Z bývalé budovy Svobodné Evropy se na podzim stanou výstavní prostory.

Z bývalé budovy Svobodné Evropy se na podzim stanou výstavní prostory. | foto: MF DNES

Národní muzeum otevře budovu Svobodné Evropy výstavou o totalitě

  • 0
Národní muzeum ohlásilo první výstavu, kterou uspořádá v někdejším objektu Federálního shromáždění a sídla Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. Otevře se v listopadu a připomene život za hluboké totality.

Expozice nazvaná Be Free (Být svobodný) bude čítat řadu exponátů, které návštěvníkům připomenou atmosféru a životní styl v době komunistické vlády, tedy od padesátých až po osmdesátá léta dvacátého století.

Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzeaPodle ředitele Národního muzea Michala Lukeše se výstava do objektu skvěle hodí. "Využijeme fenoménu této rozhlasové stanice, komunistického parlamentu, který tam sídlil, i dvacátého výročí pádu železné opony včetně možnosti - či spíše nemožnosti - svobodného šíření informací v totalitní společnosti," upřesnil.

Instalovány tu podle Lukeše budou trojrozměrné exponáty i dobové plakáty, archiválie, fotografie a zvukové záznamy. Jednou ze "specialit" bude vysílací kabina z majetku Svobodné Evropy, další pak naznačený balon, z něhož se na území republiky shazovaly letáky této rozhlasové stanice.

Připravovat se výstava bude přes léto, otevřít pro veřejnost by se měla symbolicky v listopadu. "Ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem a dalšími partnery ji otevřeme 17. listopadu," slibuje Lukeš.

Veliký návštěvnický celek

Budovu sousedící s hlavní budovou převezme Národní muzeum k 1. červnu s tím, že do prázdnin by odtud měly zmizet zátarasy včetně policejní ostrahy. Betonové bloky tu byly instalovány po teroristických útocích na USA v roce 2001.

Odstranění zátarasů souvisí s odstěhováním Svobodné Evropy do nové budovy na Hagiboru v Praze 10. Rádio ze svého nového sídla už vysílá.

SVOBODNÁ EVROPA OTEVŘELA PEVNOST NA HAGIBORU

Vedení Rádia Svobodná Evropa v Praze slavnostně otevřelo novou budovu, která se přestěhovala z Václavského náměstí na opačný konec Vinohrad. Přišli i bývalí čeští ministři Karel Schwarzenberg a Alexander Vondra nebo pražský primátor Pavel Bém.

Pro muzeum znamená nová budova nové zázemí pro administrativu, zbudování příručního depozitáře pro studovnu a několika pracoven odborníků. K dispozici tu je celkem stopětadvacet kanceláří.

Národní muzeumSbírky zatím zůstanou v historické budově, kterou ale za dva roky čeká start několikaleté rekonstrukce za téměř pět miliard korun. Celková oprava by měla být dokončena v roce 2018, kdy Národní muzeum v Praze oslaví dvousté výročí svého založení.

Oprava dominanty horní části Václavského náměstí s sebou navíc přinese i tunel, který obě budovy propojí. Vznikne tak jeden veliký návštěvnický a technologický celek, v němž budou k dispozici nejen moderní expoziční i výstavní prostory, ale také přednáškové a promítací sály, zázemí pro školy a práci s dětmi, muzejní obchody, restaurace a kavárny.

Národní muzeum čeká stěhování, kostru velryby depozitář

Na největší změnu ve své novodobé historii se chystá Národní muzeum. Po sto dvaceti letech se přestěhuje z budovy na Václavském náměstí, která se stala jeho symbolem.

Spojení staveb přinese expozicím Národního muzea na čtyři tisíce metrů čtverečních k dobru. "Už v létě počítáme s komentovanými prohlídkami pro veřejnost. Chceme v nich vysvětlovat nejen architekturu muzea, ale i to, co se v tu ve druhé polovině 20. století stalo včetně klíčových okamžiků po roce 1989," uvedl Lukeš. Dalším výstavním projektem bude v prosinci expozice věnovaná výročí českého olympionismu.

V současné době Národní muzeum spravuje dvacet milionů sbírkových předmětů umístěných v padesáti budovách, z nichž dvacet je výstavních. Před třemi lety zahájilo rekonstrukci Národního památníku na Vítkově, kde bude 27. října otevřena expozice věnovaná české a slovenské státnosti dvacátého století.

,