Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní o státním smutku bude hrát, Státní opera nasadí předpremiéru

  10:17aktualizováno  10:17
"Věříme, že Václava Havla nejlépe uctíme divadlem," uvedl ve svém prohlášení k režimu naší první scény během státního smutku její ředitel Ondřej Černý. Ani Státní opera Praha, spadající pod jeho vedení, nebude zahálet a ve čtvrtek 22. prosince uvede předpremiéru opery Tři Pintové.

Z operní inscenace Tři Pintové | foto: Státní opera Praha

Ředitel Národního divadla Ondřej Černý na tiskové konferenci k transformaci

Ředitel Národního divadla Ondřej Černý

"V čase státního smutku nad úmrtím Václava Havla se Národní divadlo v Praze rozhodlo nerušit žádné z plánovaných představení. Věříme, že Havla dramatika, tvůrčí osobnost, kterou celý život byl, nejlépe uctíme tím, co hrálo v jeho bohatém životě jednu z největších rolí: divadlem," zní celé prohlášení Ondřeje Černého.

V Národním divadle tak budou moci zájemci v příštích dnech navštívit například Mozartovu Figarovu svatbu, Čajkovského balet Louskáček, Rybovu Českou mši vánoční v podání Dětské opery Praha, v pátek vystoupí v Národním americká jazzová zpěvačka Mary Stallingsová v rámci nového cyklu Jazz v divadle.

Každé představení bude začínat pietní minutou ticha. Jediným pořadem Národního divadla upraveným k smutné události budou scénické rozhovory Interpelace, jejichž moderátorem je ekonom Tomáš Sedláček. Tento večer na Nové scéně 22. prosince bude plně věnován životu a dílu Václava Havla.

Německá hudba, španělský děj

Scénu s vanou, sporákem, zebrou nebo lednicí s pivem nabídne nové uvedení komické opery Tři Pintové, jejíž moderní podoba vznikla ve spolupráci zkušeného inscenačního týmu Jiřího Nekvasila a Daniela Dvořáka ve Státní opeře Praha. Předpremiéra méně hraného díla Carla Marii von Webera dokončeného Gustavem Mahlerem se uskuteční 22. prosince.

Fotogalerie

"Celkem s předpremiérou i premiérou chystáme šest uvedení této opery. Je důležité, že předpremiéra se koná ještě v roce 100. výročí úmrtí Gustava Mahlera," uvedl na tiskové konferenci šéf uměleckého souboru opery, režisér a scénický výtvarník tvořící pod jménem Rocc. Dodal, že si od představení slibuje mimořádnou jevištní estetiku. K tomu přispějí i kostýmy Simony Rybákové.

V hlavních rolích se představí Miloš Horák, Roman Vocel, Václav Sibera či Martin Šrejma. Hlavní ženskou roli Clarissy ztvární Jana Sibera v alternaci s Michaelou Katrákovou. "Děj opery se odehrává ve Španělsku, ale hudba je německá. Nezní to jako dílo dvou skladatelů, Mahler ho dokončil v duchu romantické Weberovy muziky," uvedl režisér Nekvasil.

Premiéra Tří Pintů se ve Státní opeře Praha připravuje na 12. ledna 2012. Jedna z repríz se odehraje 7. února již v 11 hodin, aby se s dílem měli šanci seznámit i mladší diváci. Poslední představení je naplánováno na 31. května jako součást programu festivalu Pražské jaro. Zájem o uvedení má i divadlo v polské Poznani, kde by měla být opera uvedena v roce 2013.

Odboráři jsou stále ve stávce

Státní opera Praha

Státní opera Praha

Příští rok se uskuteční ve Státní opeře Praha ještě další tři premiéry. Baletní premiéra Minkusova Dona Quijota je naplánovaná na 16. února, koncertní uvedení opery Ambroise Thomase Mignon zazní 1. dubna k 20. výročí vzniku Státní opery Praha. Operní repertoár se dále rozšíří o dva příběhy vášnivé lásky a smrtelné žárlivosti. Jednoaktová opera Sedlák kavalír Pietra Mascagniho a Komedianti Ruggiera Leoncavalla budou mít premiéru 14. června 2012.

V současné době jsou odboráři Státní opery Praha ve stávkové pohotovosti. Do stávky se měl kvůli výhradám k plánované transformaci pražské operní scény zapojit před dvěma týdny orchestr, balet i sbor Státní opery a řada dalších profesí. Stávku odvrátila dohoda, kterou podepsali zástupci odborových organizací s pověřeným ředitelem Státní opery a ředitelem Národního divadla Ondřejem Černým. Ten ji vnímá jako začátek konstruktivního dialogu.

V červnu tehdejší ministr kultury Jiří Besser oznámil, že Státní opera Praha se k 1. lednu 2012 majetkově propojí s Národním divadlem. Má tím začít transformace pražské operní scény, která se uskuteční v letech 2012 až 2015. Plán zachovává uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, počítá naopak se sloučením baletních souborů a souboru sólistů ND a SOP.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Hyundai i30...
Hyundai i30...

r.v. 2010, naj. 149 322 km, diesel
139 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz