Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návod pro všechny, kdo si nechtějí nechat zkazit Vánoce televizí

  8:41aktualizováno  8:41
Léty prověřená klasika neublíží, od Pyšné princezny po Anděla Páně, který se navíc letos vysílá v nové kvalitě obrazu i zvuku. Ale ve svátečním programu číhá vedle vděčné alternativy i spousta balastu, jenž může televizní Vánoce pořádně znechutit.

K letošním Vánocům patří i Hana Zagorová, respektive její vystoupení v pražské Lucerně. | foto: Marek NavrátiliDNES.cz

Než člověk usedne před vánoční obrazovku, měl by si zopakovat tři zásadní pravidla přežití. Zaprvé: vynechat zprávy. Hlavně ty štědrovečerní, zpravidla laděné natolik sladkobolně, vemlouvavě a rozněžněle, že se i romantik stává cynikem. Navíc se z nich beztak nedoví, co se opravdu děje, kromě toho, že celý svět slaví Ježíška.

S hudbou opatrně

Zadruhé, nepřebrat folklorního koledování. U nadílky se čeká rodinné zpívání, ale kdo by měl ještě chuť, když na něj celý den útočí stylizovaná lidová slovesnost v krojích, u jesliček či s cimbálem.

Ve filmu Svatba na bitevním poli si zahrál i muzikant Jožka Šmukař

Pro názornost, z obrazovky se nahrne třeba Vánoční posezení u muziky s Jožkou Šmukařem a jeho přáteli, Zpívánky, které připomenou klasiku Na Vánoce dlouhý noce, Nedočkavý koledník či Koleda, koleda, Štěpáne, dále adventní prozpěvování v Říčanech, myjavský předvánoční jarmark neboli lidové koledy z jižní Moravy... prostě hudební kulisa jako v nákupním středisku.

Zatřetí, odepřít si estrády. Pravé žně popových slavíků ještě přijdou, Silvestr je padnout nenechá, nicméně v žádné pranostice není psáno, že i k vánoční době povinně patří Karel Gott v Lucerně, Hana Zagorová taktéž v Lucerně nebo Helena Vondráčková pro změnu na Broadwayi.

Obecně platí, že všechny stanice nasazují koncem prosince to nejlepší, co mají v zásobě. Ale zdaleka se to neobejde bez výjimek, neboť na sklonku roku televize rovněž rychle naposled "protáčejí" kousky, ke kterým jim vyprší vysílací práva. Tudíž zvýšená obezřetnost je namístě a raději hned, protože souboj o diváka nečeká až na zítřejší úřední start Vánoc.

Český slavík 2010: Karel Gott

Pozor na mravoličné americké komedie, které nesou v názvu slovo Santa Claus. Ale také na domácí vykopávky – například Barrandov zahajuje dnešní program vyčpělou normalizační krimi Pumpaři od Zlaté podkovy, líčící rozkrádání socialistického vlastnictví u benzinových čerpadel. I kdyby se vnímal jako bezděčná pohádka, s Vánocemi ten otravný film ladí asi jako kapr s kraslicemi.

Není kam utéct

Ale otrávit mohou i pravé vánoční pohádky. Na Štědrý den po obědě vysílá ČT1 Zlatníka Ondru, patnáct let starou vizitku ostravského studia – příklad levné pohádky do počtu, bez níž by se svět rád obešel. Spolehlivě zkazí chuť na jakoukoli další produkci s šikovnými chasníky a lepými princeznami.

Nejkřiklavější zrady PROGRAMU

Svátky vem kačer
Prima Cool, 24. prosince v 11.20
Pozor, není všechno Shrek, co přichází z říše animace! Kačer Daffy vydírající zákazníky i zaměstnance svého obchodu v­honbě za ziskem z­předvánočních nákupů je pouze odstrašujícím příkladem naučné morality, které přitom všem chybí základní vtip. A ještě k tomu navíc vykrádá nápady klasiků.

