Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návrat k Demartinimu ukázal nejen kvalitu díla

  0:26aktualizováno  0:26
- Poněkud překvapivě je nyní v pražské Galerii Václava Špály k vidění dílo Huga Demartiniho. Nedivíme se z toho důvodu, že by sem autor nepatřil - o kurátorovi galerie Jaroslavu Krbůškovi je navíc známo, že má v oblibě esteticky čisté, abstrahující tendence. Divíme se proto, že exponáty mapují už uzavřenou a také dříve prezentovanou kapitolu dnes více než čtyřicetileté tvůrčí aktivity.

Právě období mezi roky 1965 a 1975, jež galerie exponuje, znamenalo pro Demartiniho zásadní obrat: sem ústily předchozí autorovy výzkumy organizace plochy, najdeme zde radikální gesta narušující vývojovou logiku, aby se vzápětí či souběžně objevila předznamenání plastik-projektů z osmdesátých let.
Vystavené práce sledují zhruba tři linie umělcova snažení. Reliéfy a objekty, jimž dominuje stále více konstruktivní, a přitom k hledání významu provokující hra polokoulí, tvoří dodnes téměř logo Demartiniho díla.
Jejich reference k op-artu či ke konstruktivismu zduchovňují tvar koule jako symbolu dokonalosti, jehož lesklý povrch odráží a pojímá svět kolem. Ale fotodokumenty také připomínají jednu z akcí, při níž autor téměř nedotknutelně čisté těleso umístil na zem, do bláta volné krajiny. Odtud je už jen krok k demonstracím, při nichž Demartini vyhazoval do vzduchu geometrické útvary ze dřeva a papíru a pomocí fotografií zaznamenával jejich konstelace. Nabízející se odkaz k Malevičovu suprematismu lze zpochybnit dobovým kontextem při vzniku těchto konstelací, totiž akčním uměním, happeningem. Třetí linii pak tvoří následné sochařské realizace, jež vycházejí z fotografií a záznamů náhodného seskupení prvků při dopadu na zem.
Daleko jednoznačněji a intenzivněji než kdy předtím v sobě nesou náznaky sochařských architektur-míst, které směřují - jistě i pod vlivem společenské klauzury moderního umění v sedmdesátých letech - k existenciálně laděné výpovědi.
Je zřejmé, že má smysl čas od času si zopakovat malou násobilku českého poválečného umění. Koncept výstavy omezený na určitou etapu Demartiniho díla však vede k otázce, zda takové prezentace uzavřených etap nemá v popisu práce spíše jiná instituce. To, co expozice poněkud postrádá, je právě kontext, jejž může vytvořit jen sbírkové zázemí, nová interpretace v souvislosti s oživeným zájmem o umění přelomu šedesátých a sedmdesátých let či konfrontace se širším - duchovním i věcným - zázemím díla. Asi by to byl trochu jiný projekt, ale jeho základ by zůstal: kvalitní, poněkud opomíjená tvorba jednoho z nejdůležitějších sochařů na české scéně, Huga Demartiniho.

Hugo Demartini - 1965-1975. Galerie Václava Špály, Praha 1. Výstava se koná do 28. března.

Autor:


Témata: Demonstrace

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz