Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Natáčení pátého dílu Básníků skončilo

  9:22aktualizováno  9:22
V pondělí skončilo natáčení pátého dílu proslulých Básníků. "Hrdinové samozřejmě zestárli - čtyřicetiletý Štěpán přijde o práci v ústavu pro mentálně postižené a musí hledat své další uplatnění v životě, přitom se ale nechce zříci svých ideálů z mládí," prozdradil režisér všech pěti snímků Dušan Klein. Film Jak básníci neztrácejí naději přijde do kin po Novém roce.
Podívejte se do fotogalerie.

Básníci se stali pojmem. Producent Miloslav Šmídmajer při hledání investorů zprvu dostával otázky, jestli to ještě bude diváky bavit, zda už nejsou hrdinové v penzi. 

"Ale když jsme řekli, že jim je čtyřicet a že Štěpánovi zemře maminka, takže se musí postarat sám o sebe, hned se začali vyptávat, jak to bude dál a koho si nakonec Štěpán vezme. Snad všeobecný zájem o další osudy Básníků vydrží až do premiéry,“ doufá Šmídmajer.

Štěpán má novou slečnu
O tom, co někdejší spolužáci z malého města, lékař Štěpán a filmař Kendy alias Pavel Kříž a David Matásek, nově zažijí, Ladislav Pecháček, autor scénářů všech Básníků, říká:

"První verzi pátého příběhu jsem psal tak, aby navázala na předchozí část z roku 1993, kdy Štěpán konečně našel partnerku v lékárnici Ute představované Terezou Brodskou. Ale pak na mě začali křičet, že prý Štěpán potřebuje novou, mladou slečnu. Tak jsem napsal postavu krásné zrzavé Aničky, kterou hraje Michaela Badinková."

Lékárnice Ute však zůstane i v pátém dílu - stane se z ní moderní emancipovaná podnikatelka vlastnící už pět lékáren. Na otázku, zda se její postava utká o Štěpána s novou soupeřkou v lásce, odpovídá Brodská smíchem: "Po tolika letech už se o něj rvát nebudu."

Ve snímku se setkáme i s dalšími starými známými - čističem bot Hanouskem (Miroslav Táborský), stárnoucím učitelem Ječmenem (Josef Somr), Toničkou (Jana Hlaváčová), Písaříkem (Pavel Zedníček), Sylvií (Lenka Holas Kořínková), která hraje expartnerku filmaře Kendyho, či Vendulkou "Utěšitelkou" v podání Evy Jeníčkové, která na natáčení přijede ze Spojených států, kde trvale žije.

Naopak novou postavou bude například Leoš Mareš či majitelka kadeřnického salonu Madame Krásná v podání slovenské topmodelky Adriany Sklenaříkové. Jednu z vedlejších rolí si zahrála další kráska, Jitka Kocurová. Diváci se mohou těšit i na Lukáše Vaculíka.

Básník zpívá
Samotný Pavel Kříž ve filmu Jak básníci neztrácejí naději dělá některé věci poprvé. Konkrétně zpívá. S představitelkou Aničky Michaelou Badinkovou nazpíval písničku pod titulky, kteou napsal Jaroslav Uhlíř. 

Nepochybovali představitelé ústřední dvojice, zda je rozumné příběh "nastavovat" už popáté? "Ano, měl jsem pochyby, bál jsem se, abych si tam nehrál na mladíka," potvrdil Pavel Kříž. "Ale nic takového v mé roli není, naopak tam přiznávám, že je všechno čím dál těžší, takže díky tomu snad film dostane jinou, dosud nepoužitou barvu," míní Kříž.

"Já pochybuji o své existenci každý den," tvrdí Matásek, "ale hned tak něco mě nezlomí. Věřím, že lidé do kin přijdou, zjišťuji, že čeští diváci milují český film, ať je jakýkoli."

Premiéra je plánována už na 22. leden 2004. "Je to osvědčený termín," říká Jan Bradáč z distribuční firmy Falcon. "V té době bude divácká vlna vzedmutá novým dílem Pána prstenů a zájem by mohl vydržet do března či dubna. Je na čem stavět, předchozí Básníky viděl skoro milion lidí."

Bude se točit pošesté?
Možnost, že by divácký úspěch "pětky" vyprovokoval zrod šestých Básníků, však berou tvůrci s rezervou. "Až nebudu mít co dělat, napíšu to do šuplíku a někdo po nás to natočí,“ žertuje scénárista Pecháček.

"Je ojedinělé a lákavé doprovodit hrdiny, které jsme poznali jako středoškoláky, až do jejich důchodu. Ale to už by byl úkol pro někoho jiného," míní také Klein.

