Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní muzeum vystaví standartu, do níž zahalili Masaryka při pohřbu

  11:32aktualizováno  11:32
Mezi dvě historicky významná data zasadilo Národní muzeum v Praze výstavu Republika. Na Václavském náměstí se otevírá v den vzniku Československa a končí 15. března, kdy uplyne přesně 70 let od obsazení země německými vojsky a vyhlášení protektorátu.

Standarta prezidenta republiky, v níž bylo zahaleno tělo T. G. Masaryka při pohřbu (1937), je jedním z exponátů výstavy Republika. | foto: Archiv Národní muzeum

Z výstavy Republika - Bronzová studie českého lva ve skokuKurátoři výstavy se ve všech muzejních prostorech vracejí k období první světové války, připomínají rozbití Rakouska-Uherska a vznik samostatného Československa, jehož založení tvoří základ novodobých dějin země.

Zlatý věk české a slovenské státnosti, jak bývá období první republiky označováno, demonstruje vystavená pokladnice se státními symboly, které reprezentovaly stát.

INFOGRAFIKA: DEVADESÁT LET SAMOSTATNÉ REPUBLIKY

"Poprvé jsou vystaveny unikání předměty, mezi nimiž jsou Kupkovy plakáty z doby jeho působení ve francouzských legiích nebo text Washingtonské deklarace v podobě telegramů, které Edvard Beneš posílal do Prahy," připomínají zástupci muzea.

iDNES.cz chystá přenos koncertu

V úterý 28. října si Pražané připomenou 90. výročí vzniku státu. V Dejvicích se uskuteční velká vojenská přehlídka a také šestihodinový koncert, který portál iDNES.cz odvysílá celý v přímém přenosu.

Expozice je rozdělena do dvou samostatných celků. Jeden zastupuje život ve městech a diváci se s ním seznámí skrze ilustrovaný život kaváren, módních salonů a interiérů vybavených luxusním zbožím. Druhý představuje venkov a dobovou charakteristiku kostelů, škol, statků, hospod a sokolovny.

Významný prostor zaujímá i historicky přelomový moment zániku Československa. V této sekci jsou vystaveny originály mnichovské dohody. "Jedná se o unikátní historické dokumenty, které dosud dobrovolně neopustily území Německa a poprvé byly zapůjčeny do jiné země," řekl generální ředitel muzea Michal Lukeš.

Mnichovská dohoda

Na základě mnichovské dohody, kterou v září 1938 podepsali představitelé Británie, Francie, Itálie a Německa, muselo tehdejší Československo do dvou týdnů postoupit pohraničí; Mnichov se tak stal předzvěstí II. světové války.

Z výstavy Republika - PokladničkaKromě historických souvislostí se návštěvníci výstavy mohou setkat s tvorbou významných osobností této doby, mezi něž patří architekti, vědci, umělci, ale i sportovní hvězdy.

V přízemí Národního muzea, v tzv. Hollareu, jsou vystaveny šaty Adiny Mandlové, boty Oldřicha Nového, obrazy od Toyen či Jindřicha Štýrského. K výstavě byl vydán průvodce v podobě rodinného fotoalba.

Z výstavy Republika - Karafa a číšky

Akce k výročí založení ČSR

Výběr z tipů

Jízda veteránů - Opletalova ulice
Jízda veteránů odstartuje v deset hodin z Opletalovy ulice. Trasa povede centrem přes Václavské náměstí, Žitnou a Národní ulicí na Smetanovo nábřeží, do ulice Na Františku a dále do Wilsonovy ulice. Předpokládá se, že jízda skončí kolem poledne opět v Opletalově ulici. Lidé budou mít možnost přijít se na historická vozidla podívat i po skončení jízdy. Do 16 hodin jich až 200 bude vystaveno před budovou Autoklubu v Opletalově ulici.

Obecní dům - Den otevřených dveří
Obecní důmPražanům i návštěvníkům hlavního města se tak naskýtá příležitost zhlédnout jedinečné secesní interiéry této národní kulturní památky. Prohlídková trasa povede všemi reprezentačními sály 1. patra – Smetanovou síní, Cukrárnou, Slováckým salonkem, Salonkem Boženy Němcové, Orientálním salonkem, Grégrovým sálem a Palackého sálem do Primátorského sálu, jehož umělecká výzdoba je ceněným kompaktním dílem světoznámého Alfonse Muchy. Součástí prohlídkové trasy bude též výstava Od avantgardy k socialistickému realismu. Vstup na Den otevřených dveří je volný.

Národní archiv - Den otevřených dveří
Na 28. října je ohlášen Den otevřených dveří Národního archivu. Určitě stojí za to si tam dojít, zvláště pokud jste ještě neviděli monotematickou výstavu o československé účasti na Světové výstavě v Bruselu EXPO 58. Je přístupná ve výstavním sále Národního archivu do 20. listopadu a vstupné se neplatí.

28. říjen v paměti Hradu - Pražský hrad
Pražský hradOtevírá se nová expozice s názvem 28. říjen v paměti Hradu: Proměny československé státnosti 1918–1948. Na této výstavě budete moci na vlastní oči vidět například tyto dokumenty: originál konceptu Washingtonské deklarace z roku 1918 z pera T. G. Masaryka, originály československých ústav z let 1920 a 1948 či originál Výnosu o zřízení Protektorátu Čechy a Morava z 16. března 1939.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz