Jean Reno na červeném koberci cestou do velkého sálu hotelu Thermal (4....

Jean Reno na červeném koberci cestou do velkého sálu hotelu Thermal (4. července 2016). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Čínská filmová invaze. Už za rok zde bude největší filmový trh světa

  • 0
Když Jean Reno na karlovarském festivalu řekl, že v Česku natáčí Dobrodruhy, „velký čínský film s velkými čínskými hvězdami“, byl to jen další kamínek do mozaiky trhu. A taky malý skandál.

Radomír Dočekal ze společnosti Milk and Honey, která se na Dobrodruzích podílí za českou stranu, se výrazu „čínský“ film brání. „Ještěže to producenti neslyší, jsou z Hongkongu a víte, jaký tam k Číně mají vztah,“ naráží na přechod města z britské pod čínskou správu.

Co se u nás točí

Britannia

Desetidílný seriál pro stanici Sky o starořímské říši, který se odehrává v 1. století našeho letopočtu.

Knightfall

Historický seriál o řádu maltézských rytířů pro History Channel.

Génius

První řada projektu o slavných velikánech věnovaná Albertu Einsteinovi určená pro kanál National Geographic.

Borg vs. McEnroe

V srpnu padne první klapka filmu o tenisovém finále Wimbledonu v roce 1980.

Die Vergeltung

Televizní snímek pro ZDF líčí poválečné události z psychiatrické kliniky.

Zuckersand

Východněmecká totalita 80. let očima dítěte pro stanici ARD.

The Ring

Romantická road movie v produkci Bollywoodu.

Nicméně firmy podepsané pod Dobrodruhy, kteří se tu budou točit tři měsíce, jsou úředně vzato čínské a sám Dočekal potvrzuje, že vpád asijské velmoci na filmový trh má obří rozměry. Nejen u nás, kde už vznikla romance Jen my víme kde či válečný seriál Poslední vízum, ale hlavně v Hollywoodu. Stává se běžným, že filmy tamních studií dostávají peníze z Pekingu, až osmdesát procent americké produkce už vzniká s podílem Číny.

Štáby se vracejí

Z jakého důvodu? „V Číně totiž stále platí zákon, podle kterého smí do tamních kin jen velice omezený počet zahraničních snímků. Proto čínské společnosti investují do hollywoodských děl, aby pak snadněji dostaly povolení uvést je v domácí distribuci,“ odhaluje Dočekal pragmatickou stránku koprodukcí.

Funguje to však i obráceně, Hollywood tam nachází vděčné odbytiště. Odhaduje se, že v roce 2017 bude Čína rozhodujícím, neboť největším filmovým trhem světa. „Však také v Číně otevírají dva tři multiplexy denně,“ dodává Dočekal. Navíc firma s klíčovým čínským kapitálem před pár dny zakoupila i velkou síť evropských multikin.

Bez ohledu na to, odkud zahraniční štáby přicházejí, jsou však naše produkce z vlny jejich návratu nadšeny. Loni se obrat českého filmového průmyslu zvedl, přiblížil se hodnotám před krizí, jen ve filmových zakázkách se u nás loni protočilo 3,7 miliardy korun. Oživení se týkalo také natáčení reklam, které v minulých letech vedle ekonomické krize brzdil nevýhodný kurz koruny vůči euru a dolaru. „Zákazníci, kteří odcházeli do Bulharska, Rumunska či na Ukrajinu, se k nám vracejí,“ potvrzuje Monika Kristlová, která reklamní branži zastupuje v Asociaci producentů v audiovizi.

Podle tuzemských producentů pomohly hlavně takzvané pobídky – produkce dostávají zpět dvacet procent částky, kterou při zdejším natáčení utratí. Přesto Česku stále konkuruje Maďarsko, kde pobídky se stabilními podmínkami zavedli dříve, a nově se začíná o slovo hlásit třeba Srbsko, které nabízí levnější pracovní sílu. „Problém máme také s Prahou, těžko můžeme štábům její scenerie nabízet, protože nevládne všemi svými lokacemi a kvůli novému silničnímu zákonu má dlouhé čekací lhůty,“ upozornil Dočekal na zvláštnost metropole.

Sestup z výsluní

Příznivá loňská bilance přinesla také nárůst návštěvnosti i tržeb kin, ale s jednou stinnou stránkou. Poprvé se do desítky nejúspěšnějších snímků nedostal žádný český titul a podíl diváků na projekcích domácích děl se propadl pod dvacet procent, což v evropském žebříčku zájmu o národní produkci znamenalo sestup z 11. na 12. místo.

„Musíme se nad tím zamyslet a točit atraktivnější žánrové filmy,“ reagoval na výsledky producent Pavel Strnad. Upozornil však, že počet diváků se snížil i u všech amerických titulů v loňském toptenu. „Rok 2015 přinesl do našich kin 260 premiér, což je o stovku víc než před deseti lety. A také cyklus uvádění se stále zkracuje,“ vysvětlil Strnad proměnu filmového trhu: novinky se rychle obehrají a jejich životnost zmenšuje, neboť za pár dní už se na jejich místo tlačí další premiéry.