Naše planeta - jaká byla a jaká je dnes

  • 1
Člověk, který se zajímá o přírodu, už většinou nějakou zeměvědnou encyklopedii vlastní. Když si teď přinese domů novou výpravnou knihu Země o 520 stranách, která obsahuje 2000 barevných fotek a 1200 map a ilustrací, má pocit, že může probrat knihovnu a s přebytky zamířit do antikvariátu.

Náhle má dvojmo encyklopedii počasí, hornin a minerálů, planety Země... Při bližším ohledání encyklopedie se samozřejmě uklidní - vše a v rozsahu obvyklém pro samostatné knihy se samozřejmě vejít nemohlo.

Všeobecný úvod na téma minulost Země, složení Země, hory, sopky, ledovce, ale i kapitoly "ekologické" jako život, desertifikace, průmyslová krajina či oteplení je jasným, zasvěceným, názorným a přehledným textem.

Však také rozsáhlé dílo napsala skupina devětadvaceti odborníků pod vedením amerického geologa Jamese F. Luhra z věhlasného washingtonského Smithsonova institutu a vydalo neméně prestižní britské vydavatelství Dorling Kindersley.

Nicméně na jednotlivé typy půd, lesů či mokřadů, pro jednotlivá pohoří, moře, řeky a oceány, jezera, pouště, ale i největší civilizační sídla přece jen musela stačit tu půlstrana, tu několik odstavců. Jistě, kdyby měly být popisy všech názornější, neměla by kniha 520 stran, ale dva tisíce a stála by daleko víc, než kolik stojí.

Kniha je podle českého vydavatele Euromedia Group určena odborné veřejnosti i laikům.

Tedy - odborníci na příslušnou problematiku se asi nic nového nedozvědí, ale i oni si zajisté rádi doplní znalosti vizuálním zážitkem z fotografií konkrétních míst na naší planetě, prostudují digitální modely a moderně zpracované tematické panely, grafy, mapy.

Rozhodně je encyklopedie Země výborným průvodcem (ne)poučených laiků a studentů všech úrovní studia.

O Sargasovém moři či Hudsonově zálivu snad všichni četli dobrodružné knihy a učili se v zeměpise, Černé a Středozemní moře snad i všichni viděli - ale v kapitole Oceán máme najednou všechna moře jako na dlani a s nimi jejich typické pobřežní skály, útesy a písčité břehy... A totéž kapitola Pevnina, v ní města: Johannesburg vedle Moskvy, Tokio vedle Dillí, všechny ty megapole, ale náhle před čtenářem vyvstávají i se svými konkrétními tvářemi.

A totéž hory - jak rozdílné jsou Karpaty, Sierra Nevada, Alpy a Himálaj! Názornost je rozhodně silnou stránkou této encyklopedie. A vzhledem k tomu, že zachycuje více než 400 charakteristických míst na naší planetě, je rozhodně na co se dívat a určitě co číst.