií z osmdesátých a devadesátých let. Potlačení jeho černošského profilu lze rozeznat naprosto jednoznačně. V roce 1987 si údajně poprvé nechal upravit nos, bradu a dal si operovat očí. Patrně se podrobil i dalším úpravám obličeje včetně "posunutí" obočí vzhůru.

Ať už jsou Jacksonovy motivy jakékoli, řadí zpěváka mezi nejpodivnější megahvězdy showbyznysu.

Letos vstoupil do rock'n'rollové síně slávy, jeho voskové sochy jsou ve všech muzeích světa a těmi nadživotně vysokými osázel před čtyřmi lety půl Evropy. Megalomanský Jackson se stal takřka neskutečnou bytostí z magického ranče Neverland.


Anděl míru a lásky
Styl práce Michaela Jacksona představuje takřka totální přenesení snu či reklamy do reality.

Stále platí, že kdekoli se objeví, nastane pozdvižení. Majitel Muhammed Al Fayed uzavřel londýnský obchodní dům Harrods jen proto, aby v něm zpěvák mohl nerušeně nakupovat. Na letošním ceremoniálu cen MTV si Jackson jen chvíli zazpíval se skupinou N'Sync. Publikum mu uspořádalo ovace, ačkoli nic nevyhrál.

Jacksonova kariéra, desky, koncerty, rozvod s Lisou Marií Presleyovou, otcovství dvou dětí i podivné úchylky jsou živým hollywoodským filmem o tajemném smutném hrdinovi, který "hledá štěstí" pro sebe, přátele i miliardy dětí. "Michael přišel spasit svět. Je to anděl míru a lásky," volaly davy fanoušků, když zpěvák nedávno přijel do Oxfordu přednášet o svém dětství.

Lidé, kteří se s ním potkali v září 1996 v Praze, hovořili o veselém a hravém chlapíkovi. Kuchařce v hotelu Inter-Continental podal ruku, aniž by se chránil rukavicí. Prodavači loutek připadal zábavný a pohodový. Jacksona chválí spřátelené celebrity, například režisér Steven Spielberg, zpěvák Stevie Wonder i herečka Elizabeth Taylorová. Souhrnem: báječný kluk.

Avšak spousta lidí neuvěřila Jacksonovým sloganům: "Všechny vás miluju." Byl mezi nimi i Jarvis Cocker, zpěvák kapely Pulp. Když se Jackson vynořil na ceremoniálu britských hudebních cen, obklopen jásajícími dětmi, Jarvis jedno z nich znechuceně "propleskl" a putoval za to nakrátko do policejní cely.

Kariéra mu vzala dětství
Nekompromisní otec Joe zapojil Michaela už od pěti let do rodinné firmy Jackson 5. Byla to sourozenecká skupina, která vystartovala do hitparád v roce 1970 a s Michaelovou pomocí prodala přes sto milionů desek. Jackson měl první hit Got To Be There ve třinácti letech a pak už se nezastavil.

Na druhou stranu mu kariéra vzala dětství. "Přál jsem si otce, který by mi dával lásku, a to můj otec neudělal. Zajímal ho jen úspěch," svěřil se Jackson, když přednášel na Oxfordské univerzitě o právech dítěte. Hlas se mu třásl a oči se zalily slzami.

"Měli jsme v dětství podobné zkušenosti," tvrdil Macaulay Culkin, chlapecký hrdina filmu Sám doma, v časopise New York Magazine. "Oběma nám je navždy osm let. Nedostali jsme šanci, aby nám bylo osm, když jsme na to měli věk." S Jacksonem se spřátelil, když mu bylo devět a zpěvák ho pozval do kalifornského království Neverlandu. "Bylo to jako dětský sen, Michael tam měl každý druh limonády nebo bonbonů," jásal Culkin, který je kmotrem Jacksonova syna Prince Michaela i dcery Paris.

Neverland je jediným místem, kde se Jackson cítí úplně spokojen. Má tam svoji zoologickou zahradu i železnici, kino, kolotoče, pouťové atrakce a plný pokoj panenek v životní velikosti, oblečených jako lidé. "Nikdy jsem neviděl tak krásnou zemi, stavby a jezera mezi nádhernými květinovými zahradami, z nichž se do letního vzduchu line klasická hudba," napsal první novinář, který navštívil Michaelův ranč Neverland v Santa Barbaře.

Mezi drby a zprávami, které proniknou z Neverlandu, převládá podezřele dlouho stejný tón. Michael Jackson není úplně šťastný člověk. "Nejsem jen popová modla, ale také symbol generace nula, která neví, co znamená být dětmi," tvrdil v Oxfordu.


Pragmatický hudební byznysmen
Michael Jackson není naivní zpěváček. Už v raném mládí prokázal smysl pro velmi pragmatický postup. Začínal s výdělkem osm dolarů za večer, a když v roce 1975 přestupoval spolu s bratry ke gramofonové firmě Epic, vymohl si zvýšení honorářového podílu a autorskou volnost. To bylo v sedmdesátých letech něco nevídaného.

Na ceremoniál, při kterém měl převzít první cenu Grammy, Jackson nepřišel. Cítil se nedoceněný. Byl v té době prvním černošským umělcem, který měl čtyři hity z jednoho alba (Off The Wall) na vrcholu americké hitparády.

Vynahradil si to později, kdy si hrdě odnesl osm sošek Grammy za album Thriller. Honorář, který obdržel po roce a půl prodeje tohoto alba, činil 58 milionů dolarů.
V roce 1983 Jackson uzavřel pětimilionovou sponzorskou smlouvu s firmou Coca Cola, konkurenční Pepsi Cola později podpořila jeho světové turné patnácti miliony dolarů. V roce 1990 oznámila gramofonová firma CBS, že Jackson prodal 110 milionů desek, a krátce nato s ním uzavřela luxusní kontrakt v hodnotě miliardy dolarů. Smlouva na šest alb skončí v roce 2006.

Finančně i lidsky Jacksonovi ublížila aféra, podle které údajně zneužil třináctiletého Jordyho Chandlera. Zpěvák zrušil světové turné Dangerous a v zákulisí se zhroutil. V roce 1994 vyslechli vyšetřovatelé 400 svědků, avšak vinu Jacksonovi neprokázali. Ten dosáhl mimosoudního vyrovnání.

Madonna ho předstihla
Jeho největším úspěchem byla deska Thriller v roce 1982, kterou si během dvou let koupilo šedesát milionů lidí. Nikdo před Jacksonem ani po něm něco podobného nedokázal.

To on v osmdesátých letech posadil černošskou hudbu na vrchol pop-music v Americe. Jeho příběhový videosnímek Thriller znamenal revoluci ve světě videoklipů a proslavil také televizní stanici MTV. Od té doby se muzika přizpůsobuje televizním obrázkům.

Píseň We Are The World, na které se Jackson autorsky podílel, odstartovala obrovské charitativní hnutí umělců na pomoc hladovějícím Afričanům.
Ale to všechno spadá do minulosti. Doby, kdy Michael Jackson hýbal populární hudbou jako nikdo jiný, jsou zřejmě pryč.

Chtěl být hvězdou pro celou planetu, ale tuhle roli mu už sebrala Madonna. Příznivý obraz nabouraly skandály a nakonec nepřesvědčivé koncerty, ke kterým patřilo 7. září 1996 vystoupení v Praze na Letenské pláni. Byla to směs teatrálních gest, póz a studené hudby, připomínající přemírou efektů slabší hollywoodské filmy. Prázdné megalomanství.

Jackson je stále velmi schopný zpěvák a profesionál. To je však slyšet pouze z desek. Ze všech "nej", jimiž se kdysi pyšnil, mu zůstalo jen jedno.
Michael Jackson je nejpodivnější hvězda populární hudby.

Michael Jackson

Michael Jackson v roce 1985

Michael Jackson v roce 1982

Michael Jackson ještě jako člen Jacksons Five

Michael Jackson v roce 1970

Michael Jackson v roce 2001

Michael Jackson

Michael Jackson

Michael Jackson
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz