Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní galerie ocenila svítící koberec hrající si s magií

  3:58aktualizováno  3:58
Světélkující perský koberec s drahokamovými odlesky, který vyhrává píseň tureckého popového zpěváka Tarkana, vyhrál letošní Cenu Národní galerie 333 pro mladé umělce do 33 let z Česka a Slovenska. Jeho autorem je slovenský výtvarník Marek Kvetán (1976).

Marek Kvetán u svého díla Koberec, které získalo Cenu NG 333 udělovanou mladým umělcům do 33 let. - Praha (27. listopadu 2008) | foto: ČTK

Kvetánův "magický" koberec se zařadí do sbírky současného umění Národní galerie v Praze. Kvetán také dostal šek na 333 tisíc korun. "Ještě nevím, co s penězi udělám. Něco půjde na splacení dluhů, něco do nové práce," uvedl minulý týden po slavnostním vyhlášení dvaatřicetiletý umělec.

Porota složená z českých a slovenských umělců a kurátorů v čele s ředitelem Veletržního paláce Tomášem Vlčkem vybrala Kvetána z jedenácti finalistů. Výstava jejich děl, včetně vítězného světélkujícího "tepichu", bude v pátém patře Veletržního paláce do 31. prosince.

Světelná a zvuková instalace Marka Kvetána vyvolává dojem nekonfliktního uměleckého předmětu na pomyslné hranici výtvarného a užitého umění. "Hranice mezi výtvarným uměním a designem je dnes už velmi křehká. Záleží na každém, co uzná za výtvarné umění a co považuje za design," míní umělec. V minulosti Kvetán například spojil kancelářské zářivky s křišťálovými lustry.

"Snažím se běžné předměty posouvat za hranice jejich funkčnosti, ukázat, že věci se můžou chovat jinak, než jak je známe. Je to hra s divákem a jeho zažitými představami," vysvětluje princip své práce Kvetán.

Nekonfliktní a estetizovanou výtvarnou práci slovenského umělce porota ocenila pro její formální pojetí. "Marek Kvetán získal cenu za mimořádné spojení konceptuálního přístupu a využití nových médií při tvorbě výtvarného objektu," uvedl předseda poroty Vlček.

Podle autora by hrající koberec měl diváka i provokovat. Co se kobercem Kvetán snaží sdělit? Na to si prý musí každý divák odpovědět sám. "Rád nechávám interpretaci na divákovi. Koberec si hraje s magií, která je s perskými koberci spojována," míní Kvetán.

"Beru to jako hru, žádný hluboký koncept či životní pravdy jsem do toho nevkládal," dodává. S trochou fantazie si tedy lze představit, že na perský koberec, z něhož bliká 1 200 modrých a zelených diod, usedneme a odletíme do říše pohádek tisíce a jedné noci.

Marek Kvetán vystudoval bratislavskou Vysokou školu výtvarného umění. Do finále Ceny NG 333 se dostal už loni, kdy se vítězem stala kontroverzní umělecká skupina Ztohoven s videozáznamem  fingovaného atomového výbuchu, který se podařilo propašovat do vysílání České televize. Do soutěže Národní galerie se letos přihlásilo o polovinu méně lidí než loni. "Letošní úroveň je vyšší než loni. Všichni vybraní umělci si zaslouží být v NG," uvedl na slavnostním předání Milan Knížák.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz