Narozeniny FOK ozdobí Pecková

Sedmdesát let existence oslaví příští sezonu Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Kulatiny jsou podnětem nejen ke specificky sestavenému jubilejnímu programu, ale i k dárku, který těleso obdrželo od svého zřizovatele, pražského magistrátu. Je jím jedna z krav letošní Cowparade.

Sedmdesát let existence oslaví příští sezonu Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Kulatiny jsou podnětem nejen ke specificky sestavenému jubilejnímu programu, ale i k dárku, který těleso obdrželo od svého zřizovatele, pražského magistrátu.

Je jím jedna z krav letošní Cowparade. Až do konce září stojí před Obecním domem a její design navrhl Američan Bryan Drury.

"Druryho dobře známe, je to student AMU, který žije v Praze, chodí na naše koncerty, a protože má výtvarné zájmy, nabídli jsme mu, aby krávu vyzdobil," říká vedoucí marketingu Alžběta Perglová.

Orchestr FOK se tak stal jediným symfonickým tělesem, jež má v pražských ulicích svoji vlastní čtyřnohou krasavici. Dílo znázorňuje masu lidí v kontrastu s hudebními nástroji symbolizujícími věčnost hudby vedle pomíjivosti lidského života.

Těleso, které se před prázdninami rozloučí s publikem v úterý provedením grandiózního Honeggerova oratoria Jana z Arku na hranici, vstoupí s krávou i do jubilejní sezony. Ta začne 7. září, kdy orchestr vystoupí pod taktovkou Petra Altrichtera od 21 hodin na Staroměstském náměstí.

Slavnostní večer k jubileu se uskuteční 12. října v Obecním domě a svým programem upozorní na to, že původně byl orchestr směrován hlavně k nahrávání pro film, k účinkování v opeře a ke koncertování - odtud zkratka FOK.

V následujících měsících si orchestr bude postupně připomínat dirigenty, kteří se zasloužili o jeho umělecký vývoj. Pokud jde o sólisty, mohou se diváci těšit na pianisty Ivana Moravce a Garricka Ohlssona či houslistu Pavla Šporcla, s FOK vystoupí také vynikající belgický basbarytonista José van Damm, slovenský barytonista Dalibor Jenis, mezzosopranistka Dagmar Pecková i šansoniérka Ute Lemperová.

Zatímco špičkoví sólisté se těší přízni posluchačů, nedávný průzkum, který podniklo vedení orchestru, odhalil nedůvěru abonentů v soudobou hudbu. Proto se management rozhodl pro jiný způsob její prezentace.

 "Napříště budeme stavět koncerty jinak, ne tím způsobem, že divák na úvod přetrpí jeden soudobý opus. Chceme, aby lidé skutečně přišli za moderní hudbou a měli ji rádi. Proto jsme například do nabídky zařadili celovečerní symfonii Oliviera Messiaena Turangalila, kterou nastuduje šéfdirigent Serge Baudo," zdůrazňuje ředitel orchestru Petr Polívka.

Přitáhnout diváky by také mohl originální trombonista, skladatel a host letošního Pražského jara Charles Lindberg, který si přiveze vlastní skladby. Kdo se přesto cítí lépe v hudbě dávných věků, bude si moci vybrat ze čtyř barokních oper a oratorií.

Ta budou koncertně provedena v kostele sv. Šimona a Judy. Předprodej na všechny abonentní cykly probíhá od konce května a potrvá až do 3. září.

,