Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národnost filmů se stírá, naznačuje Berlinale

  12:30aktualizováno  12:30
Mezinárodní filmový festival v Berlíně zahájí ve středu svůj 51. ročník světovou premiérou díla Jeana-Jacquesa Annauda Nepřítel před branami. Nový snímek francouzského tvůrce, jenž je podepsán pod tituly Jméno růže či Medvědi, evokuje jednu z nejchmurnějších kapitol novodobých německých dějin - boj o Stalingrad v roce 1942. Takřka celý film se točil v Německu s německými techniky a komparsisty.

Podle Moritze de Hadelna, který letošním ročníkem odchází z funkce ředitele Berlinale, Annaudovo dílo dokazuje, "že Německo a Evropa jsou s to úspěšně realizovat tak velkorysý projekt s davovými scénami, na jaký podle dosud vžitých představ měli monopol Američané".

Devítičlenná porota, jíž předsedá americký producent Bill Mechanic, bude posuzovat 24 celovečerních a 11 krátkých filmů a vítěze vyhlásí 18. února. Jako obvykle v soutěži celovečerních snímků převažuje účast velkých světových kinematografií, zejména Spojených států, jež budou ovšem zastupovat hlavně díla vzniklá mimo velké hollywoodské firmy. Patří k nim například Traffic Stevena Soderbergha s Michaelem Douglasem - jeden z favoritů brzkých Oscarů, ale také nový režijní pokus Seana Penna The Pledge s Jackem Nicholsonem. Dvě novinky v této kolekci uvedou proslulí "nezávislí" tvůrci Gus van Sant a Spike Lee.

S rostoucím počtem koprodukcí a mezinárodního hereckého obsazení je nicméně někdy těžké určit národnost díla: typickým příkladem může být vedle úvodního titulu třeba soutěžní film Švéda Lasse Hallströma Čokoláda vyrobený v anglo-americké produkci, jehož ústřední postavu ztvárnila Francouzka Juliette Binocheová a který bude v Berlíně zastupovat Velkou Británii. Barvy Spojeného království budou hájit i nové filmy Johna Boormana, Michaela Winterbottoma a Mikea Nicholse.

Tradičně silné je zastoupení francouzských tvůrců: kromě Patrice Leconta, který soutěží s "pouťovou romancí" Felix a Lola, a Patrice Chereaua, jehož Intimita se celá točila v Anglii, se v soutěži objeví i nový titul představitelky mladší generace Catherine Breillatové, proslulé zejména provokativní Romancí.

Itálie, jejíž účast v soutěžích velkých festivalů nebyla v poslední době právě skvělá, vkládá naděje zejména do filmu Malena. Natočil ho Giuseppe Tornatore, který má na kontě už jednoho Oscara a nyní aspiruje na cenu Americké filmové akademie v několika kategoriích. Druhý italský soutěžní film, Nevědomé sudičky, je dílem režiséra tureckého původu Ferzana Oztepka.

Tak jako většina festivalů, i Berlinale poskytuje značný prostor asijským kinematografiím: v soutěži se představí vedle Japonska a Číny i Tchaj-wan a Jižní Korea. Naproti tomu další kontinenty stejně jako zbytek Evropy jsou v soutěži reprezentovány jen sporadicky: po jednom filmu mají Dánsko, Španělsko, Argentina a Alžírsko, ze všech zemí někdejšího východního bloku se do klání probojovalo pouze Polsko filmem Wojciecha Marczewského Weiser.

Pozoruhodné je ostatně to, že i domácí, německou kinematografii zastupuje v oficiálním programu kromě zahajovacího filmu, který však točil Francouz, jen nízkorozpočtová koprodukce s Řeckem My Sweet Home, natočená režisérem řeckého původu Filippem Tsitosem.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

Najdete na iDNES.cz