Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nastassja Kinská: Pracuji pro děti

  23:34aktualizováno  23:34
Život Nastassji Kinské, hvězdy zahajovacího večera karlovarského festivalu, je jeden velký hořký paradox. Věčně jí předhazovali slavného otce, Klaus Kinski však rodinu záhy opustil. Vlastním dětem slibovala lepší zázemí, nicméně pak také je vystavila svým bouřlivým vztahům a rozchodům. Zazářila už jako školačka, říkali jí "německá Lolita" a "symbol sexu", ovšem doplatila na to.

"Režiséři mě nebrali celé roky vážně. Byla jsem mladá a oni si mysleli, že mnou mohou manipulovat," obhajovala herečka zpětně své chování náladové hvězdy - prý to býval jen obranný reflex. Čím více vyzrávala, tím méně náročné filmy jí nabízeli; v době, kdy se živila jako modelka, o ní sarkasticky psali, že právě v téhle roli je prý nejlepší: "němá a nádherná". V posledních letech se však znovu vrací na výsluní, jde z filmu do filmu a říká: " Přežila jsem těžké období. Starám se o své děti a tvrdě pracuji, aby ony mohly být šťastné."

Snímek Americká rapsódie, který festival zahajuje a v němž Kinská hraje ženu prchající z komunistického Maďarska, která si sebou smí vzít jen mladší z dcer a ta starší, kterou získá pomocí Červeného kříže až po dlouhém čase, k matce pak těžce hledá cestu, svým dějem shodou okolností připomíná složité osudy samotné herečky-matky. Aby těch paradoxů nebylo málo, herečka Nastassja Kinská jako by si sama říkala o propírání svého pestrého soukromého života, protože o práci příliš mluvit nechce. "Filmy miluju, ale nerada o nich vykládám," tvrdí. Přitom i její barvitá profesionální dráha by se mohla stát podkladem pro hollywoodský příběh.

DALŠÍ ČLÁNKY

Nastassja Kinská miluje Ameriku
Kinská: Jsem živá, zdravá, jsem tady

Vyrůstala v rodině herců, uhrančivého představitele zlosynů Klause Kinského a Ruth Brigitte Tockiové - postupně v Západním Berlíně, Římě, venezuelském Caracasu a Mnichově, kde absolvovala gymnázium. Jako třináctiletou ji objevila na jedné mnichovské diskotéce manželka režiséra Wima Wenderse, který jí svěřil ve svém filmu Falešný pohyb roli němé dívky Mignon. To byl první honorář, jímž dcera přispěla do rozpočtu rodiny, s níž otec už nežil.

Miláčkem německého publika se stala vzápětí díky epizodě v kriminálním seriálu Místo činu, zcela rozhodující setkání však zažila v necelých patnácti. Ten osudový muž se jmenoval Roman Polanski: jeho zásluhou vznikly hereččiny zkušební fotogarfie, které jí otevřely dveře do módních časopisů, kvůli němu získala odbornou hereckou průpravu u Lee Strasberga v newyorském Actors Studiu. A byl to režisér Polanski, kdo z ní v roce 1979 doslova přes noc učinil mezinárodní hvězdu a držitelku Zlatého glóbu, když jí svěřil titulní roli ve svém filmu Tess. Bylo jí osmnáct.

"Otec mi nikdy nepomáhal. Roman Polanski byl prvním mužem v mém životě, který mě podporoval a dodal mi jistotu. Já ho skutečně milovala. A on miloval mě," vzpomínala herečka. Kuriózně zní, že snímek odměněný třemi Oscary s ní v britsko-francouzské produkci Polanski natočil rok poté, co se útěkem z Hollywoodu do Evropy vyhnul soudu - za svedení nezletilé dívky. Nicméně Tess otevřela mladičké hvězdě cestu k dalším atraktivním rolím. Následující Měsíc v kanálu sice na festivalu v Cannes propadl, ale nemohli za to ústřední aktéři, Kinská a Gérard Depardieu. Zato o dvanáct měsíců později, v roce 1984, slavila v témže Cannes táž herečka veliký triumf spolu se svým objevitelem Wimem Wendersem. Jeho slavný snímek Paříž, Texas o dlouhém putování otce a syna, kteří najdou svou manželku a matku v podání Nastassji Kinské v jedné obskurní erotické peep-show, tady vyhrál Zlatou palmu.

V rychlém sledu pak Kinská natočila Hotel New Hampshire, kde se sešla s Jodie Fosterovou, Mariiny milence v režii Andreje Končalovského či výpravnou Revoluci, v níž byli jejími partnery Al Pacino a Donald Sutherland. Žádný z těchto snímků však díru do světa neudělal a ani Wendersovo Tak daleko, tak blízko, v němž se režisér pokusil navázat na své ceněné Nebe nad Berlínem, nedosáhl výš než ke zvláštní ceně poroty v Cannes. Nicméně na tenhle film má Kinská alespoň zajímavou vzpomínku, protože vedle její hlavní postavy se tu v epizodách vyskytly tak nesourodé osobnosti jako herecký představitel poručíka Columba Peter Falk, hudební legenda Lou Reed či ruský státník Michail Gorbačov.

Hereččiny hollywoodské snímky byly už laděny spíše komerčně, od veselohry Nevěrně tvá přes akční Nebezpečné pády až po remake komedie Den otců. Několikrát točila Nastassja Kinská v tuzemsku: nejprve Jarní vody, pak Prsten a v současné době nový snímek o životě malíře Paula Gauguina. Takže na festival to má blízko.

Herečka Nastassja Kinski.

Herečka Nastassja Kinski.

Herečka Nastassja Kinski.

Herečka Nastassja Kinski.

Nastassja Kinská

Nastassja Kinská

Nastassja Kinská a Jiří Bartoška na 36. MFF karlovy Vary.

Nastassja Kinská s dcerami na 36. MFF karlovy Vary.

Kinská s kyticí a Bartoškou na 36. MFF Karlovy Vary.

Kinská si upravuje rtěnku na 36. MFF Karlovy Vary.

Kinská s pugétem na 36. MFF Karlovy Vary.

Kinská s dcerami na 36. MFF Karlovy Vary.

Nastassja Kinská v červeném kompletu na 36. MFF Karlovy Vary.

Nastassja Kinská se usmívá na 36. MFF Karlovy Vary.

Nastassja Kinská přijela na 36. MFF Karlovy Vary.

Promítač Eddie a Nastassja Kinská na 36. MFF Karlovy Vary.

Promítač Eddie a Nastassja Kinská na 36. MFF Karlovy Vary.

Herečka Nastassja Kinská na 36. MFF Karlovy Vary.

Herečka Nastassja Kinská

Herečka Nastassja Kinská

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

Práce v korporaci je srovnatelná s hereckou profesí, míní Lambert Wilson

Francouzsko-irský herec Lambert Wilson není ve Varech poprvé, letos sem přivezl...

Soutěžní snímek Korporace ve Varech představil francouzsko-irský herec Lambert Wilson. Film režiséra Nicolase Silhola...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

Najdete na iDNES.cz