Jak básníci přišli na svět

Jak svět přichází o básníky (1982) - První díl natočený podle Pecháčkovy novely Amatéři představil spolužáky Štěpána a Kendyho na maloměstském gymnáziu. Své umělecké sklony - první tíhl k poezii, druhý k režii - uplatnili ve školním muzikálu. Návštěvnost: 1,6 milionu diváků.
Jak básníci přicházejí o iluze (1984) - Nerozluční kamarádi se ocitli v Praze na vysokoškolských kolejích. Štěpán studuje medicínu, Kendy filmovou fakultu. Potkávají nové přátele, Štěpán si přivydělává psaním písňových textů a prožije další velkou nevydařenou lásku. Návštěvnost: 1,7 milionu diváků.
Jak básníkům chutná život (1987) - Hrdinové dostudovali a nastoupili do práce. Děj se točí zvláště kolem Štěpána, který se vrací do rodného městečka a první zkušenosti sbírá ve vesnickém zdravotním středisku. Nevyléčitelný romantik potkává už třetí dívku svých snů. Návštěvnost: 1,7 milionu diváků.
Konec básníků v Čechách (1993) - Přelomová doba raného českého kapitalismu zastihuje Kendyho v reklamě a Štěpána coby lékaře bez zaměstnání. Společně hledají „nové podnikatelské záměry“ a Štěpán znovu tu pravou ženu do nepohody. Najde ji v lékárně a jedou spolu na nové působiště. Návštěvnost: téměř milion diváků.

Fotografie z filmu Jak básníkům chutná život.

Fotografie z filmu Jak básníci přicházejí o iluze.

Vítězka konkurzu na hlavní roli ve filmu Jak básníci neztrácejí naději Michaela Badinková.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději. Na snímku je představitelka nové "Štěpánovi" lásky Michaela Badinková, Jaroslav Uhlíř a Pavel Kříž.

Michaela Badinková a Pavel Kříž při natáčení snímku Jak básníci neztrácejí naději.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

Režisér Dušan Klein názorně vysvětluje Kendymu alias Davidu Matáskovi, jaká je jeho představa realizace jedné ze scén filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Ani vztah Štěpána se Superpopelkou Ute, jinak majitelkou lékárny U Černé Madony a dalších čtyř lékáren, není nijak dokonalý. Nevzali se a léty jejich vztah zevšedněl a zešedivěl…

V pátém díle básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

ak básníci neztrácejí naději - Tereza Brodská a Pavel Kříž

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

Režisér Dušan Klein při natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Pavel Kříž

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Lenka Kořínková po návratu z emigrace udivila knihami o výživě a zdravém vaření. Napsala a vydala jich pět; byly velice populární a hodně žen se podle nich řídilo.

J. Loučím, kameraman Beńa, producent M. Šmídmajer a Adrina Sklenaříková.

Modelka Adriana Sklenaříková jako Madame Krásná a Pavel Kříž alias Štěpán ve filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Leoš Mareš není povoláním herec, ale roli věčně nespokojeného mladého chirurga - Rebela - zvládal pod vedením režiséra Dušana Kleina docela dobře.

Mladý chirurg, který v příběhu o Básnících má jméno Rebel, předstvuje mladou, věčně nespokojenou generaci. Něčím připomíná mladého Štěpána Šafránka. První setkání s novým ředitelem Rebela neuspokojilo, a tak přichází na řadu jeho "okřídlená věta" -"za všechno můžou mimozemšťani".

Autoři: ,Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Do Prahy tajně přivezl Nico

Hudební publicista Vojtěch Lindaur na snímku z roku 2011

Ve věku šedesáti let po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. V říjnu 1985 do Československa tajně...

RECENZE: Rapl, Pustina a teď Vzteklina. Tohle opět není idylická série

Johana Matoušková a Kryštof Hádek v seriálu Vzteklina

Takřka hororovým masakrem při noční pitce v lovecké chatě začne na ČT 1 šestidílná Vzteklina. Krimi ze Šumavy má...

Další z rubriky

Na koho vsadit před Oscary? Vyhrává Coco, veselý výlet do říše mrtvých

Záběr z animovaného filmu Coco

Jistého není nikdy nic, ale až se začne sázet na Oscary, nejmenší riziko představuje volba snímku Coco jako nejlepšího...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

RECENZE: Nejen morbidním humorem oslní Tři billboardy kousek za Ebbingem

Frances McDormandová ve filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem

Vítěz Zlatých glóbů je opravdu velmi dobrý film, ale jak napsali ve Variety, k mistrovskému dílu má daleko. Navíc Tři...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz