Z DENÍKU. Plán cesty nakreslil sám Kerouac.

Z DENÍKU. Plán cesty nakreslil sám Kerouac. | foto: archiv

Zahněte doleva, sjeďte k tunelu. Navigace podle Jacka Kerouaka

  • 0
Německý student umění vytvořil kuriózní knihu. Podle beatnického románu Na cestě sestavil seznam projetých míst, která zadal do programu plánování tras. Pokyny pro řidiče mají pětapadesát stran.

Román Na cestě od slavného beatnika Jacka Kerouaka má skalní fanoušky a obdivovatele i po víc než půlstoletí od svého vzniku. A ti často vymýšlejí se svou oblíbenou knihou neuvěřitelné kousky. Německý student Gregor Weichbrodt shromáždil všechny geografické zmínky v románu obsažené, vytvořil z nich mapku, jednotlivé body zadal do programu Google Maps a "zaklikl" vyhledání trasy pro řidiče. Vznikl pětapadesátistránkový manuál rozdělený do kapitol přesně podle Kerouakových čtyř velkých cest. Začíná slovy: "Jeďte severozápadně po sedmačtyřicáté ulici, první odbočkou doleva po sedmé ulici, sjeďte k Lincolnovu tunelu. Jeho části bývají uzavřené od pondělí do pátku ráno mezi čtvrtou a sedmou ráno." Tak je sestavená celá kniha, žádná zápletka, jen navigace.

Sedmnáct a půl tisíce mil

Jde spíš o konceptuální umění, publikace je zdarma ke stažení v elektronické verzi, při troše odvahy se tak dá projet napříč Amerikou jen se čtečkou v ruce. "Podle Googlu byla Kerouakova cesta dlouhá 17 527 mil," upřesňuje na svých stránkách Weichbrodt. Což je přes 28 tisíc kilometrů. Bez přestávky a beze spánku by tak člověk strávil na cestě čistého času víc než jedenáct dní, hlavní protagonisté knihy Sal Paradise a Dean Moriarty však takhle jezdili několik let.

Čekali "na stopa", nesnažili se dostat z jednoho konce Států na druhý tou nejkratší cestou a projeli je několikrát. "Kdyby měl Kerouac GPS navigaci, určitě by se cítil méně svobodný. Ovšem přijde mi to poněkud demotivující toužit po sebepoznání a vzít si k tomu navigaci," říká tvůrce kuriózní knihy.

Raději mám Kinga

Weichbrodt studuje v Berlíně, jeho e-kniha je součástí curyšské výstavy nazvané Poetry will be made by all!, která během dvou měsíců oslaví literaturu napříč žánry a kontinenty, vystavují tu stovky autorů z padesáti zemí světa. Vždycky ho prý zajímal jazyk a jeho hranice, posouvání významů a jejich znovudefinování. Už dřív třeba přepsal slovo od slova jeden díl soutěže, v níž Německo hledalo novou topmodelku, jako klasické antické drama včetně scénických poznámek a reklamních přestávek vydalo tehdy na sto třicet stran. Nebo stvořil knihu, v níž na osmdesáti stranách předělal jednu jedinou větu ze svého oblíbeného hororu Stephena Kinga Osvícení pokaždé jiným grafickým fontem.

Šestadvacetiletý student prý není nijak zapáleným Kerouakovým fanouškem. Román Na cestě dokonce nedočetl, při tvorbě svého díla se spoléhal na pomoc skutečných "kerouakofilů".

Zatímco Kerouac píše své romantické "když hodíte do tajemnýho ústí Hudsonu poblíž Saratogy růži, představte si všechny ty místa, kudy propluje, než navždy zmizí v moři, zkuste si tu nádhernou hudsonskou kotlinu představit...", Weichbrodt je mnohem pragmatičtější. "Projekt jsem nosil v hlavě dlouho, jeho realizace mi však nakonec netrvala víc než hodinu," usmívá se.