Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní technickou knihovnu zdobí kresby, které by zvládlo i dítě

  0:51aktualizováno  0:51
Národní technická knihovna na Flemingově náměstí v pražských Dejvicích začne půjčovat knížky v září roku 2009, ale už teď má své centrální umělecké dílo. Satirické nástěnné kresby glosující společenské poměry, jejichž autorem je rumunský umělec a novinář Dan Perjovschi.

Dan Perjovschi | foto: archiv Národní technické knihovny v Praze

Při pohledu na jeho kresby se vnucuje myšlenka, že by je zvládlo i pětileté dítě. Ve skutečnosti jsou Perjovschiho kresby výsledkem dlouholetého úsilí, jež vyústilo do kresebné zkratky trefně vyjadřující popisované situace.

Když se tak vedle sebe sejdou primitivním způsobem namalovaný velký dům, obří auto i bazén plus hubená manželka, víte, že Perjovschiho předobrazem byl bohatý muž – zástupce současné konzumní společnosti.

Perjovschiho um dosvědčují i četné výstavy v prestižních galeriích či jeho nedávná účast na benátském bienále. Ve svých sedmačtyřiceti letech má za sebou i výstavu v newyorském MoMA (Muzeum moderního umění), které znamená pro řadu umělců vrchol kariéry.

V Česku Perjovschiho uvedl loni galerista Jiří Švestka, který tomuto "bardovi" rumunského umění uspořádal výstavu nazvanou Napodruhé (je to lepší). Perjovschi v galerii maloval na zdi a okna či školní tabule a po skončení výstavy jeho trefné a vtipné kresby nenávratně zmizely, podobně jako ze všech ostatních muzeí a galerií.

Dan Perjovschi

"Normálně maluji ve velkých plochách, ale po skončení přehlídky se stěna přemaluje. Má díla se totiž často týkají politiky či aktuálního dění, které se mění," vysvětlil svou filozofii umělec.

Pražský projekt však v Národní technické knihovně zůstane natrvalo. Výzdobu ochozů čtyř pater tvoří výběr toho nejlepšího z umělcovy tvorby. "Je to skvělé, že doposud největší stálá realizace mé práce bude v Praze, je to město, k němuž mám vztah," přiznává umělec a dodává: "Vycházel jsem z názvu výstavy What Happened To US? Kresby nekomentují tolik aktuality, jsou to spíše obecná prohlášení a zamyšlení nad tématy lokální/globální, rasismus/tolerance," tvrdí Perjovschi.

"Snažím se přinést do prostoru přísné technické knihovny trochu humoru i humanismu. Vyjadřuji se k věcem, které se týkají stejně studentů biochemie či architektury, protože i tito lidé jsou součástí politického života," míní Perjovschi.

Až se knihovna příští rok otevře, chtěl by se autor ještě vrátit a zachytit reakce návštěvníků. Jak přiznává, setkává se často s překvapením. "Naše kulturní vzdělání nám často nedovolí vnímat malbu jinak než v její klasické a nudné podobě. Já se to snažím narušit. Graffiti, karton, jednoduchá ilustrace jsou pro mě stejné umění jako akademická malba," říká výtvarník, který získal klasickou uměleckou průpravu na akademii v Bukurešti.

V současné době žije Perjovschi v Bukurešti, od revoluce v roce 1989 patří k první vlně tamního avantgardního hnutí. Pracuje také jako novinář a ilustrátor rumunského Magazínu 22, který ostře komentuje situaci v zemi.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz