Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní muzeum vystaví standartu, do níž zahalili Masaryka při pohřbu

  11:32aktualizováno  11:32
Mezi dvě historicky významná data zasadilo Národní muzeum v Praze výstavu Republika. Na Václavském náměstí se otevírá v den vzniku Československa a končí 15. března, kdy uplyne přesně 70 let od obsazení země německými vojsky a vyhlášení protektorátu.

Standarta prezidenta republiky, v níž bylo zahaleno tělo T. G. Masaryka při pohřbu (1937), je jedním z exponátů výstavy Republika. | foto: Archiv Národní muzeum

Z výstavy Republika - Bronzová studie českého lva ve skokuKurátoři výstavy se ve všech muzejních prostorech vracejí k období první světové války, připomínají rozbití Rakouska-Uherska a vznik samostatného Československa, jehož založení tvoří základ novodobých dějin země.

Zlatý věk české a slovenské státnosti, jak bývá období první republiky označováno, demonstruje vystavená pokladnice se státními symboly, které reprezentovaly stát.

INFOGRAFIKA: DEVADESÁT LET SAMOSTATNÉ REPUBLIKY

"Poprvé jsou vystaveny unikání předměty, mezi nimiž jsou Kupkovy plakáty z doby jeho působení ve francouzských legiích nebo text Washingtonské deklarace v podobě telegramů, které Edvard Beneš posílal do Prahy," připomínají zástupci muzea.

iDNES.cz chystá přenos koncertu

V úterý 28. října si Pražané připomenou 90. výročí vzniku státu. V Dejvicích se uskuteční velká vojenská přehlídka a také šestihodinový koncert, který portál iDNES.cz odvysílá celý v přímém přenosu.

Expozice je rozdělena do dvou samostatných celků. Jeden zastupuje život ve městech a diváci se s ním seznámí skrze ilustrovaný život kaváren, módních salonů a interiérů vybavených luxusním zbožím. Druhý představuje venkov a dobovou charakteristiku kostelů, škol, statků, hospod a sokolovny.

Významný prostor zaujímá i historicky přelomový moment zániku Československa. V této sekci jsou vystaveny originály mnichovské dohody. "Jedná se o unikátní historické dokumenty, které dosud dobrovolně neopustily území Německa a poprvé byly zapůjčeny do jiné země," řekl generální ředitel muzea Michal Lukeš.

Mnichovská dohoda

Na základě mnichovské dohody, kterou v září 1938 podepsali představitelé Británie, Francie, Itálie a Německa, muselo tehdejší Československo do dvou týdnů postoupit pohraničí; Mnichov se tak stal předzvěstí II. světové války.

Z výstavy Republika - PokladničkaKromě historických souvislostí se návštěvníci výstavy mohou setkat s tvorbou významných osobností této doby, mezi něž patří architekti, vědci, umělci, ale i sportovní hvězdy.

V přízemí Národního muzea, v tzv. Hollareu, jsou vystaveny šaty Adiny Mandlové, boty Oldřicha Nového, obrazy od Toyen či Jindřicha Štýrského. K výstavě byl vydán průvodce v podobě rodinného fotoalba.

Z výstavy Republika - Karafa a číšky

Akce k výročí založení ČSR

Výběr z tipů

Jízda veteránů - Opletalova ulice
Jízda veteránů odstartuje v deset hodin z Opletalovy ulice. Trasa povede centrem přes Václavské náměstí, Žitnou a Národní ulicí na Smetanovo nábřeží, do ulice Na Františku a dále do Wilsonovy ulice. Předpokládá se, že jízda skončí kolem poledne opět v Opletalově ulici. Lidé budou mít možnost přijít se na historická vozidla podívat i po skončení jízdy. Do 16 hodin jich až 200 bude vystaveno před budovou Autoklubu v Opletalově ulici.

Obecní dům - Den otevřených dveří
Obecní důmPražanům i návštěvníkům hlavního města se tak naskýtá příležitost zhlédnout jedinečné secesní interiéry této národní kulturní památky. Prohlídková trasa povede všemi reprezentačními sály 1. patra – Smetanovou síní, Cukrárnou, Slováckým salonkem, Salonkem Boženy Němcové, Orientálním salonkem, Grégrovým sálem a Palackého sálem do Primátorského sálu, jehož umělecká výzdoba je ceněným kompaktním dílem světoznámého Alfonse Muchy. Součástí prohlídkové trasy bude též výstava Od avantgardy k socialistickému realismu. Vstup na Den otevřených dveří je volný.

Národní archiv - Den otevřených dveří
Na 28. října je ohlášen Den otevřených dveří Národního archivu. Určitě stojí za to si tam dojít, zvláště pokud jste ještě neviděli monotematickou výstavu o československé účasti na Světové výstavě v Bruselu EXPO 58. Je přístupná ve výstavním sále Národního archivu do 20. listopadu a vstupné se neplatí.

28. říjen v paměti Hradu - Pražský hrad
Pražský hradOtevírá se nová expozice s názvem 28. říjen v paměti Hradu: Proměny československé státnosti 1918–1948. Na této výstavě budete moci na vlastní oči vidět například tyto dokumenty: originál konceptu Washingtonské deklarace z roku 1918 z pera T. G. Masaryka, originály československých ústav z let 1920 a 1948 či originál Výnosu o zřízení Protektorátu Čechy a Morava z 16. března 1939.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Najdete na iDNES.cz