Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návrat k Fárovi vede napříč výtvarnou kulturou

aktualizováno 
Praha - Retrospektivu Libora Fáry v Jízdárně Pražského hradu, kterou uspořádala Správa Pražského hradu ve spolupráci s Galerií Gema, lze chápat nejen jako poctu předčasně zemřelému tvůrci (1925-1988), ale také jako hold jedné generaci umělců, jež kvůli svému pojetí svobodné tvorby byla zaháněna do kouta a zcela veřejně vystoupila vlastně jen v šedesátých letech. Přesto jak dokládá i první velké ohlédnutí za Fárovou tvorbou po třiceti letech - zanechaly po sobě klíčové osobnosti válečné generace rozsáhlé a často rozmanité dílo, zasahující do různých oblastí vizuální kultury.
To důkladně zaznamenává katalog vydaný Galerií Gema a zahrnující také starší texty k Fárovi od Ludmily Vachtové či Františka Šmejkala.
Expozice v Jízdárně Pražského hradu je první příležitostí spatřit Fárovu volnou tvorbu vcelku; autorova manželka, historička fotografie Anna Fárová a jeho dcera Gabriela shromáždily ve spolupráci s Janem Rousem a dalšími dostupné práce od čtyřicátých let, kdy horizont umělcova díla určoval surrealismus, až do závěru let osmdesátých. Tehdy se přes rozchod se surrealismem a hledání vlastního tématu a výrazových prostředků obloukem vrací k mnohoznačnému, imaginativnímu významovému poli předmětných realizací.
Fára sice nikdy nepřestal být vnímán jako malíř, kreslíř či autor koláží a asambláží - nicméně důvěrně známá dnes už několika generacím čtenářů, milovníků poezie i hudby je především stopa, již zanechal v oblasti knižní a plakátové tvorby, stejně jako v typografii. Retrospektiva tyto důležité knižní úpravy a návrhy plakátů konečně postihuje. Pro nakladatelství Odeon například Fára navrhl hned několik edic, mimo jiné i proslulou edici monografií světových fotografů a moderních umělců. Jeho rukopis nezaměnitelně poznamenal také produkci nakladatelství Editio Supraphon. Zvláštní pojetí písma z jeho knižních úprav učinilo jeden z vrcholů knižní tvorby šedesátých až osmdesátých let.
Samostatnou a pro "volného umělce" dnes neobvykle obsáhlou kapitolu pak tvoří Fárova práce pro divadlo a zejména jeho výtvarná účast na podobě řady klíčových představení Divadla Na zábradlí, jako byla Grossmanova inscenace Jarryho Krále Ubu či Beckettovo Čekání na Godota. Ostatně divadlo dodnes používá logo, jež Fára navrhl.
Později umělec úzce spolupracoval s Činoherním klubem. V divadle se seznámil i s Václavem Havlem, jemuž v roce 1968 zařídil interiér na Hrádečku a do jehož zahrady vytvořil sochu.
Velká oslava padesátých narozenin Libora Fáry, která se konala v umělcově vinohradském ateliéru, inspirovala dramatika a básníka Josefa Topola k napsání hry Sbohem, Sokrate. Jako jazzman a vášnivý bubeník hrával Libor Fára počátkem čtyřicátých let ve skupině Harlem-Jazz, a dokonce s ní natočil dvě desky s klasickým jazzovým repertoárem. Coby jeden ze "spořilovských surrealistů", kam patřili také Josef Istler či básník a psychoanalytik Zbyněk Havlíček, se poté stýkal například s legendárním basistou Luďkem Hulanem; jazz vstoupil i do jeho volné výtvarné tvorby na konci padesátých let. Na dokumentárních fotografiích, jež výstavu Fárova díla doplňují, jej vidíme ve společnosti Buddyho Riche či Duka Ellingtona, jemuž věnoval jeden ze svých Hracích stolů, asambláž ze starého nábytku.
Ke všem těmto aktivitám přičtěme ještě drobnosti, jako je fakt, že si v šedesátých letech zahrál ve filmech Jana Němce Mučedníci lásky a Pavla Juráčka Případ pro začínajícího kata. Fárova stopa prochází napříč českou poválečnou moderní kulturou, jeho volná tvorba však dodnes nebyla pořádně vystavena.
Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Najdete na iDNES.cz