Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní technickou knihovnu zdobí kresby, které by zvládlo i dítě

  0:51aktualizováno  0:51
Národní technická knihovna na Flemingově náměstí v pražských Dejvicích začne půjčovat knížky v září roku 2009, ale už teď má své centrální umělecké dílo. Satirické nástěnné kresby glosující společenské poměry, jejichž autorem je rumunský umělec a novinář Dan Perjovschi.

Dan Perjovschi | foto: archiv Národní technické knihovny v Praze

Při pohledu na jeho kresby se vnucuje myšlenka, že by je zvládlo i pětileté dítě. Ve skutečnosti jsou Perjovschiho kresby výsledkem dlouholetého úsilí, jež vyústilo do kresebné zkratky trefně vyjadřující popisované situace.

Když se tak vedle sebe sejdou primitivním způsobem namalovaný velký dům, obří auto i bazén plus hubená manželka, víte, že Perjovschiho předobrazem byl bohatý muž – zástupce současné konzumní společnosti.

Perjovschiho um dosvědčují i četné výstavy v prestižních galeriích či jeho nedávná účast na benátském bienále. Ve svých sedmačtyřiceti letech má za sebou i výstavu v newyorském MoMA (Muzeum moderního umění), které znamená pro řadu umělců vrchol kariéry.

V Česku Perjovschiho uvedl loni galerista Jiří Švestka, který tomuto "bardovi" rumunského umění uspořádal výstavu nazvanou Napodruhé (je to lepší). Perjovschi v galerii maloval na zdi a okna či školní tabule a po skončení výstavy jeho trefné a vtipné kresby nenávratně zmizely, podobně jako ze všech ostatních muzeí a galerií.

Dan Perjovschi

"Normálně maluji ve velkých plochách, ale po skončení přehlídky se stěna přemaluje. Má díla se totiž často týkají politiky či aktuálního dění, které se mění," vysvětlil svou filozofii umělec.

Pražský projekt však v Národní technické knihovně zůstane natrvalo. Výzdobu ochozů čtyř pater tvoří výběr toho nejlepšího z umělcovy tvorby. "Je to skvělé, že doposud největší stálá realizace mé práce bude v Praze, je to město, k němuž mám vztah," přiznává umělec a dodává: "Vycházel jsem z názvu výstavy What Happened To US? Kresby nekomentují tolik aktuality, jsou to spíše obecná prohlášení a zamyšlení nad tématy lokální/globální, rasismus/tolerance," tvrdí Perjovschi.

"Snažím se přinést do prostoru přísné technické knihovny trochu humoru i humanismu. Vyjadřuji se k věcem, které se týkají stejně studentů biochemie či architektury, protože i tito lidé jsou součástí politického života," míní Perjovschi.

Až se knihovna příští rok otevře, chtěl by se autor ještě vrátit a zachytit reakce návštěvníků. Jak přiznává, setkává se často s překvapením. "Naše kulturní vzdělání nám často nedovolí vnímat malbu jinak než v její klasické a nudné podobě. Já se to snažím narušit. Graffiti, karton, jednoduchá ilustrace jsou pro mě stejné umění jako akademická malba," říká výtvarník, který získal klasickou uměleckou průpravu na akademii v Bukurešti.

V současné době žije Perjovschi v Bukurešti, od revoluce v roce 1989 patří k první vlně tamního avantgardního hnutí. Pracuje také jako novinář a ilustrátor rumunského Magazínu 22, který ostře komentuje situaci v zemi.
Nejčtenější

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

PRVNÍ DOJMY: Česká zábava? Otázku Kde domov můj? klade firma Endemol

Z pořadu Kde domov můj? - speciál

Pro tři zářijové soboty vytáhla ČT vědomostní soutěž všedních podvečerů do hlavního času ve velkém studiu s diváky a za...Diváci nás poučili. Třetí Labyrint je přehlednější, řekl Strach Za scénou

Režisér Jiří Strach v kulturním magazínu Za scénou

„Český divák je hloubavý a pátravý. Co je schopen vymyslet za spekulace, je neuvěřitelné,” řekl Jiří Strach v pořadu Za...

Ceny Emmy po pauze vyhrála Hra o trůny, bodoval i příběh komičky

Peter Dinklage s cenou za vedlejší roli v seriálu Hra o trůny

Sedmdesátý ročník cen Emmy, televizních obdob Oscarů, vyhrály kultovní fantasy Hra o trůny a příběh sólové komičky The...

KOMENTÁŘ: Navoněná cenzura. Už i na videotéky uhodí evropské kvóty

Ze seriálu Kriminálka Staré město II.

Evropská komise je starostlivá maminka, která své děti chrání před cizáckou nákazou. Před časem nařídila, že alespoň...

Další z rubriky

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Najdete na iDNES.cz