Noci v Rodanthe
HBO2, 25. prosince v 7.35
Nejunylejší, nejutrápenější romance dějin, v níž se i hvězdy jako Diane Lane a Richard Gere tváří omluvně­ a vážně za to nemohou. Plačtivá ušlechtilost dialogů rve uši a oči zase ničí lyrické pobíhání po plážích, které absolvují lidé i koně. Lepkavý sentiment teče proudem a zdá se, že už nikdy neskonč-.

Samia a Gregor – co jste v seriálu neviděli
Barrandov, 26. prosince ve 12.15
Pořad slibuje "zajímavé momenty a­zážitky z natáčení německého romantického seriálu". Ale úplně stačilo, co už jsme nedopatřením jednou viděli. Seriál Síla lásky zahanbuje veškeré své zdatné sestřičky – latinskoamerické novely. Trvá pět let, střídá jména hrdinů, leč podstata zůstává stejná: červená knihovna jako bič, včetně okamžiků, kdy hrdinka před oltářem pochopí, že miluje jiného.

Leč ani útěkem na TV Barrandov ve stejnou dobu si divák nepomůže, naopak: je-li něco horšího než Santa Claus po americku, je to jeho francouzská obdoba v srdceryvném dojáku Táta pod stromeček. Hošík žijící jen s matkou chce od Santy jako dárek tatínka, načež se Santa z ulice zabydlí u nich v garáži, s chlapcem se sblíží a s maminkou? Brr... raději rychle k dalšímu varování, k hororu P2, jímž 24. prosinec završuje Nova Cinema. Jeho hrdinku sice psychopat v podzemní garáži zdržuje právě od štědrovečerní hostiny, ale jinak je to nesváteční krvavá slátanina.

Slzet, nebo si kopnout?

Po několika reprízách už rozumný člověk ví, že se má na Boží hod večer na Nově zdaleka vyhnout kulhavé veselohře Jak se krotí krokodýli, je-li mu humor milý. Avšak záludnější, neboť méně známý je kanadský film Ukradený zázrak, jejž po svatoštěpánské huse servírují na Barrandově. Ve zkratce: šťastné ženě unese nešťastná žena novorozeně a (ne)šťastná policistka obětuje své rodinné svátky vyšetřování vedenému s citem zkušené matky.

Bruce Willis ve filmu Smrtonosná past 4

Pryč odtud, kamkoli – jenom ne na Markízu, která se s vánočním víkendem rozloučí snad nejhorším filmem Bruce Willise nazvaným Mercury. Akční hrdina tu vyrábí slzy coby ochránce geniálního dítěte a hrozí povánoční kocovinou ze špatného kýče. To už je lepší dát si v týž večer přiznané nefalšované béčko, Smrtící kung fu 2 na kanálu Cool, a pomocí bojových umění se prokopat ze závějí sentimentu.

12 tipů na zajímavé pořady

Tantra
HBO 23. prosince ve 22.10
Premiéra celovečerního dokumentu režiséra Benjamina Tučka sleduje učedníky novodobého využití prastarého systému, jehož cílem je­ovládnutí lidského vědomí. Film­ vznikl v rámci cyklu Bez­cenzury.

Z filmu PokáníPokání
Cinemax 23. prosince ve 20.00
Podmanivé drama o lásce a válce, ve ­kterém září herci Keira Knightley a ­James McAvoy, vychází z ­pubertální dívčí žárlivosti, jež ­osudově poznamená vztahy ­dospělých i budoucnost malé­ lhářky.

Nová cestománie
Nova Cinema 24. prosince v 10:55
Cestopisný cyklus Febia, po kterém se­ televizním fanouškům stýská, nabídne vděčnou alternativu vůči zimní náladě za okny. Pod názvem Třináct Robinsonů a jeden Pátek se ­s ­kamerou tentokrát vypraví na Maledivy.

Šest vražd stačí, maminko!
Prima Cool 24. prosince ve 23.00
Černočerná komedie s hororovým nádechem, v níž skvělá Kathleen Turnerová představuje vzornou hospodyňku, která všechny méně vzorné sousedy či "nepřátele" její rodiny začne docela jednoduše zabíjet.

Cirque du Soleil: Saltimbanco
ČT2 25. prosince ve 13.40
Je to něco mezi divadlem, cirkusem a­ zázrakem: dokument zachycuje špičkovou akrobacii inspirovanou městským prostředím, jednu z prvních originálních show světoznámého kanadského Slunečního cirkusu.

Z filmu Mrtvá nevěstaMrtvá nevěsta
Prima Cool 25. prosince ve 20.15
Vyložená lahůdka, hororová loutková romance režiséra Tima Burtona, v níž se prvky muzikálu pojí s nádherným záhrobním humorem. Hrdina těsně před svatbou narazí na jinou dívku - mrtvou, která však ženicha ze spárů nepustí.

Dívka s perlou
TV Barrandov 25. prosince ve 21.10
Podmanivý příběh proslulého obrazu ze sedmnáctého století a dvou lidí spojených zvláštním poutem, kteří stáli u jeho zrodu. Malíře Johannese Vermeera hraje Colin Firth, jeho křehkou múzu ztvárnila Scarlett Johanssonová.

Muzika
Markíza 25. prosince ve 23.05
Slovenská hudební tragikomedie režiséra Juraje Nvoty se vrací do totality. Parta tří mladých muzikantů tady nade vše toužila po svobodném životě, který se odehrával za západní hranicí, jež byla tak nedaleko.

Svět je velký a záchrana kyne odevša
Cinemax 26. prosince ve 12.55
Balkánská road movie s rázovitou nadsázkou vypráví o osudech mladíka, kterého rodiče odvezli do emigrace. Když osiří a ztratí paměť, veze si ho zpátky dost zvláštní dědeček.

Z filmu ZoufalciZoufalci
HBO 26. prosince v 17.45
Tragikomicky laděná prvotina režisérky Jitky Rudolfové přivádí na ­scénu partu třicátníků, kteří za snem odešli z maloměsta do Prahy­ - jenže teď si znovu nevědí rady. Takže zkusí žít společně na venkově.

Pouta
HBO 26. prosince ve 20.00
Čerstvý favorit nově založených Cen české filmové kritiky, strhující psychothriller z osmdesátých let, v­ jehož popředí stojí příslušník tehdejší StB. Znuděný cynik propadne vášni k dívce ze druhé strany barikády.

RENT
ČT2 26. prosince ve 20.00
Záznam živého představení rockové opery ověnčené Pullitzerovou cenou, která se držela na scénách Broadwaye dvanáct let. Líčí nespoutaný život mladé umělecké bohémy New Yorku na přelomu osmdesátých a­devadesátých let.
Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

RECENZE: Už i Mel Gibson coby drsný dědeček musí zjihle slzet

Do druhého dílu komedie Táta je doma přibyl Mel Gibson

Smutné konce stárnoucích akčních hrdinů by byly veselejší, kdyby v rolích dědečků mohli bavit. Jenže celý svět by Mel...

Než oživí seriálového Rapla, natočí Jan Pachl Poledňákové krimi z lázní

Scenárista a režisér Rapla Jan Pachl a představitel hlavní role Hynek Čermák

Režisér Jan Pachl, který očistil nevalnou pověst českého thrilleru v seriálech Cirkus Bukowsky a Rapl, natáčí...

RECENZE: Jak dopadli poté, co s lehkým srdcem dali Sbohem děcáku

Z dokumentu Sbohem děcáku

Tolik bezstarostnosti a současně tolik beznaděje se v jednom filmu vidí málokdy. Lukáš chce zazářit na hiphopové scéně,...Najdete na iDNES.cz