Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nauka plná něhy a humoru drží palce snílkům

  11:01aktualizováno  11:01
Evropská filmová akademie sice rozdá své „Oscary“ až v sobotu, už nyní se však ví, že letos zřídila zbrusu nové ocenění za umělecký přínos a že je dostane za svou výpravu Nauka o snech, která shodou okolností právě vstupuje do českých kin.

Gael García Bernal a Charlotte Gainsbourg - Nauka o snech - Gael García Bernal a Charlotte Gainsbourg ve filmu Nauka o snech (2006) | foto: H.C.E./Falcon

Ať už evropské trofeje dopadnou jakkoli, cena pro Nauku o snech se trefila do černého. Neboť úsměvná romance Michela Gondryho, tvůrce hudebního dokumentu Block Party a hlavně kultovní sci-fi Věčný svit neposkvrněné mysli, okouzluje nikoli obsahem, nýbrž způsobem vyprávění.

Podle distributora jde o „podivínský výlet do kolážové říše divů z představ a papíru“, což přesně sedí. Opomněl jen dodat, že je to jízda plná něhy, humoru, hravosti a obraznosti utržené ze řetězu - možná až příliš bezhraniční.

Zjednodušeně vzato představuje Nauka o snech kombinaci Amélie z Montmartru a Věčného svitu, tedy dvou poetických romancí s prvky záhady; filmů, které drží palce navenek výstředním, ale osamělým a vnitřně zranitelným snílkům.

Kulisy dodala Paříž a hrdinou, jenž s milými překlepy proplouvá mezi španělštinou, angličtinou a francouzštinou, je mladík hledající pevný bod. Kluk, který v televizním studiu s kamerami z krabic vaří v hrnci sny, ve starém bytu objevuje legrační pomníčky z dětství a v práci se uvede šíleným návrhem kalendáře se slavnými katastrofami.

Dychtivý mladý muž je vždy dojemný, natož když spojuje smích se soucitem a hraje ho Gael García Bernal, nejen ve scénce s holením úžasný. Dokonale vystihl postavu, jež se v neskutečném světě pohybuje jistěji než v realitě, ve zcela přirozeném souladu s bláznivými sny a hýřivým ohňostrojem animace.

Film otevírá bezednou studnu možností, čím vším se dá dívat na svět, jenž má nekonečně mnoho podob. Říše, v níž se uzavírá jeho tajná vyvolená, je vlídným, hřejivým, měkkým a dětsky bezpečným ostrůvkem z látek, plyše a barevného celofánu.

Nedá se postihnout slovy, stejně jako jiné sladké etudy: nohy v mrazáku, stěhování piana, loď v lese a les na lodi, song proti zvířecím kožešinám nebo úprk v papírovém autíčku před policií. Nauka o snech zkrátka oslavuje malá kouzla všedního dne, zázraky jakoby bezděčné, samozřejmé a viditelné jen těm, kdo jsou v bdělém stavu nesví a navždy lehce nedospělí.

Jinak je to banální historka o lásce a nesmělosti, kterou Gondry cestami v času mírně překombinoval. Přesto z kina lidé vyjdou s nevědomým blaženým úsměvem jako děti z pohádkového představení.

Nauka o snech
Francie, režie Michel Gondry, hrají Gael García Bernal, Charlotte Gainsbourgová, Alain Chabat, titulky, 105 minut.
Hodnocení MF DNES: 70%

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Najdete na iDNES.cz