Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kupka Kupkovýma očima. Národní galerie hostí výstavu Cesta k Amorfě

  12:18aktualizováno  13:00
Expozice Národní galerie nazvaná Cesta k Amorfě představuje díla, která malíř posílal na slavné pařížské salony. Tam vystavil svůj první abstraktní obraz.

Amorfa - dvoubarevná fuga je dominantou výstavy. | foto: ČTK

Letos na podzim uplynulo století od výstavy, kde český malíř František Kupka představil své Amorfy - první abstraktní obrazy, které vytvořil. Národní galerie k výročí připravila expozici nazvanou Cesta k Amorfě. V nově otevřeném Salmovském paláci na pražském Hradčanském náměstí začne v pátek a potrvá až do 3. března příštího roku.

"Pařížský podzimní salon v roce 1912 byl velice důležitý, ale rovněž velmi skandální," říká Markéta Theinhardtová z pařížské Sorbonny, která se Františkem Kupkou zabývá od roku 1988. "I když je pravda, že víc než Kupka tehdy šokovaly kubistické obrazy," dodává.

Pražskou výstavu připravila se svým francouzským kolegou Pierrem Brullé.

Malíř, který došel nejdál

Když Kupka přijel do Paříže, už měl za sebou velkou kariéru ve Vídni, kde byl velmi oceňovaný. "Ze začátku se na salonech moc neprezentoval. Kupka byl solitér. Byl generačně starší a odmítal avantgardistickou kolektivitu. Nesnažil se začlenit do nějaké výtvarné skupiny. A neměl ani galeristu, který by mu pomáhal prosadit se," přibližuje spoluatorka výstavy malířovu tehdejší pozici.

Výstava ukazuje vývoj, kterým Kupka prošel, než se dal na abstraktní malířství.
Výstava ukazuje vývoj, kterým Kupka prošel, než se dal na abstraktní malířství.

Ovšem jeho Amorfy a zejména Dvoubarevná fuga zaujaly francouzský tisk. Na svou dobu totiž byla taková malba vskutku revolučním počinem. "Máme fotografii, na níž je pohled do expozice salonu. Visí tam Fuga a vedle ní kubistické obrazy. A je vidět, že Kupka tehdy došel nejdál," líčí Theinhardtová. Dobovou kritiku taky Kupkova nová díla pořádně zmátla, málokdo dokázal zcela nefigurativní malby uchopit. "Jeden z kritiků tehdy napsal: Já tomu nerozumím, ale líbí se mi to a myslím si, že jednou bude mít pan Kupka pravdu," dodává kunsthistorička. Markéta Theinhardtová má Kupku takříkajíc v malíčku. V roce 1989 se podílela na jeho velké výstavě v Paříži, později již spolu s Pierrem Brullé představila Kupku v Haagu a přichystala i velkou pražskou retrospektivu v 90. letech. "V roce 2002 jsme organizovali expozici v pařížském Musée d’Orsay, tam jsme se soustředili na jeho kresby a karikatury," představuje další kus své kupkovské práce.

V rekordním čase

"Sté výročí Amorfy jsme mohli pojmout různým způsobem, ale rozhodli jsme se představit Kupkova díla, která si on sám přál vystavit. Není to retrospektiva, ale svým způsobem jde o nový pohled na jeho tvorbu - to, co on sám chtěl, aby se vidělo. Taky si můžeme všimnout, jak se zásilky na jednotlivé salony lišily. On byl umělec velice konceptuální. Jsou to takové průhledy a dává to zcela jiný obraz," vysvětluje originální pojetí výstavy.

Několik studií, které Kupka namaloval před vznikem Amorf.

Několik studií, které Kupka namaloval před vznikem Amorf.

Obrazy z Kupkových salonů se sjely z celého světa. Část expozice pochází přímo z Národní galerie, některá díla zapůjčilo Museum Kampa, další pocházejí z pařížských sbírek a jiná připutovala ze zámoří. Několik obrazů se zapůjčit nepovedlo, ale Markéta Theinhardtová to za neúspěch nepovažuje. "Například Žlutá škála z Houstonu nesmí cestovat na přání donátora, takže si ji nemůže vypůjčit nikdo. Navíc jsme výstavu včetně katalogu připravovali necelý rok, což je snad rekord," soudí.

A jak vlastně vidí malíře, jemuž se profesně věnovala čtvrt století? "Jsem stále v úžasu nad jeho obrovským intelektem, hlavně když se probírám jeho texty. Měl klasické akademické vzdělání, ale učil se dál a měl široký záběr," říká Theinhardtová.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Najdete na iDNES.cz