Výstavu Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl v Soulu zahájil i

Výstavu Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl v Soulu zahájil i generální ředitel NG Vladimír Rösel. | foto: NG

Národní galerie vystavuje v Soulu Kupku i Toyen, to nejlepší z moderny

  • 0
Více než stovku obrazů včetně děl Františka Kupky či Toyen dovezla do Soulu pražská Národní galerie. Výstava nazvaná Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl nabízí průřez tuzemským uměním mezi lety 1905 až 1943 a potrvá do 21. dubna.

Obyvatelé Soulu mohou po dobu tří měsíců zhlédnout výtvarná díla Františka Kupky, Josefa Šímy, Františka Muziky, Emila Filly, Karla Teigeho, Toyen, Josefa Čapka, Jindřicha Štyrského, Bohumila Kubišty a dalších významných umělců tohoto období. Všechna patří do sbírek Národní galerie a často se objevují na řadě prestižních výstavních přehlídek.

Pohled do výstavy

Národní galerie v Praze ve spolupráci s jihokorejským Národním muzeem současného umění prezentuje největší kolekci české moderny v zahraničí vůbec poprvé. Autorka výstavy Helena Musilová připravila ucelený soubor 107 děl od osmadvaceti českých výtvarníků z období 1905-1943. Název expozice Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl se odvozuje od vystaveného obrazu Josefa Šímy.

Pro Národní galerii je to úspěch, protože zápůjčkám děl dlouho bránila kauza Diag Human. "Schvalovací proces odpovídá výjimečnosti stavu, ve které se sbírky Národní galerie od roku 2011 nacházejí," říká generální ředitel NG Vladimír Rösel. "Záruky z jihokorejské strany jsou nadstandardní," dodává.

Transport obrazů do Koreje

Záměr prezentovat české moderní umění v Jižní Koreji iniciovalo soulské muzeum před několika lety. Od roku 2011 pak bylo jasné, že se výstava soustředí na malbu a její proměny ve sledovaném období. Kolekce obrazů českých modernistů, kteří představují to nejlepší té doby nejen v českém, ale i evropském kontextu, tak představuje zároveň ucelený pohled na jedno výtvarné médium.